زندگی پس از کرونا، راهی به سوی بهبودی
5 خرداد 1399 ساعت: 20:3 پزشکان سرگرم بررسی فهرستی از بیماری‌ها به غیراز بیماری‌های ریوی هستند که افراد به دنبال ابتلا به ویروس کرونا  به آنها دچار می‌شوند. مانند بیماری‌های سیستم گوارشی، قلب، کلیه، کبد، مغز، اعصاب، پوست و عروق خونی. 

اکنون بیش از 1.5 میلیون نفر در سراسر دنیا در یک قسمت از این مسیر بهبودی قرار دارند و این در حالی است که تست کرونای حدود 4.3 میلیون نفر هم مثبت اعلام شده است.

پزشکان در سراسر دنیا سرگرم بررسی عوارض بیماری کرونا هستند تا بدانند که آیا این بیماری تاثیرات روانی و فیزیکی درازمدت هم دارد؟ کدامیک از عوارض بیماری قابل درمان است و کدامیک تا سال‌های طولانی با بیمار خواهد ماند؟

 

تاثیرات گسترده بیماری بر روی سلامتی فرد و گستره وسیعی از بیماری‌ها

 

یکی از پزشکان متخصص بیماری‌های عفونی در یکی از دانشگاه‌های امریکا می‌گوید: "اکثر افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند بدون هیچگونه عارضه‌ای بهبود پیدا می‌کنند. در بسیاری از موارد بیماری بیش از 80% افراد شدید نیست و بیمار سلامتی کامل به دست می‌اورد. اما نگرانی ما در مورد تعداد کمی از بیماران است که ویروس بر روی ریه و یا سایر ارگان‌های بدن آنها تاثیر سوء می‌گذارد. اما در حال حاضر به درستی نمی‌دانیم که این عوارض چگونه خواهند بود."

 

اکنون پزشکان سرگرم بررسی فهرستی از بیماری‌ها به غیراز بیماری‌های ریوی هستند که افراد به دنبال ابتلا به ویروس کرونا  به آنها دچار می‌شوند. مانند بیماری‌های سیستم گوارشی، قلب، کلیه، کبد، مغز، اعصاب، پوست و عروق خونی. افرادی که بیماری کرونای آنان رو به وخامت می‌گذارد واکنش‌های خطرناک سیستم ایمنی و خونی آنها ممکن است آسیب‌های ماندگاری را به بدن انها وارد کند. در بعضی از بیماران مبتلا به کرونا آسیب‌های کلیوی ممکن است فرد را ناچار به استفاده از دیالیزگرداند و یا لخته‌های خون وسکته مغزی ممکن است فرد را برای همیشه از نظر جسمی ناتوان کند و یا زخم‌های ریوی عملکرد ریه را تخریب نماید. حتی خود پروسه درمان هم ممکن است آسیب‌زا باشد و هنوزروشن نیست که این آسیب‌ها موقتی است و یا برای همیشه با بیمار می‌ماند.

 

طی مطالعه‌ای که در  شهر ووهان چین- کانون اولیه شیوع کرونا- انجام شد روشن گردید که 42% بیماران کرونایی پس از بهبود دچار عفونت خونی، 36% دچار اختلال تنفسی، 12% دچار بیماری‌های قلبی شدند و 7% مشکل لخته شدن خون داشتند. هر چند این بیماران زنده ماندند اما، روشن نیست که چه طرح درمانی برای آنها مناسب خواهد بود.

 

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که 47%افرادی که به نوع خفیف و 61% افرادی که به نوع نه چندان شدید بیماری مبتلا شده‌اند دچار آسیب کبدی شده‌اند. همچنین همین مطالعات نشان می‌دهد که ریه 50% افرادی هم که ظاهرا بیماری انها هیچ علامتی نداشته دچار آسیب‌های جدی شده است.

 

پرواز با چشمان بسته

 

بهبودی در سراسر دنیا تعاریف متفاوتی دارد. در آمریکا، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، فردی را بهبود یافته تلقی می‌کند که به مدت سه روز پس از اتمام بیماری کرونادیگر تب نداشته، سایر علائم بیماری از بین رفته و تست کرونای وی منفی باشد.همچنین این مرکز به دلیل کمبود کیت‌های آزمایشگاهی توصیه می‌کند که بیمار 7-10 روز پس از مشاهده اولین علائم بیماری کاملا ایزوله بماند تا از انتقال ویروس به دیگران پیشگیری شود.

 

در کشور چین این محدودیت‌ها شدیدتر اعمال می‌شود به طوری که ریه‌های فرد بیمار باید از نظر امکان وجود عفونت بررسی شود و تست کرونای وی هم در یک 24 ساعت دو بار باید منفی اعلام شود تا وی را بهبود یافته تلقی کنند.

 

یکی از پزشکان بیمارستانی در نیویورک می‌گوید: "هر مرکز بهداشتی پروتکل خود را برای پیگیری وضعیت بیماران پس از ترخیص از بیمارستان دنبال می‌کند. هنوز به خوبی نمی‌دانیم که برای بررسی تاثیرات درازمدت بیماری کرونا باید به دنبال چه باشیم و بدون این دانسته‌ها مانند این است که با چشم بسته پرواز می‌کنیم."

 

اکنون بیماران پس از ترخیص از نظر وضعیت ریه‌ها و احتمال وجود لخته خون تحت نظر گرفته می‌شوند.

 

مراکز درمانی نیویورک در حال حاضر به بیماران پس از ترخیص از بیمارستان علاوه بر تجویز داروهای رقیق کننده خون، یک دستگاه "اسپیرومتر" ( وسیله‌ سنجش ظرفیت تنفسی ریه‌ها) و یک دستگاه سنجش درصد اشباع  اکسیژن خون (پالس اکسیمتر) می‌دهند. همچنین تلفن‌هایی را به صورت 24 ساعته در اختیار بیمار می‌گذارند تا در صورت نیاز بیمار بتواند با کادر درمانی خود سریعا تماس بگیرد.

 

آثار روانی بیماری کرونا هم یکی دیگر از دغدغه‌های پزشکان است. بیمارانی که از بیماری کرونا نجات پیدا می‌کنند و یا کسانی که به منظور پیشگیری در منازل خود قرنطینه شده‌اند دچار مشکلات روانی مانند ترس، اظطراب و افسردگی شده‌اند. متخصصان روانشناسی می‌گویند که پس از شروع این اپیدمی تعداد مراجعه کنندگان به آنها به شدت افزایش یافته است.

 

این که می‌توانیم از این بیماری جان سالم به در ببریم و بهبودی بیابیم امری شدنی است.

ترجمه سیما اخلاقی

منبع:WebMd

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو