آیا سرکه سیب لاغر می‌کند؟
29 اردیبهشت 1399 ساعت: 21:2سرکه سیب خواص گوناگونی دارد؛ از کنترل دیابت گرفته تا کمک به هضم غذا. برخی افراد برای استفاده از فواید آن روزانه جرئه‌ای سرکه سیب می‌نوشند یا آن را به غذای خود می‌‌افزایند. جالب است بدانید که حتی رژیمی بر پایه سرکه سیب هم داریم که در آن گفته می‌شود مصرف سرکه سیب قبل از غذا به کاهش وزن کمک می‌کند. مکمل‌ها و قرص‌های سرکه سیب نیز در داروخانه‌‌ها موجود است. اما آیا واقعا این ماده غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند؟ 

یکی از معدود مطالعات روی سرکه سیب در ژاپن انجام شد. در این مطالعه 12 هفته‌ای، 175 فرد مبتلا به اضافه وزن به 2 گروه تقسیم شدند و برخی نوشیدنی‌هایی حاوی یک یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب و گروهی دیگر نوشیدنی با طعم لاکتات مصرف کردند. نتایج نشان داد مصرف یک قاشق سرکه سیب باعث کاهش 1200 گرمی وزن و مصرف 2 قاشق باعث کاهش 2 کیلوگرمی وزن شده بود. اما 4 هفته پس از ترک مصرف تمام داوطلبان وزن کاسته شده را مجدد اضافه کرده بودند. 

 

در بررسی دیگر مشخص شد مصرف هر نوع سرکه قبل از وعده غذایی نشاسته‌ای ممکن است باعث کاهش افزایش سرعت قند خون بعد از غذا شود. در یک بررسی در سال 2017 نیز محققان مطالعات قبلی را منتشر کردند و به این نتیجه رسیدند که سرکه ممکن است در کاهش سطح گلوکز و انسولین بعد از غذا موثر باشد.

 

اما یادتان باشد که...


بنابر تاکید متخصصان، در روز بیش از 4 قاشق غذاخوری سرکه سیب مصرف نکنید و حتما آن را به شکل رقیق شده با آب و یا در غذا مصرف کنید. می‌توانید سرکه سیب را از چند طریق به رژیم غذایی تان اضافه کنید. برخی افراد یک قاشق چایخوری را به یک لیوان آب اضافه می‌‌کنند و قبل از غذا آن را می‌نوشند. شما همچنین می‌توانید با سرکه سیب، زنجبیل و... نوشیدنی تهیه کرده و مصرف کنید. البته اگر نوشیدن سرکه سیب را دوست ندارید، قبل از وعده غذایی نشاسته‌ای، سالادتان را با سس سرکه سیب میل کنید. سرکه همچنین می‌‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع سس‌‌ها باشد که اغلب کالری، قند و چربی بالایی دارند.

 

سرکه سیب (به شکل مایع یا قرص) به خصوص هنگامی که به صورت غلیظ یا به مقدار زیاد مصرف شود می‌‌تواند گلو، مری و سایر قسمت‌های دستگاه گوارش را تحریک کرده و به آن آسیب برساند.


 بر اساس مطالعات انجام شده اسیدیته سرکه سیب می‌تواند مینای دندان را هم از بین ببرد، گرچه نوشیدن رقیق شده سرکه از طریق نی با کاهش تماس مستقیم با دندان‌ها می‌تواند تاحدی از این مسئله پیشگیری کند.  در این میان، افرادی که به فلج معده، زخم معده، فتق هیاتال، برگشت اسید معده به مری و کمبود پتاسیم دچارند نباید از سرکه سیب استفاده کنند. سرکه سیب ممکن است با برخی داروها به خصوص داروهای ادرارآور و داروهای مخصوص بیماری قلبی یا دیابت تداخل داشته باشد. بنابراین، قبل از مصرف سرکه سیب حتما با پزشک معالج تان در مورد مصرف این ماده غذایی مشورت کنید.

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی 

منبع: verywellfit

 10 ترفند تغذیه ای برای کوچک‌کردن شکم در دوران کرونا

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو