درمانی جدید برای آکنه هورمونی
29 اردیبهشت 1399 ساعت: 16:2به تازگی برای افرادی که مبتلا به آکنه هورمونی هستند، مکمل‌هایی به نام مکمل DIM (دی ایندولیل متان) وارد بازار شده است که حاوی عصاره سبزیجات صلیبی از جمله کلم بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل است. 

در صورتی که در برنامه روزانه به اندازه کافی از این نوع سبزیجات استفاده نمی‌کنید مصرف مکمل آنها می‌تواند تا حدی در درمان آکنه موثر باشد. 

 

بر اساس تحقیقات اخیر پژوهشگران این مکمل حتی می‌تواند بسیار بهتر از تجویزات شیمیایی و هم‌رده با اسپیرونولاکتون باشد که معمولا برای درمان آکنه هورمونی استفاده می‌شود.

 

محققان تولیدکننده این هورمون مدعی هستند DIM با ممانعت از ترشح بیش از حد تستوسترون به متعادل شدن هورمون‌ها کمک می‌کند. در حقیقت آنچه زمینه‌ساز بروز آکنه است، اتصال آندورژن‌ها (هورمون‌های مردانه از جمله تستوسترون) و گیرنده‌های هورمونی است. 

 

اسپیرونولاکتون از بروز این اتصال و اتفاقات بعد از آن یعنی افزایش ترشح چربی روی پوست و بروز آکنه پیشگیری می‌کند. مکمل DMI نیز دقیقا تاثیری مشابه این دارو را دارد. ترکیبات این مکمل به گیرنده‌های آندروژنی متصل می‌شوند تا هیچ جایگاهی برای اتصال به هورمون‌های آندروژنی باقی نماند. وقتی تستوسترون و گیرنده‌های هورمونی به هم متصل نشوند چربی روی پوست افزایش نیافته و منافذ پوستی مسدود نمی‌شوند و آکنه نمایان نخواهد شد. 

 

بررسی‌های انجام شده روی این مکمل توسط خانم‌هایی که هر ماه سر تاریخ مشخصی دچار آکنه هورمونی مخصوصا در ناحیه چانه می‌شدند نشان داد مصرف 200 میلی‌گرم از این مکمل باعث می‌شود افراد بعد از 4 تا 7 ماه پوستی بدون آکنه را تجربه کنند. 

 

البته نباید فراموش کرد که آکنه هورمونی با استرس، سبک تغذیه و بهداشت پوست هم رابطه دارد و به همین دلیل نمی‌توان برای تاثیرگذاری این مکمل زمان مشخص یا حتی تضمین 100 درصدی اعلام کرد.

 

میزان مصرف مجاز این مکمل چقدر است؟

 

در حال حاضر هیچ دوز توصیه شده‌ای وجود ندارد اما به نظر می‌رسد مصرف دو دوز 100 میلی‌گرمی در طول روز مناسب باشد. در صورتی که پس از مشورت با پزشک این مکمل را برای درمان آکنه هورمونی انتخاب کردید بهتر است از عوارض جانبی آن از جمله تهوع، اسهال و نفخ هم باخبر باشید. رنگ ادرار نیز ممکن است تغییر کند.

 

از آنجا که این دارو بدون نسخه در دسترس است ارزش امتحان کردن را دارد. گرچه تحقیقات علمی کمی روی آن انجام شده است اما گزارشات حاصله از مصرف‌کنندگان نشان می‌دهد این مکمل همانند داروهای شیمیایی توانایی درمان آکنه را دارد.

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی

منبع: womenshealthmag

آیا باید مکمل‌ها و ویتامین‌ها را در یخچال نگهداری کرد؟​​​
4 سوالی که باید قبل از مصرف مکمل‌ها، در دوران کرونا از خود بپرسید!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو