5 نکته برای دوران آموزش مجازی و دوران پساکرونا
24 اردیبهشت 1399 ساعت: 17:2رویارویی ما با فناوری بر اساس نگرش و هدف‌هایی که تعریف کرده‌ایم، متفاوت است. برخی خویشتن را به نسیم خوش فناوری سپرده و همه لحظه‌های زندگی‌شان را با دنیای دیجیتال و مجازی سپری می‌کنند و عده‌ای دیگر، با تعصب، پیشداوری‌های منفی و ترس‌های ناشی از ناتوانی، هر نوع استفاده از امکانات ارزشمند جدید را ممنوع کرده باشند. 


در این میان گروه میانه‌ای وجود دارند که از این دستاورد علمی برای رسیدن به هدف‌های بزرگ پل می‌سازند. هر کدام از این رویکردها شکل بگیرد، در تعامل تربیتی خانواده با فرزندان نقش خواهد داشت. این مهم با توجه به روزهایی که سپری می‌کنیم و لزوم ورود دانش آموزان به دنیای یادگیری از راه دور به کمک اینترنت و گوشی‌های هوشمند، اهمیت بیشتری پیدا کرده و برای خانواده‌ها پرسش‌های جدی‌تر را ایجاد نموده است. 

طراحی برنامه آموزشی شاد،‌ تدبیری شایسته و ممکن برای تعطیل نشدن برنامه یادگیری دانش آموزان است و برای کودکان و نوجوانانی که تلفن همراه را در سرگرمی ترجمه کرده بودند، تجربه‌ای متفاوت کرده است ولی برای آنان که در چنین فضایی نبوده‌اند، مخاطرات و ملاحظاتی را در پی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود. این نکته‌ها برای کمک به خانواده‌ها جهت مدیریت فناوری در عرصه فناوری است.


1- قبول کنیم که فناوری بخشی از زندگی فرزندان امروز است. با پذیرش این اصل، خودمان را آماده مهارت‌آموزی و آماده سازی فرزندان جهت استفاده صحیح از امکانات دیجیتالی نماییم. هر گونه تعصب بی‌جا در این زمینه،  می‌تواند ضمن مخدوش کردن شخصیت ما در ذهن کودکان و نوجوانان، باعث محرومیت آنان از فرصت‌ها ارزشمند باشد.

2- مراقبت، تعطیل بردار نیست. نمی‌توان به بهانه اینکه فرزندان ما دنیای درسی خود را به صورت زنده و با نرم‌افزار آموزشی می‌گذرانند، آنها را رها ساخت. مراقبت از کودکانی که تازه چنین دنیایی را تجربه می‌کنند، ضروری‌تر به نظر می‌رسد. می‌توان این مراقبت‌ها را چراغ خاموش و ماهرانه انجام داد. می‌توان با ایجاد فضای استفاده‌ای که در معرض دید خانواده است، آنها را از حساسیت دور کرد و می‌توان با افزایش مهارت‌های خود درباره عملکرد تلفن همراه، به کودکان و نوجوانان پیام مراقبت حرفه‌ای را صادر کرد؛ اینکه عملکردشان در فضای جدید از دید و دانش والدین به دور نیست. در نگاهی درون دینی، بزرگان به ما آموخته‌اند که پیش از هر اقدامی از سوی کسانی که قصد گمراهی دارند یا ابزارهایی که می‌توانند به تغییر منفی در مسیر زندگی فرزندان منتهی شوند،  اقدامات پیشگیرانه داشته باشیم و باغبانی از گل‌های زندگی را به شایستگی انجام دهیم.

3-  فرصت آموزش‌های پیشگیرانه را از دست ندهیم. اکنون که گوشی‌های هوشمند در اختیار کودکان و نوجوانان ما قرار می‌گیرد، فرصت مناسبی است تا آنها را با امکانات ارزشمند دنیای دیجیتال، نحوه استفاده درست از آن به همراه قانون‌های بهره‌وری، داشتن برنامه در استفاده از این فضا، هدفمند کردن ورود به شبکه‌های اجتماعی و آداب گفتگوها و جستجوها برای اساس فرهنگ دینی و ایرانی خود را به فرزندان‌مان آموزش دهیم.

4- ایجاد رابطه عاطفی خوب و همراه با اعتماد دو طرفه، نسخه اصلی همراهی موفق با فرزندان در دنیای فناوری است. وسیله‌ای مانند تلفن همراه، به خودی خود بد نیست،‌ بلکه زمانی در مسیر تربیت مشکل‌ساز می‌شود که به عنوان مخفی‌گاه یا پناهگاه برای کودکان و نوجوانان نسبت به کمبودهای موجود در زندگی‌شان تبدیل شود. این کمبودها می‌تواند ناشی از ناآگاهی والدین، تامین نکردن نیازهای روان‌شناختی فرزندان و نیز نداشتن اقتدار کافی در این باره باشد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود والدین پیش از تهیه و واگذاری این امکانات، قانون‌های لازم را با عزیزان خود توافق نمایند و همراه با استفاده آنان از تلفن همراه، اطلاعات و مهارت‌های خویش را در این زمینه افزایش دهند. زمانی که قانون‌های مشخص در این باره حکمرانی کنند، از میزان دستورهای والدین کاسته می‌شود و فرزندان با پیامدهای رفتاری خود مواجه می‌شوند نه امر و نهی تکراری پدر و مادر.

5- برای روزهای پس از آموزش‌های مجازی هم برنامه داشته باشیم. دانش آموزانی که به استفاده از چنین امکاناتی خو گرفته‌اند، نمی‌توانند پس از تمام شدن دوره‌های درسی از ما مطالبه گوشی نداشته باشند، پس بهتر است از الان برنامه‌های مشخصی برای استفاده چندمنظوره و درست‌شان داشته باشیم و با فعال کردن تفکر نقاد در کنار تفکر خلاق‌شان، از آنها مدیرانی شایسته برای کنترل خویش در چنین موقعیت‌های بسازیم تا نگاه به فناوری را از سرگرمی به استفاده‌های همسو با هدف‌های بزرگ‌شان تغییر دهند. نکته مهم در این باره، غنی سازی دنیای واقعی و داشتن برنامه برای برخوردار شدن فرزندان از نشاط و تحرک کافی در زندگی روزمره است تا لذت‌جویی آنان در فضای مجازی خلاصه نشود.

ابراهیم اخوی؛ روان‌شناس و مدیر مرکز مشاوره ماوا

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو