اخبار کرونا، جهان
گام‌های آرام اروپا در برچیدن قرنطینه و نگرانی‌ها از موج دوم شیوع کرونا
29 اردیبهشت 1399 ساعت: 17:2اغلب دولت‌های دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که برای مهار تبعات اقتصادی کرونا باید ریسک را پذیرفت و تن به خطر داد تا شاید بتوان رونقی به کسب و کار داد.

هرچند کارشناسان سلامت روی خوشی به بازگشایی‌ها بعد از حدود 3 ماه نشان نداده‌اند و آنرا زودهنگام می‌دانند، اما اغلب دولت‌های دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که برای مهار تبعات اقتصادی کرونا باید ریسک را پذیرفت و تن به خطر داد تا شاید بتوان رونقی به کسب و کار داد. حتی قرار شده مسابقات فوتبال هم دوباره از سر گرفته شوند، البته بدون تماشاچی، با حفظ فاصله اجتماعی.


 حالا همه به انتظار نشسته‌اند که نتیجه کم کردن محدودیت‌ها چه می‌تواند باشد. آیا دوباره به وضعیتی برمی‌گردیم که باید قرنطینه را از سر گرفت؟

به گزارش یورونیوز، پایان دادن به بیش از دو ماه قرنطینه در اروپا که از هفته پیش آغاز شده است، روز دوشنبه ۱۸ مه با آغاز مرحله دوم برچیدن قرنطینه در ایتالیا و از سر گرفته شدن برخی فعالیت‌ها در چندین کشور دیگر، آرام آرام پی گرفته می شود.


ایتالیا- ایتالیا اولین کشور در جهان بود که در جریان شیوع ویروس کرونا، قرنطینه کامل را برای تمامی جمعیتش اعمال کرد. روز دوشنبه ایتالیا، آکروپولیس، از معروفترین بنای تاریخی آتن را به روی بازدید کنندگان گشود تا خود را برای بازگشت توریست‌ها که برای اقتصاد ایتالیا حیاتی است، آماده کند. این کشور همچنین اعلام کرده است که از روز دوشنبه درهای رستوران ها و کافه ها به روی مردم باز می شوند.

همچنین روز دوشنبه، کلیسای سنت پیر واتیکان به روی عموم مردم باز می شود که نماد بازگشت به وضعیت نسبتا عادی در ایتالیاست.


فرانسه- در فرانسه نیز که برچیدن قرنطینه از دوشنبه گذشته آغاز شده است، امروز دانش آموزان کلاس پنجم و ششم در مناطقی که شیوع کرونا کمتر است به مدرسه می روند. با این حال بخش مهمی از کلاس‌های دوره راهنمایی، تمامی کلاس‌های دوره دبیرستان و دانشگاهها همچنان بسته هستند.


بلژیک- در بلژیک نیز امروز دوشنبه مدارس بازگشایی می شود و در یونان نیز اعلام شده است که مدارس راهنمایی درهایش را به روی دانش آموزان می گشاید.


اسپانیا- در اسپانیا نیز پایان دادن به قرنطینه بصورت تدریجی در حال انجام است و تعداد قربانیان ناشی از بیماری کووید-۱۹ برای نخستین بار طی دو ماه گذشته به زیر ۱۰۰ نفر در روز رسیده است. پس از دو ماه قرنطینه و تعلیق فوتبال قهرمانی این کشور، فوتبالیست‌های اسپانیایی در اوایل ماه مه به تمرینات انفرادی بازگشتند تا بزودی شاهد آغاز بازیهای فوتبال در ورزشگاههای این کشور البته بدون تماشاگر باشیم.

رئیس لالیگا اسپانیا گفته است که می خواهد رقابت‌های لیگ اسپانیا را از ۱۲ ژوئن آغاز کند با این حال او با اصلاح اظهاراتش تاکید کرده است که تاریخ نهایی آغاز بازیهای لیگ به ارزیابی اوضاع بهداشتی کشور بستگی دارد.


ایالات متحده- در ایالات متحده آمریکا، بحث‌های جنجال‌برانگیز میان هواداران بازگشایی سریع اقتصاد و حامیان بازگشایی گام به گام و منطقی، بالا گرفته است. جرم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است در هر حال بخش اشتغال برای مدتهای بسیار طولانی با مشکل روبرو خواهد بود و نخستین قدرت جهان باید رکود عمیقی را تحمل کند.

پاول می گوید که نرخ بیکاری درآمریکا احتمالا به ۲۰ تا ۲۵ درصد خواهد رسید و سقوط تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم سال به راحتی به حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بالغ خواهد شد.

پاول با این حال افزوده است که شرایط به هیچ وجه قابل مقایسه با رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ نیست زیرا مقامات اقتصادی اشتباهات آن دهه را انجام نمی دهند.

سه غول خودروسازی آمریکا از روز دوشنبه تولید را از سر می گیرند با این حال نگرانی درباره خطوط مونتاژ که رعایت فاصله اجتماعی میان کارگران در آن دشوار است از جمله نگرانی مقامات است.


ژاپن- اخبار بد اقتصادی تنها به ایالات متحده خلاصه نمی شود. بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی مقامات ژاپن، سومین قدرت اقتصادی جهان، گویای آن است که با کاهش تولید ناخالص داخلی از ژانویه تا مارس، ژاپن وارد رکود اقتصادی شده است.


از پرتغال تا دانمارک، ایرلند و آلمان نیز بعلاوه چندین کشور اروپایی دیگر در حال بازگشایی رستوران‌هاو کافه‌ها هستند.

مقامات در سراسر جهان بین ترس از شیوع موج دوم ویروس کرونا و فاجعه اقتصادی ناشی از قرنطینه و تعطیلی کسب و کارها محصور شده‌اند.


جلسه مجازی ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت در ژنو


بسیاری از کشورها در حالی محدودیت‌های قرنطینه را کاهش می دهند که همزمان روز دوشنبه در ژنو، کشورهای عضوسازمان جهانی بهداشت در جلسه‌ای مجازی شرکت می کنند تا نحوه مدیریت شیوع جهانی ویروس کرونا در آینده را بررسی کنند.


۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت برای نخستین بار در تاریخ این سازمان از طریق ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفتگو می کنند تا درباره واکنش بین‌المللی به شیوع جهانی ویروس کرونا، بحث کنند. قرار است که سران بسیار از کشورها در این جلسه سخنرانی کنند. جلسه ای که از ظهر روز دوشنبه به وقت اروپا آغاز می شود و تا عصر ادامه خواهد داشت. 


با وجود اختلاف نظر و تنش شدید میان واشنگتن و پکن، کشورها امیدوارند به توافقی همه جانبه برای ارزیابی واکنش‌های بین‌المللی به شیوع این ویروس و اقداماتی که باید انجام شود دست یابند.


بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از شیوع جهانی ویروس کرونا، تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ به بیش از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است. همچنین تاکنون بیش از ۳۱۶ هزار نفر در سراسر جهان جانشان را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز بهبود یافته‌اند.

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو