چطور تاثیرات منفی ناشی از شستشوی مکرر دست‌ها را به حداقل برسانیم؟
پس از شستشوی دست‌ها، نرم‌کننده بزنید
29 اسفند 1398 ساعت: 18:12برای محافظت از دست‌ها در این شرایط خاص که نیاز به شستشوی مکرر دارید مصرف مرطوب‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها را فراموش نکنید و هر زمان که دست‌ها را شستید و خشک کردید از آنها استفاده کنید تا سد دفاعی پوستتان آسیب نبیند.
شستشوی دست یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا است اما شستشوی مکرر دست‌ها برای برخی افراد با شرایط پوستی خاص از جمله اگزما و پسوریازیس آسان نیست و سبب آسیب پوستی می‌شود. برای افراد سالم نیز شستشوی مکرر دست و افراط در مصرف شوینده‌‌ها می‌تواند زمینه‌ساز خشکی و ترک‌های پوستی شود.

به گفته متخصصان پوست شوینده‌ها می‌توانند پروتئین روی اپیدرم را از بین برده و با ایجاد ترک در لایه خارجی دفاعی پوست احتمال بروز عفونت را افزایش دهند. از سوی دیگر استفاده مکرر از صابون سبب افزایش التهاب و حساسیت شده و این موضوع خود زمینه‌ساز خشکی پوست، ترک، خارش و سرخی پوست است.

بهترین راه پیشگیری از این موضوع استفاده مرتب از نرم‌کننده و مرطوب‌کننده‌ها است. افرادی که شرایط خاص پوستی دارند بیش از سایرین در معرض آسیب هستند و این افراد باید از مرطوب‌کننده‌های حاوی ترکیبات آنتی‌باکتریال از جمله ضدعفونی‌کننده‌های بنزالکونیوم کلراید و کلر هگزیدین استفاده کنند.

البته باید به این موضوع توجه داشت که بر اساس تحقیقات انجام شده این نوع از ژل دست‌های مرطوب‌کننده در مقایسه با ژل‌های دست حاوی الکل تاثیرگذاری کمتری در مقابله با کروناویروس دارند.

نکته قابل توجه دیگر در کنار استفاده از مرطوب‌کنند‌ها، خشک کردن دست پس از شستشو است. قارچ، میکروب و عوامل بیماری‌زا بین دست‌های مرطوب راحت‌تر منتقل می‌شوند و از سوی دیگر آبی که روی دست می‌ماند با تبخیر شدن خود سبب خشک‌تر شدن پوست دست‌ها خواهد شد. پس برای محافظت از دست‌ها در این شرایط خاص که نیاز به شستشوی مکرر دارید مصرف مرطوب‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها را فراموش نکنید و هر زمان که دست‌ها را شستید و خشک کردید از آنها استفاده کنید تا سد دفاعی پوست آسیب نبیند.

اگر در طول روز امکان استفاده از نرم‌کننده‌ها را ندارید حتما شب‌ها اینکار را انجام دهید و دستکش نخی به دست کنید.

هنگام شستشوی ظرف‌ها هم برای پیشگیری از آسیب بیشتر دست، پوشیدن دستکش لاستیکی را فراموش نکنید.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: www.medicalnewstoday.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو