کرونا به کلیه‌‌ها هم آسیب می‌زند
2 خرداد 1399 ساعت: 12:3گرچه ویروس جدید کرونا یک ویروس تنفسی است، اما اندام‌های دیگر بدن هم از جمله کلیه‌ها آسیب‌های آن در امان نیستند.انواع دیگر ویروس کرونا در شیوع‌های قبلی باعث آسیب کلیوی شده‌اند. شش درصد از بیماران مبتلا به ویروس کرونای عامل نشانگان شدید حاد تنفسی یا سارس یک چهارم از بیماران مبتلا به ویروس کرونای عامل نشانگان تنفسی خاورمیانه دچار آسیب حاد کلیوی شدند.

مطالعات نشان داده‌اند ویروس جدید کرونا  نیز می تواند همین کار را انجام دهد. این حالت ممکن است ویژگی نسبتاً نادری از بیماری باشد، اما بسیار کشنده است. 


  یک گزارش جدید نشان می‌دهد که بیش از یک سوم بیماران آمریکایی که به علت بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا بستری شده ‌بودند، دچار آسیب حاد کلیوی شدند، و تقریبا ۱۵ % از این بیماران به دیالیز نیاز داشتند، کارشناسان در این زمینه خواستار تحقیقات بیشتر در مورد جنبه‌های مختلف این مساله بسیار مهم هستند

 

در میان ۵۴۴۹ بیماری که بین مارس و آوریل ۲۰۲۰ در ۱۳ بیمارستانی واقع در شمال نیویورک بستری شدند، ۳۶.۶ % (‏۱۹۹۳ بیمار) ‏دچار نارسایی حاد کلیوی شدند. 

 

آسیب حاد کلیوی با با پیش‌آگهی بد بیماری در ارتباط بود: ۳۵ % از کسانی که دچار آسیب حاد کلیوی شده بودند، جان خود را از دست دادند.

 


www.medscape.com/viewarticle

مجتبی نیازاده ، مدیر گروه فارمامدیکال

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو