آیا بیش از یک نوع کروناویروس وجود دارد؟
7 خرداد 1399 ساعت: 18:3مطالعات مختلف از زمان ظهور کروناویروس جدید نشان می‌دهد که این ویروس بیش یک نوع دارد و جهش‌هایی که ویروس انجام داده است منجر به تغییراتی در نحوه عفونت و کشنده شدن آن شده است. 
جهش ژنتیکی یک پدیده طبیعی و روزمره است. آنها می‌توانند هربار که محتوای ژنتیک ویروس در داخل سلول کپی می‌شود رخ دهند. البته جهش‌های جدید ناچیزند و ویروس‌های کپی شده جدید اختلافات اندکی خواهند داشت.

این جهش‌ها می‌تواند منجر به تغییر در رفتار ویروس شود و عواقب قابل توجهی داشته باشند. البته در مورد واکسن‌هایی که پروتین‌های خاصی را مورد هدف قرار می‌دهند این مساله ممکن است این تعامل‌ها را ضعیف کند.

از زمان ظهورسارس کووید 2 چندین مطالعه دقیق روی توالی ژنوم آن صورت گرفته است. همواره بحث بر سراین بوده است که چندین توالی از ژنوم ویروس وجود دارد. اگر این امر تاثیر داشته باشد سوال اینجاست که  ویروس چگونه به راحتی میزبان را آلوده می‌کند واینکه چقدر احتمال مرگ و میر افراد در اثر ابتلا به ویروس وجود دارد.

چرا جهش‌ها قابل توجه هستند؟

 کووید-19 یک RNA تکامل یافته است .آنزیم‌های تکرار آن هنگام تهیه نسخه ویروس جدید مستعد خطا هستند.

پروفسور جاناتان استوی در مورد اینکه چه چیزی جهش ویروس را قدرتمند می‌کند دراین باره به مدیکال نیوز توضیح داد:

اگر یک تغییرژنتیکی خاص و یا جهش هدف داروو یا آنتی‌بادی را که علیه ویروس عمل می‌کند تغییر کند، آن دسته از ذرات ویروسی که دارای جهش هستند، از آنهایی که فاقد آن هستند پیشی می‌گیرند.

پروفسور استوی افزود تغییر زنجیره پروتیین ویروس به آن اجازه می‌دهد که به گیرنده‌های کمی وصل شود و همین قضیه موجب تکثیر بیشتر ویروس می‌شود. البته همه جهش‌ها به نفع ویروس نیست و خیلی از این جهش‌ها دوامی ندارند و یا بیشتر آنها برای ویروس بی اثر و یا مضر هستند. 

محققان  جهش را پیدا می‌کنند

اخیرا تحقیقی توسط دانشگاه آریزونا انجام شده است که این مقاله جهشی را نشان می‌دهد که از یک اتفاق مشابه در طول اپیدمی سارس منشا می‌گیرد. این تیم پنج سواب  بینی مختلف را بررسی کردند که نتیجه آزمایش سارس کووید 2 بود.

آنها دریافتند که ژنوم یکی از این ویروس‌ها دچار جهش شده است و حدود 81 نوکلیوپروتئین از کد ژنتیکی ویروس کم شده است.

مطالعه دیگری نیز نشان داد که ویروس کووید 19 الگوهای جهش خاصی را در مناطق مختلف انتخاب کرده است. 

محققان ، از دانشگاه مریلند دربالتیمور و شرکت بیوتکنولوژی ایتالیایی درتریست، هشت جهش را در 220 نمونه بیمار COVID-19 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
آنها سه مورد را به طور انحصاری در نمونه‌های اروپایی وسه مورد جهش دیگر را درنمونه‌های امریکای شمالی کشف کردند. 

در این مقاله بت کوربر از آزمایشکاه ملی لوس الاموس در نیومکزیکو 13 جهش را در منطقه ژنوم ویروسی که رمزگذاری پروتئین سنبله است نشان می‎‌دهند که باعث می‌شد پروتینی ویروس به سلول‌های میزبان متصل شود.

محققان خاطر نشان کردند که جهش خاص درژنوم ویروس ممکن است از چین و یا اروپا سرچشمه گرفته باشد.، اما ابتدا به سرعت در اروپا و سپس در سایر نقاط دنیا گسترش یافت و اکنون شکل غالب همه‌گیر در بسیاری ازکشورهاست.

مترجم: بهناز حکیمانه
منبع: MNT
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو