چرا محصولاتی مثل بالم لب، بافت زبر و شنی پیدا می‌کنند؟
17 بهمن 1402 ساعت: 21:11همه ما می‌دانیم که خراب شدن یک محصول آرایشی یا بهداشتی تا چه اندازه می‌تواند باعث ناراحتی ما شود، مخصوصا اگر چنین مشکلی در مدت کوتاهی بعد از خرید محصول اتفاق بیافتد یا این‌که پول زیادی برای خرید محصول خرج کرده باشیم. بعضی افراد با این مشکل بیشتر از همه در محصولات مخصوص لب مانند بالم لب یا رژ لب مواجه می‌شوند و ناگهان می‌بینند که محصول مورد نظرشان دیگر بافت نرم و کرمی ندارد و اساسا بافت زبر، شنی و دندانه‌دار پیدا کرده است. اما چرا چنین مشکلی پیش می‌آید؟ آیا استفاده از این محصولات هیچ خطری ندارد؟ 

تغییر بافت بالم لب چه دلیلی دارد؟ 


دکتر دیوید پتریلو، شیمیدان آرایشی می‌گوید که تبلور ترکیبات طبیعی مانند شی باتر، عصاره انبه یا عصاره کاکائو می‌تواند باعث چنین مشکلی شود. درواقع اگر این ترکیبات وارد حالت تبلور شوند، محصول مورد نظر هم بافت زبر، شنی و دندانه‌داری پیدا می‌کند. 


این مشکل هم معمولا به دلیل نوسانات دمایی اتفاق می‌افتد و از تماس محصول با گرما یا سرمای بیش‌ازحد نشات می‌گیرد. ترکیباتی مانند شی باتر، عصاره انبه یا عصاره کاکائو دارای نقطه ذوب متفاوتی هستند و بنابراین فرایندهای متفاوتی برای تبدیل شدن به مایع یا جامد دارند. 

 

علاوه‌براین، رطوبت نیز می‌تواند بافت این محصولات را تغییر بدهد. پس اگر محصول مخصوص لب شما مثل بالم لب یا رژ لب با آب یا رطوبت زیاد تماس پیدا کند، ترکیبات درونی آنها تجزیه می‌شوند و حالتی زبر و شنی به خود می‌گیرند. 

 

عمر محصولات و ماندگاری استاندارد آنها نیز می‌تواند در تغییر بافت چنین محصولاتی نقش داشته باشد، درحالی که ترکیبات استفاده‌شده در بسته‌بندی محصول نیز از این نظر مهم هستند. 


به‌گفته دکتر پتریلو، دلیل دیگر برای تغییر بافت محصولات مخصوص لب به فرمولاسیون چنین محصولاتی برمی‌گردد. فرمول‌سازی نامناسب به‌دلیل استفاده از نسبت‌های نادرست یا مخلوط‌سازی ناکافی ترکیبات هم می‌تواند بافت این محصولات را در مدت‌زمان کوتاهی تغییر بدهد. 

 

ناخالصی‌های افزوده‌شده به محصولات یا افزودن بی‌رویه ترکیبات ناسازگار به فرمول آنها نیز می‌تواند چنین مشکلی را به‌وجود بیاورد. گذشته از اینها، بافت ناهموار و شنی محصولات مخصوص لب معمولا باید در فرایند فرمول‌سازی نهایی از بین برود. یعنی تولیدکننده می‌تواند از فرایندهایی مانند سردسازی سریع به‌جای سردسازی آهسته کمک بگیرد تا بافت نهایی محصول حالت دندانه‌دار و شنی پیدا نکند. 

 

آیا استفاده از این محصولات بی‌خطر و ایمن است؟ 


حتی اگر بافت محصولات مخصوص لب مانند بالم لب یا رژ لب به‌دلیل عوامل ذکرشده تغییر کند، استفاده از آنها مشکلی نخواهد داشت. با این‌حال، بعید است که بتوانید به‌راحتی از این محصولات استفاده کنید زیرا بافت شنی و دندانه‌دارشان مستقیما کاربردپذیری آنها را کاهش می‌دهد. پس با این‌که استفاده از این محصولات راحت نخواهد بود، اما لزوما قرار نیست که چنین محصولاتی به سلامتی لب‌ها آسیب برسانند. 

 

البته اگر رنگ و بوی محصول مورد نظرتان تغییر کرده باشد یا دچار تغییرات اساسی شده باشد، قطعا با یک محصول فاسدشده مواجه هستید و باید آن را دور بریزید. بنابراین از محصولات آرایشی و بهداشتی خودتان با دقت مراقبت کنید تا با چنین مشکلی مواجه نشوید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع:popsugar

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو