مراحل مراقبت از پوست در ساعات صبح
12 خرداد 1399 ساعت: 14:3آیا تاکنون به ضرورت مراقبت از پوست در ساعات صبح فکر کرده‌اید؟ اگر شغل شما اساسا دورکاری است یا به‌دلیل شیوع کروناویروس مجبور به دورکاری شده‌اید، آیا باز هم مراقبت از پوست در ساعات صبح برای شما ضرورت دارد؟ 
برنامه روتین روزانه دارای بخش‌های مختلفی است که از نظر اهمیت با همدیگر یکسان نیستند. مثلا مسواک زدن دندان‌ها در ساعات صبح بسیار مهم است، درحالی که دوش گرفتن معمولا در گروه امور دلبخواهی قرار می‌گیرد. 

متخصصان چه می‌گویند؟ 

 

همه متخصصان بر سر این موضوع توافق دارند که اگر صبح‌ها به‌جز آب زدن به صورت مطلقا هیچ کار دیگری برای پوست صورت انجام ندهید، قطعا تصمیم اشتباهی گرفته‌اید. افزون بر این، محصولات صبحگاهی مراقبت از پوست اساسا هدف‌گذاری متفاوتی با محصولات شبانگاهی مراقبت از پوست دارند و شما هم باید براساس همین تفاوت دست به انتخاب بزنید. 

 

دکتر میشله فاربر، متخصص پوست می‌گوید: «تفاوت اساسی بین محصولات صبحگاهی و محصولات شبانگاهی مراقبت از پوست، این است که محصولات صبحگاهی برای محافظت از پوست صورت در مقابل عناصر بیرونی و زیان‌بار طراحی شده‌اند و محصولات شبانگاهی برای ترمیم و بازسازی پوست، بنابراین بسیار مهم است که هر دو نوع این محصولات را در خانه داشته باشید». 

 

به‌گفته متخصصان دیگر، کسانی که صبح‌ها ابتدا ورزش می‌کنند، باید استفاده از محصولات مراقبت از پوست صبحگاهی را به پس از پایان ورزش موکول کنند. یکی از دلایل چنین توصیه‌ای این است که بعضی از محصولات مراقبت از پوست بسیار گران‌قیمت هستند و شستن آنها پس از صرفا یک ساعت ماندگاری روی صورت، هم اثربخشی مطلوبی ندارد و هم پول شما را هدر می‌دهد. 

 

در ادامه با راهنمای گام‌به‌گام مراقبت از پوست در ساعات صبح آشنا می‌شویم. 

 

1. پاک‌سازی 

 

حتی اگر صورت‌تان را شب قبل به‌خوبی شسته بودید و هر شب هم از بالش کاملا تمیز استفاده می‌کنید، صبح روز بعد حداقل باید صورت را با آب روان بشویید. کسانی که از ترکیباتی مانند رتینول یا اسید گلیکولیک در برنامه شبانه‌روزی خود استفاده می‌کنند، باید این کار را جدی‌تر بگیرند. اگر هم پوست کسی چرب باشد، باید پاک‌سازی پوست را دو بار در شبانه‌روز انجام دهد. استفاده از شوینده‌های صورت برای پاک‌سازی پوست صورت در ساعات صبح، شما را به نتیجه بهتری می‌رساند. 

 

2. سرم

 

اگر می‌خواهید که پوست‌تان در بهترین شرایط حفظ شود، گام دوم را باید بسیار جدی بگیرید. درحالی که خیلی‌ها استفاده از سرم‌های مخصوص پوست صورت را از گزینه‌های دلبخواهی و انتخابی می‌دانند، اما مزیت‌های این سرم‌ها فراتر از آن است که بتوان از مصرف آنها صرف‌نظر کرد. 

 

بسیاری از متخصصان پوست‌ و مو، استفاده از سرم ویتامین C را برای ساعات صبح توصیه می‌کنند و می‌گویند که حتی اگر برای انجام دادن کارهای دیگر وقت ندارید، هرگز استفاده از سرم ویتامین C را فراموش نکنید. سرم ویتامین C، آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد را به حداقل می‌رساند و حتی برای رفع لک‌های پوستی هم مفید است. 

 

3. مرطوب‌کننده 

 

به‌گفته دکتر فاربر، افراد دارای پوست عادی یا چرب روزانه حداقل باید یک بار از مرطوب‌کننده استفاده کنند. افراد دارای پوست خشک هم باید تعداد دفعات استفاده از مرطوب‌کننده را متناسب با شرایط پوست خودشان تعیین کنند، بنابراین این افراد باید دفعات استفاده از مرطوب‌کننده را به میزانی برسانند که پوست‌شان هیچ‌وقت خشک نباشد. افراد مبتلا به اگزما هم باید استفاده از مرطوب‌کننده را بسیار جدی‌تر از دیگران تلقی کنند، چراکه نادیده گرفتن محصولات مرطوب‌کننده می‌تواند به تشدید مشکلات پوستی آنان منتهی شود. 

 

4. ضدآفتاب 

 

بعضی افراد هنوز هم تصور می‌کنند که اگر در خانه بمانند، دیگر نیازی به استفاده از کرم ضدآفتاب ندارند. با این‌حال، امروزه متخصصان توصیه می‌کنند که هر روز صبح و تحت هر شرایطی استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. نور UVA همیشه می‌تواند از طریق پنجره‌ها وارد خانه شود و پوست را در معرض خطر آسیب‌های خورشیدی قرار دهد. 

 

ترجمه: راضیه فیضی

منبع:Well and Good

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو