ردیابی ویروس کرونا در فاضلاب
2 خرداد 1399 ساعت: 11:3آمریکا همگام با سایر کشورها جهت رسیدن به تستهای آزمایشگاهی دقیق‌تر و اختصاصی‌تر برای ویروس جدید کرونا یا ویروس سارس-کوو-۲ اکنون در نظر دارد شیوع ویروس را از طریق سیستم‌های فاضلاب ردیابی کند تا راهی برای پیش بینی نقطه شیوع بعدی باشد.

 


 ویروس در مدفوع افراد مبتلا یافت می شود هرچند هنوز شواهد علمی دقیقی وجود ندارد که این دفع مدفوعی باعث انتقال ویروس به دیگران می شود یا نه.


 شناسایی RNA ویروس در سیستم فاضلاب می‌تواند نشانگری باشد برای تایید حضور ویروس در یک منطقه. همان روشی که سالها قبل برای تایید و پیگیری شیوع فلج اطفال در یک منطقه مورد استفاده کشورهای در حال توسعه قرار گرفت.

 

سازمان پیشگیری و کنترل بیماریها در آمریکا (CDC) ، بررسی سیستم فاضلاب را به عنوان بخشی از اقدامات پاسخ به پاندمی بیماری در نظر می‌گیرد هر چند هنوز اقدام عملی در این خصوص انجام نداده است.

 

اما گروه هایی خارج از CDC در حال انجام تست سیستم فاضلاب هستند.

 

در سه روز اول  آلوده شدن  به ویروس، زمانی که هیچ علائم بالینی وجود ندارد، ویروس در مدفوع قابل شناسایی است . به نظر می آید پایش سیستم فاضلاب می تواند به عنوان یک سیستم هشدار عمل کند و در کنترل شیوع جدید بیماری کمک کننده باشد.

 

اخیرا یک تحقیق در هلند نشان داد ، دو هفته قبل از تشخیص و اعلام اولین بیمار مبتلا به ویروس می توان RNA ویروس را در سیستم فاضلاب شناسایی کرد.

 

 پایش سیستم فاضلاب می تواند وجود یا عدم وجود ویروس را در جامعه تایید کند ، اما نمی تواند نشان دهنده تعداد افراد مبتلا باشد. مشخص نیست آیا ارتباطی میان شدت علائم بیماری و میزان دفع مدفوعی در افراد با تظاهرات مختلف وجود دارد یا نه. از طرفی مشخص نیست چه مدت بعد از بهبود ویروس در مدفوع قابل شناسایی است.

 

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) به همراه CDC در حال آماده سازی دستورالعمل برای پایش سیستم فاضلاب جهت شناسایی ویروس کرونا می باشد.

 

احتمال انتقال مدفوعی ویروس کرونا مورد توجه کاخ سفید و سازمان امنیت ملی آمریکا هم بوده و بررسی هایی را در مناطق مختلف از جمله نیویورک که میزان شیوع بالای بیماری را دارا بوده، انجام داده اند یا در حال انجام هستند.

 

به درستی مشخص نیست مدفوع ، قطرات و ذرات مدفوعی معلق در هوا به چه میزان می‌توانند در انتقال بیماری می توانند نقش داشته باشند.

 

سیستم های لوله کشی ساختمانها به عنوان منبعی برای انتقال ویروس مورد توجه قرار گرفته اند. البته این مطلب در زمان شیوع بیماری سارس هم مطرح بود . در گزارشی از هنگ کنگ در سال 2003 ،سیستم‌های لوله کشی و فاضلاب که دارای نقص بودند به عنوان منبع انتشار ویروس مطرح شدند.

 

در آن گزارش به این مطلب اشاره شده بود که در زمان استفاده از سرویس بهداشتی ، زمانی که در بسته است و فن روشن ، سیستم فشار منفی ایجاد شده ، باعث بیرون کشیده قطرات آلوده از سیستم فاضلاب و نشست این قطرات بر روی کف ، حوله و کلا فضای داخل سیستم بهداشتی می‌شود.

 

تدوین : دکتر زهرا فرزاد 

منبع :  www.politico.com/news

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو