توت سفید؛ میوه ای با خواص چربی‌سوز
6 خرداد 1399 ساعت: 21:3مطالعات دانشمندان چینی نشان می‌دهد که توت سفید در تسریع روند کاهش وزن نقش دارد. این میوه خوشمزه که جز "سوپر فودها" محسوب می‌شود، به دلیل خواص متعدد در طب چینی کاربرد فراوان دارد. "توت سفید" یکی از بهترین نوبرانه‌های بهاری است که درخت آن در بسیاری از مناطق رویش دارد.

میوه این درخت تنومند که برگ‌هایش غذای کرم‌های ابریشم است، سرشار از آهن، کلسیم، ویتامینC، فیبرهاست. توت سفید در طب سنتی آسیا مانند چین، کاربرد گسترده دارد. کاهش روند پیری پوست، بهبود یبوست، تسکین حالت تهوع و حتی کاهش رویش موهای سفید از جمله فواید این میوه کوچک است. 

 

تسهیل چربی‌سوزی در بدن


اما در کنار این خواص، دانشمندان چینی دریافتند که توت سفید با تسهیل تغییر بافت‌های "چربی‌ سفید" شکم به"چربی قهوه‌ای"، در روند کاهش وزن نقش دارد. بدن انسان از دو نوع چربی تشکیل شده ‌است؛ چربی‌های سفید شکم که بخش زیادی از توده چربی بدن هستند و در صورت دریافت کالری اضافی جمع می‌شوند که کاهش آنها بسیار مشکل است. چربی‌های قهوه‌ای نوعی دیگر از بافت چربی هستند که هنگام سرما، با ایجاد حرارت به حفظ دمای بدن کمک می‌کنند و در تولید انرژی نقش دارند. 

 

دوش آب سرد بدون سرماخوردگی!


دانشمندان چینی در این زمینه آزمایش ساده‌ای روی موش‌‌ها انجام دادند. نیمی از موش‌ها دچار چاقی ژنتیک بودند و نیمی دیگر دچار چاقی ناشی از تغذیه نامتعادل. طی چندین هفته، موش‌ها روزانه چند میلی‌گرم روتین( آنتی اکسیدان فراوان در توت سفید) را همراه آب آشامیدنی دریافت کردند. 


نتایج نشان داد این ماده روند تغییر سلول‌های چربی سفید به چربی قهوه‌ای را تسهیل می‌کند که سپس در بدن به انرژی تبدیل و از بین می‌رود. نکته جالب اینکه چنین تاثیری در مورد هر دو نوع چاقی دیده شد. برای درک بهتر عملکرد روتین، دانشمندان آن را به دوش آب خیلی سرد تشبیه کردند. در واقع، هنگام احساس سرما، بدن از ذخایر چرب‌های سفید شکم برای تقویت عملکرد بافت چربی قهوه‌ای استفاده می‌کند. مصرف توت سفید دقیقا این فرایند را در بدن ایجاد می‌کند و منجر به کاهش وزن می‌شود بدون اینکه احساس سرما وجود داشته ‌باشد. 

 

ترجمه:‌مریم سادات کاظمی

منبع:Top Santé.fr
مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی، ریشه‌ای هزاران ساله در میان مان دارند! 
حقایقی درباره میوه‌ها و سبزی‌ها که برای کودکان جالب است!
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو