دلداری کودک با آماده کردن غذای مورد علاقه‌اش، بدترین کار ممکن است!
1 خرداد 1399 ساعت: 10:3دانشمندان اخیراً در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که اگر نحوه تغذیه کودک در سنین پایین براساس کنترل ناراحتی، قهر یا خشم او برنامه‌ریزی شود، قطعاً در بزرگسالی به چاقی و اضافه وزن وی منجر خواهد شد. 

زمانی‌ که کودکتان از مساله‌ای ناراحت است، استرس دارد و یا به دلیلی عصبانی شده است، بدون شک اولین راهی که برای کنترل اوضاع به ذهن شما خطور می‌کند، آماده‌سازی غذای مورد علاقه‌اش است. اما به یاد داشته باشید که این حرکت به نوعی پاک کردن صورت مساله‌ است و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 

براساس تحقیقی که اخیراً در یکی از مجلات انگلیسی‌زبان چاپ شده است، تهیه غذاهای مورد علاقه کودک با این هدف که افسردگی و ناراحتی وی فروکش کند، وی را یه سمتی سوق خواهد داد که مُدام رفتارهای نامربوط و نابجا بروز دهد تا درعوض شکمش را راضی کند! 

 

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برخلاف تصورات گذشته، چنین عادتی در کودکان ربطی به علم ژنتیک و ژن‌ها ندارد بلکه ریشه در آن دسته عادات غذایی دارد که از سوی والدین به کودکان دیکته می‌شوند. در یک کلام، تربیت نادرست والدین، منشا این قضیه است.

 

دانشمندان برای رسیدن به این نتیجه، عادات غذایی 398 دو قلوی همسان و غیرهمسان چهار ساله را مورد بررسی قرار دادند. نیمی از بچه‌ها والدینی چاق داشتند و به همین دلیل بیشتر مستعد ابتلا به چاقی مفرط بودند و والدین مابقی بچه‌ها، توده بدنی نرمال و طبیعی داشتند. 

 

دانشمندان از والدین تقاضا کردند تا عادات غذایی فرزندان خود را به دقت مشخص کنند و نیز به طور خاص به این دو سوال پاسخ دهند: 

آیا فرزند شما زمانی که ناراحت است، بیشتر غذا می‌خورد؟

آیا فرزند شما زمانی که غمگین است، کمتر غذا می‌خورد؟ 


در ادامه دانشمندان کشف کردند که میان دوقلوهای همسان و غیرهمسان، تفاوت چندانی از این حیث وجود ندارد، بنابراین به این نتیجه رسیدند که ژن‌ها ربطی به عادات غذایی احساسی کودکان ندارند بلکه این محیط و عوامل محیطی هستند که حرف اول و آخر را در این مورد می‌زنند. 

 

دانشمندان معتقدند که این رویه، پیامدهای خاص خودش را خواهد داشت: زمانی‌که کودک برای مهار احساسات منفی‌اش به خوردن اضافه بر سازمان روی می‌آورد، عملاً شانس ابتلا به چاقی مفرط در وی افزایش می‌یابد، بنابراین پُرخوری یا کم‌خوری، زمانی‌ که ریشه‌ای روحی روانی دارند، ممکن است به اختلالات تغذیه‌ای مثل بی‌اشتهایی ذهنی یا پُرخوری مضاعف ختم شوند. 

 

در این میان آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است، کشف این قضیه است که چنین تمایلاتی (کم یا پُرخوری) چگونه گسترش می‌یابند. اگر دانشمندان علت شکل‌گیری این تمایلات را کشف کنند، قطعاً قادر خواهند بود تا به منظور جلوگیری یا درمان آن‌ها راه‌حل‌ها و توصیه‌های لازم را ارائه دهند. 

 

بنابراین محققان به والدین توصیه می‌کنند به کودکان‌شان بیاموزند و به آن‌ها کمک کنند تا برای مدیریت عواطف و احساسات خویش به‌جای این ‌که تغذیه خود را دست‌کاری کنند، راه‌حل‌های دیگری بیاندیشند. به عنوان مثال وقتی کودکتان ناراحت است، به‌جای این‌که فوراً غذای مورد علاقه‌اش را آماده کنید، وی را تشویق نمایید تا ورزش کند یا فعالیت مورد علاقه‌اش را انجام دهد. به‌طورکلی انجام تفریحاتی که خلاقیت کودک را برانگیزد، همیشه و در هر موقعیتی کارگشا خواهد بود. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: magicmaman.com

عادت به خوردن فست فودها زمینه ساز "گرسنگی ناشناخته" در کودکان​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو