تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی در سطح کشور
27 اردیبهشت 1399 ساعت: 09:2دکتر سید حسن عابدی فوق تخصص گوارش دکتر عابدی و سرپرست کلینیک های امید دانشگاه علوم پزشکی بابل، می‌گوید: «در حال حاضر مراجعه بیماران کرونایی با علائم تنفسی کمتر شد، اما در مقابل علائم گوارشی این بیماری رو به افزایش است.»


وی اسهال آبکی روزی پنج مرتبه ، دل پیچه ، کاهش اشتها ، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی را از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی برشمرد و تاکید کرد این علایم در بابل  طی روزهای اخیر رو به افزایش گذاشته است.

 

بر اساس گزارشات دریافتی از بیمارستانهای سطح کشور، طی روزهای اخیر علائم مبتلایان به کرونا، از علائم تنفسی، مثل سرفه و تنگی نفس که با شیوع بیشتری در اسفند ماه دیده می شد، به علائم گوارشی تغییر کرده است

 

عمده ترین علائم گوارشی عبارتند از:


● اسهال شدید و مکرر 


● دل پیچه و دل درد

 

● حالت تهوع و استفراغ


● کاهش اشتها


● تب خفیف


● اختلال حس بویایی و چشایی

 

ضمنا، این علائم در سنین مختلف، میانسال، جوانان و حتی کودکان مشاهده می شود.


هموطنان باید بطور جدی توجه کنند که علائم فوق، نه الزاما، ولی می تواند با کرونا مرتبط باشد.


ادامه مراعات کامل و جدی رفتارهای حفاظتی مانند استفاده از ماسک و دستکش در شرایط فعلی و رعایت فاصله گذاری در ارتباطات اجتماعی، بدون توجه به شایعاتی مبنی بر کاهش قدرت ویروس، بایستی ادامه یابد‌.

 

همچنین در شرایط کنونی، حتی الامکان از خرید غذاهای آماده از بیرون، به خصوص آش و حلیم که به دلیل فرایند تهیه و تولید آن، امکان سرایت ویروس در آن بسیار بالاست خودداری کنند، این مواد خوراکی می تواند زمینه ساز بروز علائم گوارشی گردد. و در صورت تهیه این نوع غذاها و ساندویچ و فست فود، حتما قبل از استفاده آن را کاملا و به مدت زمان کافی گرم نمایند.

 

همچنین در صورت ابتلا به اسهال شدید و دل پیچه، قبل از مراجعه به بیمارستان ، به میزان کافی و زیاد از انواع مایعات و سوپ، در منزل مصرف نمایند. همچنین با تهیه پودر  ORS، روزانه ۴ تا ۸ لیوان از محلول آن استفاده نمایند. و برای رفع دل پیچه می توانند از قرص هیوسین استفاده کنند.

 

و چنانچه بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت درمان خانگی ،اسهال و استفراغ آنها ادامه یافت و یا تشدید شد، به بیمارستان مراجعه کنند، و اگر بستری شده یا با درمان سرپایی مرخص شدند، لازم است با توجه به احتمال انتقال ویروس فعال، از طریق محیط هایی مانند توالت و روشویی، به مدت حداقل یک هفته قرنطینه باشند و از تماس با افراد و حضور در محل کار خود داری کنند.

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو