6 باید و نباید برای نامادری‌ها و ناپدری‌ها
31 اردیبهشت 1399 ساعت: 12:2قرار گرفتن در جایگاه ناپدری یا نامادری واقعا سختی‌ها و مشکلات خاصی دارد و کسانی که سعی می‌کنند این نقش‌های دشوار را ساده جلوه دهند، عمدتا هیچ اطلاعات درستی درباره ناپدری یا نامادری بودن ندارند. 

اگر شما هم به‌عنوان یک ناپدری یا نامادری واقعا صبور باشید و از صمیم قلب بخواهید که شرایط زندگی‌تان را تغییر دهید، راهکارهای کمکی زیر ارزش امتحان کردن را دارند. 

 

1. بیش از حد به خودتان سخت نگیرید 

 

بسیاری از والدین ناتنی شدیدا سعی می‌کنند تا پیوند عمیقی با فرزندخوانده‌شان برقرار کنند. این گروه از والدین ناتنی نیت خوبی دارند و سعی می‌کنند که عشق فرزندخوانده را با کمک هدایای بسیار یا آسان‌گیری‌های افراطی بخرند. فرزندخوانده‌ها نیز این نیت والدین ناتنی را خیلی زود تشخیص می‌دهند و معمولا با آنها همراهی نمی‌کنند، بنابراین اگر والدین ناتنی می‌خواهند که رابطه خوبی با فرزندخوانده‌شان داشته باشند، باید واقع‌بینانه رفتار کنند و خودشان باشند. 

 

2. در چارچوب‌های فرزندپروری با والدین بیولوژیکی فرزندخوانده هماهنگ باشید 

 

به‌گفته متخصصان، همه پدرها و مادرها باید درباره چارچوب‌های مختلف فرزندپروری (مانند پاداش‌ها، تنبیه‌ها، کارهای خانگی، ممنوعیت‌ها، ساعت خواب و...) با همدیگر به توافق برسند. زوج‌هایی که این توافق و هماهنگی را جدی می‌گیرند، مرحله گذار را سریع‌تر و بهتر سپری می‌کنند، بنابراین بسیار مهم است که پدر یا مادر ناتنی علاوه بر هماهنگی با همسر جدیدش، هماهنگی‌های لازم با پدر یا مادر بیولوژیکی فرزندخوانده‌اش را نیز جدی بگیرد. 

 

3. فرزندخوانده‌تان را به وقت‌گذرانی با والدین بیولوژیکش تشویق کنید 

 

بعضی از ناپدری‌ها یا نامادری‌ها، وقت‌گذرانی فرزندخوانده‌ با والدین بیولوژیکش را نوعی خطر و تهدید تلقی می‌کنند، در صورتی که نباید چنین تصوری درباره این قضیه داشته باشند. کار صحیح این است که والدین ناتنی همیشه فرزندخوانده را به وقت‌گذرانی جداگانه با هر یک از والدین بیولوژیکش تشویق کنند. پیام چنین رفتاری، این است که رقابتی بین شما و والدین بیولوژیک فرزندخوانده وجود ندارد و خوشحالی فرزندخوانده برای شما اولویت دارد. 

 

4. انتظارات و توقعات خودتان را زیادی بالا نبرید 

 

مشکل انتظارات و توقعات زیادی مخصوصا در شرایطی آشکار می‌شود که والدین ناتنی صاحب فرزند هستند و پس از ازدواج مجدد تصور می‌کنند که قرار است همه چیز در مورد فرزندخوانده مثل فرزند خونی خودشان پیش برود. آنان فراموش می‌کنند که هیچ سابقه مشترکی با فرزندخوانده ندارند و یک‌شبه نمی‌توان این سابقه را ساخت، بنابراین به خانواده جدیدتان فرصت دهید که ساختار روابط خودش را به‌مرور زمان پیدا کند. 

 

5.   از مرزهای خودتان فراتر نروید 

 

یکی از اشتباهات اساسی بعضی از والدین ناتنی، سخت‌گیری‌های تربیتی با هدف به‌دست‌آوردن احترام است. این کار اغلب نتیجه معکوس می‌دهد و باعث بیزاری و تنفر فرزندخوانده از والدین ناتنی می‌شود، بنابراین برای ناپدری یا نامادری بهتر است که حداقل یک سال در امور تربیتی فرزندخوانده دخالت نکند و این کار را به والدین خونی او بسپارد. پس از گذشت یک سال معمولا احترام و علاقه فرزندخوانده نسبت به والدین ناتنی تغییر می‌کند و شانس اثرگذاری ناپدری یا نامادری در امور فرزندپروری بیشتر می‌شود. 

 

6. آماده شنیدن این جمله باشید: «تو پدر/مادر واقعی من نیستی!» 

 

به‌گفته متخصصان، فرزندخوانده‌ها با این جمله سعی می‌کنند که از والدین ناتنی سلب مسئولیت و سلب قدرت کنند، بنابراین شما به‌عنوان ناپدری یا نامادری باید آماده شنیدن این جمله باشید و پاسخ مناسبی هم برای آن در نظر بگیرید. در صورت شنیدن این جمله، نباید واقعیت را انکار کنید و از طرف دیگر هم باید از جنگ قدرت خودداری کنید. 

 

بهترین کار این است که بگویید «بله،‌ من پدر/مادر واقعی تو نیستم؛ ناپدری/نامادری تو هستم، اما معنایش این نیست که کمتر از آنها به تو اهمیت می‌دهم یا کمتر از آنها به تو علاقه دارم». 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: WebMD

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو