آیا گیاهخواران در برابر کووید-19 ایمن‌تر هستند؟
1 خرداد 1399 ساعت: 17:3یکی از سوالاتی که در هفته‌های اخیر در فضای عمومی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته، این است که آیا گیاهخواران در برابر کووید-19 یا همان کروناویروس جدید ایمن‌تر هستند یا نه؟

 این سوال از آنجا نشات می‌گیرد که بعضی گیاهخواران در هفته‌های اخیر مدعی شدند گیاهخواری بدن را در مقابل کروناویروس ایمن می‌کند و بعضی گروه‌ها و نهادهای دوستدار محیط زیست هم توقف دامداری صنعتی و روی‌آوری به گیاهخواری را به‌عنوان کلید اصلی برای جلوگیری از به‌وجود آمدن ویروس‌هایی مانند کووید-19 در آینده اعلام کردند. 


پروفسور سرینات ردی (رئیس بنیاد سلامت عمومی هند PHFI) از متخصصانی است که درباره این سوال اظهارنظر کرده و می‌گوید در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند گیاهخواران در برابر کووید-19 ایمن‌تر هستند. به‌گفته او، حتی گیاهخواران هم تحت تاثیر کروناویروس جدید قرار خواهند گرفت چون این ویروس از طریق ریزقطرات منتقل و وارد بدن می‌شود. با این‌حال، پروفسور ردی می‌گوید افرادی که مقدار زیادی از میوه‌ها و سبزی‌ها را به‌عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه و همیشگی خودشان پذیرفته‌اند، سیستم ایمنی قوی تری دارند و بدن آنان بهتر می‌تواند با بیماری‌های مختلف و حتی کروناویروس جدید مبارزه کند.


 بنابراین، کسانی که گیاهخواری را انتخاب کرده‌اند و همچنین کسانی که گوشتخواری را هم قبول دارند، هر دو باید حجم زیادی از میوه‌ها و سبزی‌های تازه را در رژیم غذایی خودشان بگنجانند تا بتوانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و قوای دفاعی بهتری در مقابل کروناویروس جدید داشته باشند. 

 پروفسور ردی که متخصص اپیدمیولوژی نیز هست و تاکنون در چندین و چند مطالعه تحقیقاتی بین‌المللی حضور داشته، می‌گوید که محافظت از صورت فقط نباید به دهان و بینی محدود شود بلکه باید محافظت از چشم‌ها را نیز جدی گرفت. به‌گفته او، «چیزی که اتفاق می‌افتد این است که کووید-19 عمدتا از طریق صورت وارد بدن می‌شود؛ یعنی از طریق دهان، بینی و چشم‌ها. اما معمولا درباره چشم‌ها نکته‌ای مطرح نمی‌شود. با این‌حال، وقتی که ریزقطرات روی صورت می‌افتند، از طریق چشم‌ها نیز می‌توانند وارد بدن شوند چون چشم‌ها نیز به بینی متصل هستند. پس اگر ویروس وارد چشم‌ها شود، در ادامه از چشم‌ها وارد بینی و بعد وارد بدن خواهد شد». 

 

این متخصص با توجه به همین نکات توصیه می‌کند که همه افراد محافظت از چشم‌ها را نیز جدی بگیرند. به نظر او، استفاده از شیلدهای محافظ صورت، گزینه خوبی برای محافظت از چشم‌ها محسوب می‌شود. ضمن این‌که به‌گفته پروفسور ردی، علاوه بر جدی گرفتن رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزی‌ها و میوه‌های تازه، دوری از فضاهای دودآلود یا فضاهای پُرخطر از نظر آلودگی هوا نیز در دوران شیوع کروناویروس ضرورت دارد زیرا این فضاها توان مقاومتی ریه‌ها را در مقابل عوامل بیماری‌زا کاهش می‌دهند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: Deccan Herald

گیاهخواری می‌تواند پاندمی‌های آینده را متوقف کند؟!
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو