6 جایی که باید ماسک صورت بپوشید
31 اردیبهشت 1399 ساعت: 16:2سازمان‌های بهداشتی در زمانه شیوع کرونا زدن ماسک در مکان‌های عمومی را توصیه می‌کنند.
اگرچه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) توصیه می‌کند در هر کجا که نتوانید فاصله‌گذاری اجتماعی را حفظ کنید، ماسک صورت را در اماکن عمومی استفاده کنید، فقط تعداد معدودی از ایالت‌ها قوانین سخت و پیشگیرانه دارند، بنابراین جای تعجب نیست که سردرگمی زیادی در مورد لزوم استفاده از ماسک صورت وجود دارد.

CDC به شما توصیه می‌کند که از ماسک استفاده کنید تا از انتقال ویروس کوید-19 به دیگران جلوگیری کنید، حتی اگر بیمار نیستید. به این دلیل است که شما ممکن است ویروس داشته باشید و قبل از بروز هرگونه علائمی می‌توانید آن را به دیگران منتقل کنید.

برای برطرف کردن سردرگمی در مورد نیاز به ماسک‌های صورت، مجله ریدرز دایجست با دو پزشک بیماری عفونی مصاحبه کرده تا مهمترین زمان مورد نیاز برای زدن ماسک را مشخص کنند و اینکه چه موقع می‌توانید با خیال راحت ماسک نزنید. 

هنگام خرید مواد غذایی ماسک بپوشید

از آنجا که شما به احتمال زیاد همراه با خریداران دیگر در راهروهای باریک عبور خواهید کرد یا نزدیک‌تر از شش فوت از صندوق‌دار می‌ایستید، وقتی کیف پول خود را چک می‌کنید، کارت اعتباری یا اسکناس برای پرداخت صورت حساب خرید خود را دست به دست می‌کنید، و بسته‌های خرید خود را می‌گیرید، بهتر است همه افراد درگیر کار، صورت خود را با ماسک بپوشانند.

در حقیقت، ممکن است شما مجاز به ورود به فروشگاه بدون ماسک نباشید، زیرا چند فروشگاه از جمله Costco و Stew Leonard's قوانینی در دست دارند که باید مشتریان از ماسک صورت استفاده کنند، در حالی که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره ای دیگر مشتریان خود را تشویق به پوشیدن آنها می‌کنند حتی تا آنجا پیش می‌رود که ماسک‌های رایگان به مشتریان در ورودی مغازه‌های خود ارائه دهند. هرچند که فقط درچند ایالت استفاده از ماسک‌های صورت اجباری هستند.

جیل وردهد، استادیار بیماری‌های عفونی بزرگسالان و کودکان در کالج بیلور توضیح می‌دهد: «مردم باید از ماسک صورت در ملاء عام استفاده کنند تا از انتقال ویروس به سایر افراد جامعه جلوگیری شود، این کار لزوما برای محافظت از خود در برابر تجمع ویروس نیست. افرادی که بدون علامت و یا بدون علامت هستند می‌توانند در صورت عدم پوشیدن ماسک به طور بالقوه ویروس را ناآگاهانه به دیگران در جامعه منتقل کنند.»
 
 در ورزشگاه یا حتی هنگام ورزش در فضای باز در مناطق پرجمعیت و شلوغ، ماسک صورت بپوشید

در حالی که خبر خوب این است که به نظر نمی رسد که کرونا ویروس از طریق عرق منتقل شود، با این وجود هنگام ورزش در ورزشگاه ماسک بپوشید. (بله، ما می‌دانیم که گرم و ناراحت‌کننده است.) چرا؟

سندرا کش، معاون پزشکی و متخصص بیماری‌های عفونی در وستمد مدیکال، نیویورک می‌گوید: «هنگامی که ضربان قلب خود را بالا می‌برید و شروع به تنفس شدید و بیشتر می‌کنید، قطرات تنفسی (که باعث تجمع کرونا ویروس و سایر بیماری‌ها می‌شود) در نفس شما به نقاط دورتر پرتاپ خواهد شد.» او می‌گوید: «اگر فرد آلوده در یک محوطه بسته مانند ورزشگاهی که همان هوای غیر تازه دائما در آن جریان دارد سرفه کند، آن ذرات می‌توانند در تمام اتاق پخش شوند.»

همچنین اگر در حین اجرای برنامه ورزشی روزانه خود مشغول دویدن، پیاده‌روی یا دوچرخه‌واری در یک پیاده‌رو یا مکان شلوغ و پرترافیک هستید، باید صورت خود را با ماسک بپوشانید. دکتر وایتهد هشدار می‌دهد، فقط اطمینان داشته باشید که به رغم بر صورت داشتن ماسک هر لحظه می‌توانید به اندازه کافی نفس بکشید تا اکسیژن کافی دریافت کنید.

در سالن آرایش یا استخر و سونا ماسک بپوشید

با شروع مجدد کار در سالن‌های مو و ناخن و اسپا در بخش‌هایی از کشور، برخی از ایالت‌ها از جمله کانتیکت، نیویورک، ویرجینیا و وایومینگ، پوشیدن ماسک صورت را هنگام استفاده از خدمات آرایش مدل مو یا ناخن اجباری کرده‌اند. اما حتی اگر توسط دولت یا سالن نیازی به زدن ماسک نباشد، شما باید هر زمان ماسک بزنید به‌خصوص وقتی که نتوانید آن فاصله شش فوت یا بیشتر را حفظ کنید.
 
در رستوران‌ها یک ماسک بپوشید

دکتر کش می‌افزاید: «ماسک خود را قبل و بعد از غذا بپوشید، زیرا حتی وقتی میزها به فاصله شش فوت از هم قرار دارند، هنوز هم تعامل بین دوستان و خانواده در سر میز غذا و همچنین با کارمندان رستوران وجود دارد.»

عمل صحبت کردن به تنهایی ممکن است برای گسترش و انتشار ویروس در شرایط مناسب کافی باشد. «دکتر کش می‌گوید: «مطالعات نشان داده اند که قطرات تنفسی حامل ویروس حتی از صحبت کردن به طور منظم ممکن است ناشی شود.»

او به مطالعه خارج از چین اشاره می‌کند که در آن سالن ناهار خوری در یک رستوران نمی‌دانست که به کوید-19 آلوده شده است. دکتر کش می‌گوید: «چندین نفر، برخی حتی بسیار دور از یکدیگر نشسته بودند، به ویروس مبتلا شده‌اند. ما فرض می‌کنیم که این انتشار در نتیجه جریان هوا در رستوران رخ داده است.»

با زدن ماسک در مراسم مذهبی شرکت کنید

در یک مورد مشهور، یک گروه کر 122 عضو کلیسای ویسکانسین که طی یک هفته در ماه مارس به مدت 5/2 ساعت برای تمرین آواز کر برگزار شد، منجر به آلودگی 87 درصد از گروه کر به ویروس کوید-19 شد.

این ممکن است به دلیل نزدیکی، فراوانی تماس، نزدیکی تماس یا نیروی ذرات تنفسی در اثر پخش شدن از طریق آواز باشد. اگر تصمیم دارید که در مراسم مذهبی حضوری شرکت کنید، فاصله خود را حفظ کنید و با ماسک چهره خود را بپوشید.

طبق تحقیقات جدید، ویروس می‌تواند مستقیما از شخص به فرد دیگر و احتمالا از طریق سیستم تهویه نیز گسترش یابد.

در گردهمایی با دوستان و خانواده، هنگام انجام کارهای معمولی زندگی ماسک بپوشید

واریز بانکی، تحویل مواد غذایی به همسایه، کار در یک تجارت اساسی، دکتر کش گفت: «مهم نیست که دلیل حضور انسان‌های دیگر در اطراف شما،چه و اهمیت آنها چقدر باشد،به هر حال من پوشش صورت را توصیه می‌کنم.

حتی در مناطقی که پایین بودن سطح منحنی عفونت وجود داشته باشد، حفظ این عادت‌ها برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض بیماری دارای اهمیت است.» اگر به هر طریقی دچار ضعف در سیستم ایمنی شوید، این الزام دو برابر می‌شود. پوشیدن ماسک صورت تنها عادت روزانه نیست که باید پس از کروناویروس تغییر کند. پس سعی کنید عادت کنید.


مترجم: صدرا بنکدار
منبع:. Reader Digest
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو