ویروس کرونا مانند ویروس ایدز باقی خواهد ماند
26 اردیبهشت 1399 ساعت: 12:2 سازمان بهداشت جهانی می‌گوید کروناویروسی که باعث بیماری کووید-19 می‌شود مانند بیماری ایدز به یک بیماری همه‌گیر بومی تبدیل می‌شود.


مایک رایان، متخصص فوریت‌های پزشکی سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که این ویروس نیز مانند ویروس ایدز باقی خواهد ماند و نیازمند تلاش گسترده برای مقابله با آن خواهیم بود.

رایان گفت: "باید بدانیم که ممکن است این ویروس موجب همه‌گیری‌های بومی در جوامع بشری شود و هرگز از بین نرود."

وی افزود: "من فکر می‌کنم مهم است که واقع‌بین باشیم و فکر نمی‌کنم کسی بتواند پیش‌بینی کند که این بیماری از بین می‌رود. من فکر می‌کنم وعده‌ای در این مورد وجود ندارد و هیچ زمانی برای از بین رفتن آن نیست. این بیماری ممکن است به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود یا ممکن است غیرازاین باشد."

بااین‌حال، وی اظهار کرد: جهان در جستجوی روشی برای مقابله با این همه‌گیری و نیازمند تلاش‌های گسترده بیشتری است.

رایان خاطرنشان کرد: واکسن‌ها برای سایر بیماری‌ها مانند سرخک نیز تولید شده اما این بیماری هنوز از بین نرفته است.

رایان معتقد است که برای پایین آمدن خطر، کنترل ویروس بسیار مهم است، چون میزان ابتلا به این بیماری در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی همچنان بالاست.
دولت‌های سراسر جهان با این سوال روبرو هستند که چگونه باوجود کروناویروس جدید می‌توانند اقتصاد خود را مجدد بازیابی کنند.

اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه برای بازگشایی تدریجی مرزها که به دلیل این‌همه‌گیری بسته‌شده‌اند، تاکید کرد.

این اتحادیه گفت: هنوز برای نجات‌ صنعت گردشگری در فصول گردشگری تابستانی دیر نشده است.

اما کارشناسان بهداشت عمومی معتقدند که برای جلوگیری از شیوع موج جدید ابتلا به این بیماری، احتیاط شدید لازم است.

رایان تاکید کرد: باز کردن مرزهای زمینی نسبت به کاهش سفرهای هوایی ریسک کمتری دارد و چالشی متفاوت خواهد بود.

ماریا ون کرکوو، اپیدمیولوژیست سازمان بهداشت جهانی گفت: "ما باید بدانیم که قرار است مدتی طول بکشد تا از این بیماری همه‌گیر رهایی یابیم."
 
به گزارش یورونیوز، پیش از آن، دانشمندان چینی این هفته اعلام کردند ویروس جدید کرونا که در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است، هرگز بطور کامل از بین نخواهد رفت و بر این اساس احتمالا کووید ۱۹ نیز مانند آنفولانزا بطور دوره‌ای عمل کرده و برخواهد گشت.

گروهی از پژوهشگران و پزشکان چینی روز دوشنبه در پکن اعلام کردند که احتمال اینکه این ویروس همچون سارس کاملا از بین برود بسیار ضعیف است زیرا می‌تواند ناقلانی بدون علائم بیماری را نیز آلوده کند. بنابراین مردم می‌توانند حتی بدون آنکه نشانه‌ای از تب و سرفه را بروز دهند، باعث شیوع بیشتر آن شوند.

جین کی، مدیر انستیتوی زیست شناسی پاتوژن در آکادمی علوم پزشکی چین می‌گوید: «این بیماری همه‌گیر به احتمال زیاد برای مدتی طولانی با انسان خواهد بود. کرونا به یک بیماری فصلی تبدیل خواهد شد و به تدریج در بدن انسان پایدار می‌گردد

متخصصان چینی همچنین اعلام کردند که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه سرعت انتشار این ویروس با افزایش دما در تابستان کاهش می‌یابد، نیافته‌اند.

وانگ گوئی کیانگ، رئیس بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان دانشگاه پکن در این باره گفت: «این ویروس به گرما حساس است اما تنها زمانی که به مدت ۳۰ دقیقه در معرض دمای ۵۶ درجه سانتیگراد قرار بگیرد. اما هوا هرگز اینقدر گرم نمی‌شود

برخی از مقامات بهداشت ایالات متحده آمریکا نیز قبلا درباره عدم ریشه کن شدن این ویروس در تابستان و حتی تشدید فعالیت آن در پایان فصل گرما هشدار داده بودند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو