پایان بحران کرونا به چندین نوع واکسن کووید-۱۹ نیاز دارد
25 اردیبهشت 1399 ساعت: 12:2چهار نفر از مدیران نهادهای علمی برجسته دنیا از جمله دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر «موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی فدرال آمریکا» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که جهان برای عبور از بحران کووید-۱۹ نه به یک واکسن بلکه به تعدادی از آنها نیاز دارد.

 بسیاری از نهادهای پزشکی و تحقیقاتی از هفته ها قبل روی تولید واکسنی برای کرونا تمرکز کرده اند. در حالی که جهان منتظر معرفی یک واکسن کارآمد است دکتر فائوچی و همکارانش از نیاز به چندین واکسن خبر داده اند. در این مقاله دکتر «لرنس کوری»، استاد بیماری‌های عفونی «مرکز تحقیقات سرطان  فرد هاچینسون» در این باره گفته است:

 

«ما بایک بیماری مواجهیم که سرعت انتشار آن از امراض عفونی دیگر در دوران مدرن بیشتر است. تحقیق و توسعه واکسن های کووید-۹ به خلاقیت، همکاری و تعهد به حفظ جان انسان ها در سریع ترین زمان ممکن نیاز دارد.»


در نگارش این مقاله «فرانسیس کالینز»، مدیر انستیتوی ملی سلامت و «حان ماسکولا»، مدیر مرکز تحقیقات واکسن NIAID نیز نقش داشته اند. آنها با اشاره به تنوع واکسن های در دست آزمایش تاکید کرده اند که برای عبور از بحران باید چندین واکسن از آزمایش ها سربلند خارج شوند:


«بعید است یک واکسن خاص نیاز جهانی را مرتفع سازد و از اینرو پیاده سازی یک رویکرد استراتژیک برای تلاش چندجانبه در راستای تولید واکس حیاتی است«.

روز گذشته سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که حدود صد واکسن کرونا در دست تولید است و از این میان ۷ تا ۸ مورد از شانس بالایی برای موفقیت برخوردار هستند. از آنجا که پایه و اساس بسیاری از واکسن ها بر مبنا و فرضیات مشترک قرار دارد، کارایی هر کدام می تواند نوید دهنده مفید بودن واکسن‌های دیگر نیز باشد.


مترجم: یونس مرادی

منبع:newatlas.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو