هشدار سلامتی: هنوز هم شستن دست ها با آب و صابون بهترین راه کنترل بیماری کوید19 است
1 خرداد 1399 ساعت: 12:3تاثیر مواد ضد عفونی کننده دست، ساعاتی کمتر از آنچه فکر می کردید بر روی دستانتان باقی می ماند. اقدامات ما برای کشتن میکروب و ویروس به همان اندازه که فکر می کنید موثر نیست.

 


مواد ضدعفونی کننده دست تاثیر طولانی مدت نمی کند. این برخلاف تصور بسیاری است. بیش از نیمی از مردم تصور می کنند که تاثیر استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست ها، بیش از آنچه که در واقع رخ می دهد، بر روی دست ها باقی می ماند،

 

این امر از بیش از هر زمان دیگری با شیوع ویروس جدید کرونا ، که باعث بیماری تنفسی کووید-۱۹ می شود، بسیار مهم شد و مورد توجه قرار گرفت. براساس توصیه های سازمان های پیشرو مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) که نشان می دهد یکی از راه های جلوگیری از انتشار ویروس استفاده از یک ضدعفونی کننده دست با حداقل 60 درصد الکل است،سبب تشویق به استفاده بیش ازحد مورد نیاز این مواد، در مردم شد. 


تا جایی که  در گزارش های خبری  متعدد دیدیم که مردم برای بدست آوردن این محصولات با هم درگیر شدند و این محصولات را ربودند.  در واقع، خرید ضد عفونی کننده دست در فروشگاه ها و بصورت آنلاین بسیار دشوار شد و هنوز هم دشوار است.

 

نکته اینجاست: آنها برای محافظت از شما در طولانی مدت موثر نیستند. هنوز هم  شستن دست ها با آب و صابون در واقع بهترین و اولین انتخاب است. ضد عفونی کننده های حاوی الکل یک جایگزین مناسب برای صابون و آب است. ایده این است که وقتی آب و صابون در دسترس نباشد، شما از ژل استفاده می کنید. "دکتر فیلیپ تیرنو، استاد بالینی در بخش آسیب شناسی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک می گوید.

 

مایکل لین، دکتر استادیار تقسیم بیماریهای عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو می گوید: در حالی که شستن دستان به معنای واقعی کلمه میکروب ها را از روی دست ها برمی دارد، ضد عفونی کننده دستی هر آنچه در دست شما است را می کشد. 


اگر دوباره هر جسم آلوده دیگری  را لمس کنید، باید دوباره دستان خود را تمیز کنید. همین امر در مورد صابون و آب نیز صادق است. بنابراین استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست ها مزیتی بر استفاده از آب و صابون ندارد. تنها زمانی که به آب و صابون دسترسی ندارید کمک کننده است.

 

دستان شما تا زمانی که چیزی را لمس نکرده اید پاک باقی می ماند و معمولا افراد دستان خود را بیش از چند دقیقه تمیز نگه نمی دارند. به محض اینکه کار شستشو یا استفاده از ژل را انجام دادید، هیچ گونه اثر مهارکننده تماس وجود ندارد. شما می توانید بلافاصله دوباره دستان خود را آلوده کنید. این اتفاق به محض لمس سطوح معمولی (و غالباً آلوده) مانند حصارها ، دکمه های آسانسور یا پیشخوان ها روی می دهد.

 

بنابراین ، قبل از خوردن یا نوشیدن یا لمس صورت خود به هر دلیلی، لازم است که با صابون و آب دستان خود رابشویید یا از یک ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. فرقی نمی کند 30 دقیقه پیش فقط شسته شده باشید، اکنون باید دوباره این کار را انجام دهید. او می افزاید: اگر دستان شما کثیف است و شما ضد عفونی کننده ای همراه خود ندارید، به آب و صابون نیز دسترسی ندارید، فقط صبر کنید و صورتتان را لمس نکنید.

 

هنگام استفاده از محلول ضدعفونی کننده دست، محلول حاوی حداقل 60 درصد الکل را انتخاب کنید. CDC توصیه می کند: تمام سطوح دست های خود را به محلوب یا ژل ضدعفونی کننده آغشته کنید و آنها را با هم مالش دهید تا خشک شوند.


 دکتر لین به دلیل راحتی، قابلیت حمل و اثربخشی سریع، ضد عفونی کننده های دست مبتنی بر الکل را ترجیح می دهد. گفته می شود، اگر دست های شما کاملاً کثیف باشد، این ژل ها یا اسپری ها کار نمی کنند. تنها برداشتن جرم ها از روی دست کافی است، به همین دلیل است که شما لزوماً نیازی به صابون ضد باکتریایی ندارید. 

 

برای شستشوی صحیح، شیوه نامه های بهداشتی توصیه می کند که دست های خود را با آب  و صابون به مدت 20 تا 30 ثانیه بشوید، و مطمئن شوید که بین انگشتان و قسمت پشتی دستان خود را کاملا تمیز شسته اید. فراموش نکنید که با کشیدن ناخن های خود در کف دست ها، هم ناخن ها را تمیز کرده اید و هم از جرم های موجود در شیارهای دست خلاص شده اید.

 

مترجم: صدرا بنکدار

منبع: rd

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو