6 ماده‌ای که نباید در رژیم مراقبت از پوست با همدیگر ترکیب شوند
28 اسفند 1398 ساعت: 23:12بعضی از مواد کاربردی در رژیم‌های مراقبت از پوست سازگاری مناسبی با همدیگر ندارند. این مواد ترکیباتی هستند که به‌سختی در فرمولاسیون محصولات پایدار می‌مانند، خطر تحریک و التهاب پوست را در کنار همدیگر افزایش می‌دهند یا اثربخشی‌های همدیگر را در تماس با هم خنثی می‌کنند.
بعضی از مواد کاربردی در رژیم‌های مراقبت از پوست اساسا سازگاری مناسبی با همدیگر ندارند. این مواد عمدتا ترکیباتی هستند که به‌سختی در فرمولاسیون محصولات پایدار می‌مانند، خطر تحریک و التهاب پوست را در کنار همدیگر افزایش می‌دهند یا اثربخشی‌های همدیگر را در تماس با هم خنثی می‌کنند.

البته ترکیب شدن این مواد در فرمولاسیون بعضی از محصولات خاص به چشم می‌خورد که در این صورت محصول مورد نظر قطعا آزمایش‌های بالینی و ضروری را پشت سر گذاشته است. در ادامه با مهم‌ترین ترکیبات ناسازگار و نامناسب آشنا خواهید شد که هرگز نباید خودتان اقدام به ترکیب آنها کنید.

رتینوئید یا رتینول و اسید آلفاهیدروکسی

رتینول و رتینوئید که هر دو از مشتقات ویتامین A هستند و انواع اسید آلفاهیدروکسی‌ها (AHAs) مانند اسید گلیکولیک، همگی در گروه ترکیبات ضدپیری قرار دارند و براساس مکانیسم مشابهی عمل می‌کنند: سرعت‌بخشی به بازتولید سلول‌های پوستی و افزایش تولید کلاژن برای داشتن پوست درخشنده و عاری از خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها.

هم مشتقات ویتامین A و هم اسید آلفا هیدروکسی‌ها فرآیند لایه‌برداری را در لایه بیرونی پوست انجام می‌دهند بنابراین در صورت ترکیب شدن با همدیگر، پوست را به تحریک‌شدگی و التهاب‌زدگی قابل توجهی دچار می‌سازند.

رتینوئید یا رتینول و بنزوئیل پراکسید

رتینوئیدها به‌عنوان ترکیبات ضدپیری شناخته می‌شوند، اما توانایی زیادی هم برای از بین بردن آکنه دارد، زیرا روند لایه‌برداری پوست را در جهت پیشگیری از انسداد روزنه‌های پوستی پیش می‌برند. بعضی از افراد به همین دلیل وسوسه می‌شوند که رتینوئیدها را با بنزوئیل پراکسید ترکیب کنند تا نهایتا به اثربخشی بیشتری برسند، اما متخصصان می‌گویند که بنزوئیل پراکسید می‌تواند مولکول رتینوئید را غیرفعال کند و درنهایت برای روند پاک‌سازی آکنه‌ها نتیجه معکوس داشته باشد.

رتینوئید یا رتینول و ویتامینC

ویتامین C، ماده‌ای است که در محیط‌های دارای pH اسیدی اثربخشی بالاتری دارد. این درحالی است که رتینول‌ها در محیط‌های دارای pH قلیایی عمل می‌کنند، بنابراین واضح است که اگر این مشتقات ویتامین A را خودسرانه با ویتامین C ترکیب کنید، اثربخشی بهینه هر دو ماده را غیرممکن می‌سازید.

ساده‌ترین راه‌حل برای دور نگه داشتن این مواد از همدیگر و بهره‌مند شدن از فوایدشان، استفاده از آنها در اوقات مختلف و با فاصله از یکدیگر است. به گفته متخصصان، بهترین زمان استفاده از رتینول اوقات شب است چون این ماده پوست را نسبت به نور حساس می‌کند و خطر آسیب‌دیدگی ناشی از نور خورشید را افزایش می‌دهد.

بهترین زمان استفاده از ویتامین C هم اوقات روز است چون ویژگی آنتی‌اکسیدانی این ویتامین از پوست در مقابل آسیب‌های رایج در ساعات روز مانند آسیب‌دیدگی ناشی از نور خورشید و اثرات مخرب آلودگی هوا محافظت می‌کند.

رتینوئید یا رتینول و اسید سالیسیلیک

خیلی از کسانی که می‌خواهند با خطوط ریز و چین‌وچروک‌های صورت مقابله کنند، رتنوئیدها را انتخاب می‌کنند. از طرف دیگر، اسید سالیسیلیک که در گروه بتاهیدروکسی اسیدها (BHAs) قرار می‌گیرد، برای مقابله با آکنه‌ها کاربرد دارد.

بعضی از افراد اقدام به ترکیب این دو ماده می‌کنند، اما نمی‌دانند که خشکی بیش از حد پوست از پیامدهای ترکیب شدن این دو ماده است و این کار درنهایت حتی می‌تواند به تحریک شدید پوست و تشدید مشکلات پوستی منتهی شود. برای جلوگیری از این مشکل، صبح‌ها از اسید سالیسیلیک و شب‌ها از رتینوئیدها استفاده کنید.


پاک‌کننده صابونی و ویتامینC

ویتامینC از ماده‌هایی است که در رژیم مراقبت از پوست باید در ساعات صبح استفاده شود، اما پاک‌کننده‌ای که صبح‌ها برای شستن صورت‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرد هم باید با محصولات حاوی ویتامینC سازگار باشد. که ویتامینC در pH پایین عمل می‌کند، ‌درحالی که پاک‌کننده‌های صابونی در pH بالا فعال می‌شوند، بنابراین استفاده از پاک‌کننده صابونی قبل از مصرف محصولات حاوی ویتامین C، توانایی پوست برای جذب ویتامین C را کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید جلوی این مشکل را بگیرید و اثربخشی محصولات حاوی ویتامینC را بیشتر کنید، صبح‌ها از پاک‌کننده‌های بر پایه اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک استفاده کنید.

دو محصول با مواد مشابه

اگر قصد دارید از چند محصول مراقبت از پوست استفاده کنید، نباید سراغ محصولات شبیه به یکدیگر بروید. بعضی‌ها این اشتباه را انجام می‌دهند و مثلا از دو محصول حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده می‌کنند یا ابتدا از ماسک اسید گلیکولیک و سپس از کرم حاوی اسید ماندلیک استفاده می‌کنند، درحالی که هر دو در گروه بتاهیدروکسی اسیدها قرار می‌گیرند.

پیامد چنین کارهای اشتباهی، تحریک‌شدگی پوست است. افزایش هرچه بیشتر تحریک‌شدگی پوست نشان می‌دهد که لایه دفاعی پوست آسیب دیده است و احتمال بروز عوارض جانبی مرتبط با ترکیبات فعال در محصولات مراقب از پوست افزایش می‌یابد. پس اگر با مصرف محصولات مراقبت از پوست دچار التهاب، تحریک پوست، قرمزی و... شدید، به احتمال زیاد در استفاده از این محصولات دچار خطا شده‌اید.


ترجمه: ندا احمدلو
منبع: Everyday Health
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو