باورهای اشتباه درباره سلامت دهان و دندان
30 اردیبهشت 1399 ساعت: 13:2بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند. به عنوان مثال بیماری‌های لثه‌ها، شکستگی و ترک‌های کوچک روی دندان‌ها، پوسیدگی‌های کوچک و عفونت‌های ریشه دندان را تنها دندان‌پزشک پس از معاینه دقیق و عکسبرداری تشخیص می‌دهد.
اگر دندان‌های شما سالم به نظر می‌رسند نیازی نیست به دندان‌پزشک مراجعه کنید

این باور اشتباه است. بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند. به عنوان مثال بیماری‌های لثه‌ها، شکستگی و ترک‌های کوچک روی دندان‌ها، کرم‌خوردگی‌های کوچک و عفونت‌های ریشه دندان را تنها دندان‌پزشک پس از معاینه دقیق و عکسبرداری تشخیص می‌دهد. پیشگیری از خراب شدن دندان و بیماری‌های لثه به همان اندازه درمان آن اهمیت دارد.

اگر افراد خانواده شما به صورت ژنتیکی دندان‌های خوبی دارند، نباید نگران خراب شدن دندان خود باشید و نیازی به معاینه دندان‌هایتان نیست.

این هم باور اشتباهی است. ژنتیک نقش کوچکی در حفظ سلامت دندان شما دارد. آنچه که در این ماجرا نقش اصلی و مهم را برعهده دارد، رعایت بهداشت دهان و دندان‌هاست. مسواک‌زدن مرتب و نخ کشیدن دندان‌ها به حفظ سلامت دندان‌ها کمک شایانی می‌کند.

بعد از غذا خوردن نیازی نیست مسواک بزنید و با جویدن آدامس دندان‌ها تمیز می‌شوند

اشتباه است. در واقع آنچه که باعث تمیز شدن دندان می‌شود آدامس نیست، بلکه بزاقی است که بر اثر جویدن در دهان تشکیل می‌شود. بزاق به طور طبیعی حاوی آنزیم‌های کشنده باکتری ‌است که مانع کرم‌خوردگی دندان می‌شود. بزاق تا حدی دندان‌ها را تمیز می‌کند ولی هیچ گاه نمی‌تواند جایگزین مسواک شود زیرا تنها با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می‌توان پلاک‌هایی که روی دندان تشکیل شده، پاک و دندان‌ها را به طور کامل تمیز کرد ولی اگر در جایی هستید که دسترسی به مسواکتان ندارید، جویدن آدامس بعد از صرف غذا می‌تواند تا حدی در تمیز کردن دندان‌هایتان موثر باشد.

اگر لثه‌تان خونریزی می‌کند نباید مسواک بزنید

اشتباه است. البته مسواک زدن با فشار زیاد موجب آسیب زدن به لثه و درنتیجه خونریزی می‌شود. معمولا علت اصلی خونریزی لثه بیماری‌های لثه است، مانند عفونت‌های باکتریایی که موجب خونریزی می‌شوند بنابراین دندان‌هایتان را با مسواک نرم تمیز کرده و در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا از سلامت لثه‌تان مطمئن شوید.

اگر دچار دندان‌درد شدید، قرص آسپیرین روی دندان کرم‌خورده بگذارید

اشتباه است. قرص آسپیرین حاوی موادی است که ممکن است موجب ایجاد سوزش در ناحیه دهان شود بنابراین بهترین راه‌حل این است که فوری به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

خانم‌های باردار نباید نزد دندان‌پزشک بروند

اشتباه است. اتفاقا خانم‌های باردار در طول دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی بیشتر دچار مشکلات دهان و دندان می‌شوند بنابراین مراجعه به پزشک و کنترل سلامت دندان برای آنها اهمیت بسیاری دارد. البته به دلیل بارداری پزشک از انجام برخی جراحی‌ها و عکسبرداری اجتناب می‌کند.
هرچه دندان‌ها سفید‌تر باشند سلامت‌تر هستند

اشتباه است. هرچند به نظر می‌رسد دندان‌های سفیدتر سالم‌تر هستند باید بدانیم ژنتیک و نوع تغذیه تعیین‌کننده رنگ دندان هستند. جرمگیری منظم و تمیز نگه داشتن دندان‌ها از بروز بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند.

هرچه مسواک زبرتر باشد، بهتر است

اشتباه است. مسواک نرم کمتر به لثه‌ها و مینای دندان آسیب می‌زند. برخی افراد مسواک‌های برقی استفاده می‌کنند. بهتر است با دندان‌پزشکتان درباره نحوه درست مسواک زدن و انتخاب نوع مسواک مشورت کنید.

سلامت دهان و دندان‌ها در حفظ سلامت کلی بدن نقش مهمی دارد. عفونت‌های ناحیه دهان می‌تواند بیماری‌های قلبی و دیابت را در پی داشته باشد بنابراین با پزشکتان مشورت کنید تا برای حفظ سلامت دهان و دندان‌هایتان آنچه را که درست و بجاست، انجام دهید.

منبع: Center for Dentistry
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو