حقایقی درمورد مزایای ویتامین D
ویتامین خورشید و این همه تاثیر شگفت انگیز
1 خرداد 1399 ساعت: 22:3​​​​با شیوع ویروس کرونا در کشور، همه‌ی ما این روزها به دنبال راه‌حلی برای مقابله با این ویروس و در امان ماندن در برابر آن هستیم. با توجه به اینکه هنوز واکسنی برای این بیماری کشف نشده، بهترین راه برای مقابله با این ویروس، تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی بدن است.


کمبود ویتامین D می‌تواند ایمنی بدن را کاهش دهد. بنابراین اگر کمبود ویتامین D داشته باشیم مقابله با ویروس‌کرونا برای بدن سخت‌تر می‌شود. یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن که این روزها پزشکان بر آن تاکید زیادی دارند مصرف ویتامین D است.

کمبود ویتامین D با بسیاری از بیماری ها و اختلالات دیگر نیز در ارتباط است که به تعداد کشف شده آنها می پردازیم.


ویتامین D و افسردگی


محققان هنوز در مورد کمبود ویتامین D  که منجر به افسردگی می‌شود یا نه کاملا مطمئن نیستند اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ارتباطی بین سطح ویتامین D  و بهبود حالات روانی شما وجود دارد.


مبارزه با آنفلوانزا


ویتامین D می‌تواند در ابتلا به ویروس با شما بجنگد ویا حتی شما را از ابتلا به ویروس آنفولانزا حفظ کند. یک مطالعه نشان داد که قطره ویتامین D و مصرف آن در زمستان به کاهش تعداد دانش آموزان ژاپنی که به آنفولانزا مبتلا شده اند، کمک کرد.


 ویتامین D نقشی تعیین کننده در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. اگر ویتامین D  به مقدار کافی در بدن شما وجود نداشته باشد بدن نمی‌تواند به خوبی با میکروب ها مبارزه کند.


واقعیاتی  در مورد مزایای سلامتی ویتامین D


 مطالعات نشان می‌دهد که ویتامین D احتمال ابتلا به بیماری ام اس را کاهش می‌دهد.

ام اس بیماری است که سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله ور می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که ویتامین D می‌تواند علایم این بیماری را کاهش داده ویا حتی رشد بیماری را کند نماید.


کمک به قلب


 هیچ دلیل تضمین شده این وجود ندارد که نشان دهد ویتامین D از حمله قلبی جلوگیری می‌کند اما می‌تواند در جلوگیری از حمله قلبی نقش کنترل کننده ای داشته باشد.

 

ارتباط با سرطان 


ویتامینD  می‌تواند در کاهش ابتلا به برخی از سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ، سینه وپروستات نقش داشته باشد. حتی این میزان هنگامی که این ویتامین با کلسیم ترکیب می‌شود کاهش چشمگیری می‌یابد. در یک مطالعه کلینیکی خطر ابتلا به سرطان در آمریکاییهای آفریقایی‌تبار به میزان 23 درصد کاهش یافت.


ساخت استخوان


ویتامین D از دست دادن کلسیم در استخوان ها را کند می‌کند وهمچنین ازپوکی استخوان و شکستگی آن جلوگیری می‌کند. پزشکان ازویتامین D برای درمان پوکی استخوان استفاده می‌کنند. پوکی استخوان شرایطی است که باعث نرمی استخوان واز دست دادن بافت استخوانی ودرد استخوان ها می‌شود.


ارتباط با از دست دادن وزن


ثابت شده است که ویتامین Dهمراه با کلسیم از گرسنگی مداوم شما جلوگیری می‌کند و در نتیجه شما کالری کمتری از غذا دریافت می‌کنید که منجر به لاغر شدن شما می‌شود.


کمبود ویتامین D


در حدود 4 نفر از هر 10 نفر به کمبود ویتامین D  مواجه هستند. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید می‌توانید زیر نور آفتاب به مقدار بیشتری  قرار بگیرید ویا  همراه با غذایتان از مکمل ویتامین D استفاده کنید.


شما آن چیزی هستید که می‌خورید


برای تامین ویتامین D بایستی از منابع غذایی چون ماست، شیر زرده تخم مرغ و یا غلات کامل، روغن کبد ماهی وسالمون وساردین استفاده کرد.


از نور خورشید بهره ببرید


این قضیه اهمیت زیادی دارد که از پوست خود در مقابل اشعه خورشید محافظت کنید اما بدن شما برای تهیه ویتامین D به نور خورشید نیاز دارد.

فاکتورهایی که ریسک مبتلا شدن را  به کمبود ویتامین  Dافزایش می‌‌دهند شامل:


سن 50 سال ویا بالاتر


پوست تیره


آلرژی به شیر و یا عدم تحمل لاکتوز


و بیماریهایی که جذب مواد مغذی را در معده کاهش می‌دهند.


 مترجم: بهناز حکیمانه

منبع WEBMED 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو