چه کنیم تا بعد از ماه رمضان، چاق نشویم؟
3 خرداد 1399 ساعت: 22:3اگر روزه‌داری طی ماه رمضان با رعایت اصول تغذیه همراه باشد، تاثیر بسیار خوبی در کاهش وزن دارد. روزه‌داری روند متابولیسم بدن را تسریع می‌کند و در حذف چربی در بافت‌های بدن موثر است. البته کنار گذاشتن عادت های سالم پس از این ماه، زمینه‌ساز افزایش وزن می‌شود و بسیاری افراد خیلی زود به وزن قبل از روزه‌داری شان یا شاید حتی بیشتر برمی‌گردند. 

سیستم گوارش موتور محرک بدن انسان است که فعالیت مداوم دارد. ماه رمضان فرصت مناسبی است تا سیستم گوارش و همچنین دیگر اندام‌های بدن استراحت کنند. به همین دلیل باعث پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری‌ها می‌شود و پاکسازی در بدن اتفاق می‌افتد. 

 

اما پس از پایان ماه رمضان باید بسیار مراقب بود و نحوه تغذیه همچنین ساعت های غذا خوردن و شروع ریتم معمول تغذیه را به‌آرامی تغییر داد.  البته روند افزایش وزن در همه افراد یکسان نیست اما این مسئله طی یک هفته پس از ماه رمضان اهمیت بسیاری دارد زیرا احساس گرسنگی در این چند روز افزایش پیدا می کند. 

 

البته رعایت رژیم غذایی خاصی پس از ماه رمضان لازم نیست اما متخصصان تغذیه توصیه‌ می‌کنند نباید عادت های غذایی یکباره تغییر کنند. همچنین نباید امکان لذت مداوم از طعم خوراکی‌ها باعث افزایش ریزه‌خوری و بی‌نظمی در غذا خوردن شود. بهترین حجم غذا در هر وعده نیز به‌حدی است که پیش از احساس سیری کامل، دست از غذا کشیده‌ شود و تنفس به‌راحتی صورت گیرد.

 

برای پیشگیری از افزایش فشارخون و دیگر بیماری‌های مزمن، بهتر است از افراط در مصرف خوراکی‌های چرب، شیرین و تنقلات پرهیز کرد. برای این منظور توصیه‌ می‌شود که غذا خوردن در 3 وعده اصلی میل شده و به‌جای تمایل به خوردن شیرینی‌جات، از میوه‌‌ها استفاده شود. نوشیدن مرتب آب و پرهیز از غذاهای شور نیز باید رعایت شود. 

 

در وعده‌های غذا نباید یکباره حجم زیاد غذا دریافت شود زیرا فعالیت زیادی به معده و سیستم گوارش تحمیل خواهد شد. در کل، غذا خوردن باید با آرامش باشد و لقمه‌ها کاملا جویده شود. گنجاندن خوراکی‌های سالمی مانند انواع مغزها، سوپ سبزیجات، روغن‌های گیاهی مفید و غلات سبوس‌دار که همواره در ماه رمضان توصیه به مصرف آنها بود، از این پس نیز باید انجام شود. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:laviesenegalaise.com

 بهترین ترفندهای چربی‌سوزی برای حفظ تناسب اندام در قرنطینه خانگی

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو