3 دوره پرخطر ابتلا به "فشار خون" در بانوان
8 خرداد 1399 ساعت: 22:3پرفشاری خون یکی از بیماری‌های مزمن و شایع است که در اکثر موارد با علائم مشخصی همراه نیست. بسیاری از بیماران هنگام بروز عوارض ناشی از افزایش فشار خون مانند سکته قلبی یا اختلالات کلیوی  متوجه بیماری خود می‌شوند. ازآنجا که دوره‌هایی از زندگی خانم‌ها در بروز و تشدید این مشکل نقش دارد، کنترل فشار خون می‌تواند به تشخیص زودهنگام و کنترل آن کمک کند. 

مصرف داروهای ضدبارداری


زمانی که خانمی برای نخستین بار تصمیم به استفاده از داروهای ضدبارداری حاوی استروژن دارد، بهتر است برای کنترل فشار خون به پزشک مراجعه نماید. در واقع، 4% خانم‌های کمتر از 34 سال و 8% خانم‌های 35 تا44 ساله مبتلا به پرفشاری خون هستند که از مشکل خود اطلاعی ندارند. 


مصرف داروهای ضدبارداری حاوی استروژن سنتزشده می‌تواند با افزایش سطح فشارخون نسبت به حد طبیعی همراه باشد. البته ممکن است پزشک داروهای حاوی پروژسترون را تجویز کند زیرا استروژن‌ها در این زمینه تاثیر دارند. 


بارداری


افزایش فشار خون در بارداری به‌خصوص در نخستین بارداری مشکل شایع است و 10 تا15% خانم‌ها در این دوران مبتلا به پرفشاری خون هستند. گرچه افزایش فشارخون در اکثر موارد از سه ماهه دوم بروز پیدا می‌کند اما اندازه‌گیری فشار خون از نخستین ماه بارداری ضروری است. 


در صورت تشخیص پرفشاری خون، خانم باردار باید تحت‌نظر متخصص زنان و قلب قرار گیرد تا از بروز عوارض برای مادر و جنین پیشگیری گردد. این مراقبت‌های مداوم همچنین به تشخیص زمینه خطر در خانم کمک می‌کند تا برخی اصول سلامت را همیشه رعایت کند. 


یائسگی


در دوران یائسگی، به‌تدریج ترشح هورمون استروژن کاهش می‌یابد و جداره عروق سخت‌تر می‌شود. این مسئله معمولا باعث افزایش وزن خانم‌ها و بروز اختلالات متابولیک می‌شود که چربی شکمی را در درپی دارد. در نتیجه، شیوع پرفشاری خون در خانم‌ها پس از سن 65 سال دو برابر می‌شود. افزایش زمینه خطر بروز سکته مغزی و قلبی نیز دیگر عارضه این وضعیت است. از همین‌رو توصیه می‌شود فشار خون به صورت دوره‌ای کنترل گردد. 


مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: Top Santé.fr

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو