چگونه با فرزند نوجوانم صحبت کنم؟
1 خرداد 1399 ساعت: 10:3



بیشتر نوجوانان اظهار می‌کنند که بزرگسالان به حرف‌های آنان گوش نمی‌دهند و بی‌تفاوت از کنار نظراتشان می‌گذرند. این در حالی است که تلاش والدین برای حل مسائل نوجوانان زمانی می‌تواند به نتیجه برسد که ابتدا بتوانند با فرزند نوجوان‌شان صحبت کنند. 

یکی از موضوعاتی که همیشه مورد توجه والدین بوده، مسائل مربوط به نوجوانان است. امروزه نوجوانان عمدتا فشارهای ناشی از امور تحصیلی را تجربه می‌کنند و نگرانی‌ها و ترس‌های زیادی نسبت به آینده دارند. 
 

1. درباره رابطه زناشویی با نوجوانان صحبت کنید 

 

به نظر متخصصان، صحبت کردن والدین با نوجوانان درباره روابط عاشقانه و رابطه زناشویی در اولویت قرار دارد. با این‌حال، بسیاری از والدین از طرح این موضوع با فرزند نوجوان‌شان می‌ترسند، درحالی که نمی‌دانند اگر خودشان این موضوعات را با فرزندشان مطرح نکنند، نهایتا نوجوان از طریق همسالان خودش با مسائلی مانند رابطه جنسی، بارداری و... آشنا خواهد شد. 

 

با این‌که بعضی بچه‌ها از اشتباهات همسالان خودشان درس می‌گیرند، اما به‌واسطه آشنا شدن با این موضوعات از طریق گروه همسالان‌، به سمت تصمیمات و رفتارهای پُرخطر تمایل پیدا می‌کنند. 


2. به نوجوانان احترام بگذارید 

 

والدین باید به فرزند نوجوان احترام بگذارند و این کار زمانی معنا پیدا می‌کند که اجازه صحبت کردن به نوجوان بدهند، واقعا به حرف‌های او گوش کنند و بعد برای نتیجه‌گیری منصفانه تلاش کنند. 

 

به نظر متخصصان، بسیار مهم است که والدین به احساسات نوجوان اهمیت بدهند و با نوجوان به‌عنوان یک فرد مستقل و دارای حقوق کامل برخورد کنند. پس حتی اگر با موضع‌گیری فرزند نوجوان‌تان در مورد یک مساله خاص مخالف هستید، همچنان باید حق صحبت کردن او را به رسمیت بشناسید و پای صحبت‌های او بنشینید تا درنهایت بتوانید نتیجه‌گیری و تصمیم‌گیری کنید. فقط در این صورت است که والدین می‌توانند از نوجوان سوال بپرسند و با جنبه‌های تازه‌ای از زندگی نوجوان آشنا شوند.

 

مثلا اگر نوجوان اصرار می‌کند که «من عاشق شده‌ام»، می‌توانید از او بپرسید که عشق برای او چه معنایی دارد و بعد با گوش کردن به صحبت‌های او با ذهنیت نوجوان آشنا شوید. 

 

3. از نوجوان بخواهید که خودش تصمیم‌گیری کند 

 

والدین باید از نوجوان بخواهند که برای تصمیم‌گیری صحیح تلاش کند و این کار را خودش انجام دهد. اگر نوجوان بتواند در مساله تصمیم‌گیری صحیح به نتیجه خوبی برسد، در ادامه زندگی بسیار کمتر دچار مشکلات خواهد شد، بنابراین والدین باید به نوجوان نشان بدهند که تصمیم‌گیری صحیح چگونه انجام می‌گیرد. 

 

مثلا وقتی نوجوان به انجام کار خاصی اصرار می‌ورزد، از او بخواهید که از خودش بپرسد با این کار چه چیزهایی به دست خواهد آورد و چه چیزهایی را از دست خواهد داد؟‌

 

4. استرس دانشگاه را جدی بگیرید 

 

بسیاری از والدین با نزدیک شدن سن فرزندشان به پایان دوران نوجوانی دائما به مساله دانشگاه فکر می‌کنند و مسائل دیگر را از یاد می‌برند. این درحالی است که والدین باید به شخصیت فرزندشان، بهترین تصمیم برای زندگی او و نحوه شکوفایی استعدادهای فرزندشان فکر کنند. اگر دغدغه والدین فقط قبولی نوجوان در یک دانشگاه خاص باشد، قطعا استرس ورود به دانشگاه را در او تشدید می‌کنند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: WebMD

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو