کهیر و جوش‌های پوستی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
25 اردیبهشت 1399 ساعت: 16:2بسیاری از مردم کهیر و راش یا همان جوش‌های پوستی را یک‌ نوع ناراحتی پوستی می‌دانند درحالی که هر کدام از تظاهرات، خصوصیات خاصی دارند. کهیر به شکل راش یا جوش‌های پوستی ظاهر می‌شود اما الزاما هر نوع جوش را نمی‌توان ناشی از کهیر دانست.

شناخت علائم و علل زمینه‌ساز هر کدام به تشخیص بهتر و درمان مناسب کمک می‌کند.

 

خصوصیات ظاهری کهیر و راش

 

کهیر به شکل برجستگی‌هایی در اندازه‌های مختلف بروز پیدا می‌کند که با خارش همراه است. رنگ آن می‌تواند قرمز یا همانند رنگ پوست باشد و اگر برجستگی با انگشت فشار داده شود، سفید می‌شود. این برجستگی‌ها ممکن است خیلی سریع برطرف شده یا زمینه بروز مدت‌ها در بدن باقی بماند و در دوره‌های مختلف عود کند. گاه کهیر تمام بدن و گاه در یک یا دو قسمت ظاهر می‌شود. 

 

اما راش یا جوش‌های پوستی با تغییر رنگ یا ساختار پوست تشخیص داده می‌شود. این بثورات پوستی گاه شبیه کهیر برآمده و گاه کاملا هم سطح پوست هستند. همچنین پوست قرمز شده و حالت ترک یا پوسته نیز پیدا می‌کند. برخلاف کهیر، راش پوستی همیشه با خارش همراه نیست و اغلب احساس تحریک و ناراحتی ایجاد می‌کند. جوش‌های پوستی نیز ممکن است تمام بدن یا برخی قسمت‌ها را درگیر کنند. 

 

علل بروز کهیر

 

کهیر واکنش سیستم ایمنی بدن است که موجب افزایش ترشح هیستامین در بدن می‌شود. کهیر آلرژیک، شایع‌ترین نوع کهیر است. در این حالت فرد نسبت به ماده غذایی یا محرک‌های محیطی حساسیت دارد که به این شکل بروز پیدا می‌کند. گاه نیز این واکنش تحت تاثیر دارو، نورخورشید، افزایش یا کاهش دما، اضطراب و برخی از عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی ظاهر می‌شود. البته در مواردی نیز کهیر بدون هیچ علت مشخص رخ می‌دهد.

 

علل بروز راش

 

عوامل متعددی از جمله واکنش‌های آلرژیک در بروز بثورات پوستی نقش دارند. البته گاه جوش می‌تواند ناشی از درماتیت تماسی، اگزما، پسوریازیس، لوپوس، سلولیت، نیش حشرات و عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی باشد. 

 

درمان کهیر و راش

 

درمان کهیر در وهله اول به دوری از عامل زمینه‌ای برمی‌گردد. در مورد کهیر آلرژیک معمولا داروهای آنتی‌هیستامین خوراکی نیز تجویز می‌شود. با توجه به نوع کهیر می‌توان گفت که کمپرس سرد یا گرم، استفاده از ضدآفتاب و پرهیز از خوراکی یا نوشیدنی زمینه‌ساز در بهبود موثر خواهد بود. 

 

راش نیز ممکن است حاد یا مزمن باشد. در موارد خفیف مانند جوش‌های پوستی ناشی از پوشک بچه می‌توان با اقدامات خانگی نظیر شستشو و استفاده از پمادهای مناسب به بهبود وضعیت کمک کرد. اما برای تشخیص دقیق علت مشکل بهتر است بیمار توسط متخصص پوست معاینه شده و درمان کامل دریافت کند. 

 

مترجم: مریم سادات کاظمی

منبع: healthline.com

 آیا گرما باعث کهیر می‌شود؟

 کشف داروی جدیدی برای رفع کهیر

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو