پرسشی از دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چطور چربی شکمی را آب کنیم؟
10 خرداد 1399 ساعت: 22:3رژیم غذایی، ورزش و ژنتیک روی ترکیب بدنی افراد تاثیرگذار است. هورمون کورتیزول و دیگر هورمون‌های استرس هم بی تاثیر نیستند و می‌توانند باعث تجمع چربی در ناحیه شکم شوند.

بنابراین، اگر اضافه وزن ندارید و تنها دچار چربی شکمی هستید برای خلاصی از آن در ابتدای امر استرس روزانه‌تان را مدیریت کنید. برای کاهش چربی شکمی در کنار آرامش باید روزانه ورزش کنید و تغذیه خوبی داشته باشید. نکات زیر نیز می تواند به شما در کاهش چربی شکمی کمک کند:

 

1. ایروبیک کار کنید. ایروبیک ورزشی چربی سوز است که عضلات مرکزی بدن را تقویت کرده و باعث اصلاح ترکیبات بدنی می‌شود. هر چه بیشتر ایروبیک کار کنید، چربی شکمی بیشتری آب خواهد شد. 

 

2. تمرین های اینتروال با شدت بالا را امتحان کنید. در کنار ورزش هوازی باید از تمرین های اینتروال با شدت بالا هم برای کم کردن چربی شکمی استفاده کنید. به این ترتیب، 3 تا 4 مرتبه انجام تمرین های اینتروال با شدت بالا می‌تواند به شدت روی ترکیبات بدنی تاثیر بگذارد. 

 

3. ماهیچه‌‌‌های شکمی تان را تقویت کنید.  ورزش‌های قدرتی و هوازی روی عضلات مرکزی بدن تاثیر داشته و الزاما سبب آب شدن چربی‌‌‌های شکمی نمی‌شوند. بنابراین، لازم است به صورت اختصاصی روی عضلات شکم تان هم تمرین کنید. 

 

4. پروتئین بیشتری بخورید. اگر اهل ورزش هستید باید پروتئین بیشتری مصرف کنید تا به ترمیم و ساخت بافت عضلانی بدن تان کمک کند. مصرف بیشتر پروتئین می‌تواند ترکیب بدنی را اصلاح کرده و سبب کاهش چربی شکمی شود. یادتان باشد که افزودن 15 درصد پروتئین به برنامه غذایی روزانه می‌تواند تا حدی به کاهش وزن کمک کند.

 

5. دور مواد غذایی شیرین و کربوهیدرات های ساده خط بکشید. کالری مازاد مواد غذایی یا نوشیدنی‌‌‌های شیرین در بدن به صورت چربی ذخیره می‌شود. مصرف متعادل مواد غذایی و حذف مواد غذایی شیرین از برنامه روزانه در عین اینکه به کاهش وزن کمک می‌کند می‌تواند سبب عضله سازی و صاف شدن شکم شود. کربوهیدرات‌‌‌های ساده و تصفیه شده مثل برنج و نان سفید و پاستا نوسانات قند خون را زیاد کرده و باعث گرسنگی مداوم می شوند. ثابت شده افرادی که از غلات تصفیه و سفید استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که غلات کامل مصرف می‌کنند، چربی شکمی بیشتری دارند. غلات کامل شاخص گلایسمی پایین تری دارند و به دلیل فیبر بیشتر احساس سیری بالاتری را القا می‌کنند. 

 

6. فیبر بیشتر بخورید. برای کاهش چربی شکمی روزانه 10 گرم فیبر بیشتر مصرف کنید.

 

نویسنده: سمیه مقصودعلی
آیا برای کاهش وزن می‌توان کربوهیدرات‌ها را به شدت محدود کرد؟ 
بهترین ترفندهای چربی‌سوزی برای حفظ تناسب اندام در قرنطینه خانگی
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو