آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟
28 اردیبهشت 1399 ساعت: 22:2اگر قصد کاهش وزن دارید باید حتما به میزان کافی در طول روز آب بنوشید. در افرادی که عادت به نوشیدن مایعات پرکالری و شیرین دارند، جایگزین کردن آب می‌تواند موجب کاهش وزن شود. برخی مطالعالت نشان داده است که حتی مصرف کافی آب بر کاهش میزان دریافت کالری و سوزاندن بیشتر چربی ها تاثیرگذار است.

در سال 2003 تحقیقات نشان داد مصرف آب خنک به کالری سوزی بیشتر کمک می‌کند. به گفته محققان این مطالعه، بدن برای جذب یک بطری آب با دمای معمولی 25 کیلوکالری و برای آب خنک 30 کیلوکالری می‌سوزاند. می بینید که این تفاوت چندان زیاد نیست و به همین دلیل محققان توصیه می‌کنند هر طور بیشتر تمایل دارید که آب بنوشید، بلامانع است یعنی می‌تواند آب گرم یا سرد یا حتی مزه دار شده باشد.

 

بدن هر روز به چه میزان آب نیاز دارد؟


زنان باید روزانه 9 لیوان معادل 2 لیتر و مردان 12.5 لیوان معادل تقریبا 3 لیتر آب بنوشند. البته در افرادی که ورزش می‌کنند این میزان باید بیشتر باشد تا آب از دست رفته از طریق تعریق را جبران کند.

 

چرا آب به کاهش وزن کمک می‌کند؟


نوشیدن یک لیوان بزرگ آب هر زمان که احساس گرسنگی کردید و قبل از غذا یا میان وعده باعث پر شدن معده شده و سیری را القا می‌کند. از سوی دیگر، سوخت و ساز پروتئین ها و چربی ها در کاهش وزن باعث ایجاد ترکیباتی می‌ شود که باید از طریق کلیه‌ها دفع شوند. بنابراین نوشیدن آب کافی برای عملکرد کلیه‌ها ضروری خواهد بود.

 

نوشیدن آب زیاد، عوارضی دارد؟


نوشیدن آب زیاد مخصوصا اگر رژیم کم کالری داشته باشید یا روزه گرفته باشید، می‌تواند تعادل نمک و الکترولیت‌‌های بدن را بهم ریخته و منجر به حمله قلبی و حتی مرگ شود. نوشیدن آب فراوان در مرگ بسیاری از ورزشکاران تاثیر داشته است. به همین دلیل، ورزشکاران باید از نوشیدنی‌هایی استفاده کنند که تعادل الکتریکی بر هم خورده ناشی از تعرق را در بدن شان جبران کند. بنابراین، اگر قصد کاهش وزن دارید، لازم نیست در طول روز فقط آب بنوشید، چند لیوان آب اضافه تر کافی است.

 

اما اگر اهل پیاده روی هستید چون این موضوع سبب افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شود و تعریق را بالا می‌برد بهتر است یک ساعت قبل از ورزش یک لیوان آب بنوشید و بطری آبی به همراه داشته باشید و بعد از هر یک کیلومتر پیاده روی، مجدد آب بنوشید. در پایان ورزش هم آب بخورید و اجازه ندهید تشنگی بر شما غالب شود.

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی 

منبع: verywellfit

 بهترین ترفندهای چربی‌سوزی برای حفظ تناسب اندام در قرنطینه خانگی

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو