پرسشی از دکتر میترا زراتی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
آیا قهوه لاغر می‌کند؟
11 خرداد 1399 ساعت: 21:3این ادعا که مصرف کافئین سبب افزایش متابولیسم و سوزاندن بیشتر چربی و در نتیجه لاغری می‌شود تا حدی درست است.

 بررسی‌ها نشان داده اند، 3 ساعت پس از مصرف قهوه میزان متابولیسم از حد طبیعی بالاتر است. همچنین، مصرف کافئین سبب افزایش انرژی و انگیزه برای ورزش و حرکات بدنی و کاهش کرختی و خواب آلودگی می‌شود. البته افرادی که قهوه می نوشند مدعی هستند که میل آنها به مصرف مواد غذایی هم کاهش پیدا می کند.


واقعیت این است که گرچه مصرف کافئین سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و باعث افزایش انرژی می شود اما در حدی نیست که بتواند فرد را لاغر کند. در عین حال نحوه مصرف چای و قهوه هم اهمیت دارد. برخی آن را همراه با خامه یا شیرین کننده‌ها مصرف می کنند که در میزان کالری آن تاثیرگذار است و گاه حتی می‌تواند تبدیل به ماده‌ای چاق کننده شود. 

 

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که کافئین مدر است و شاید در کوتاه مدت سبب کاهش وزن شود اما در درازمدت می‌تواند آسیب زننده باشد. بنابراین، اگر مرتب قهوه می‌نوشید آن را با شیر کم چرب و بدون خامه و انواع شیرین کننده‌ها میل کرده و در مصرف آن زیاده روی نکنید تا در درازمدت دچار عوارض ناشی از مصرف بیش از حد آن نشوید.

 

نویسنده: سمیه مقصودعلی


چرا با رعایت رژیم غذایی، وزن مان کم نمی‌شود؟ 

چه میزان کاهش وزن در ماه مجاز است؟
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو