«یاقوت» مهم‌ترین دستاورد‌های پژوهشی پژوهشگاه ابن‌سینا
21 بهمن 1402 ساعت: 17:11دهه‌ی فجر گرامیداشت روزهای باشکوه پیروزی انقلاب اسلامی و مجالی برای مرور دستاوردهای ارزشمند کشورمان در مسیر رشد و بالندگی است.
به گزارش سلامت به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی-ابن‌سینا، دکتر رامین قهرمان‌زاده، معاون پژوهشی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی-ابن‌سینا درباره دستاوردهای پژوهشی این مجموعه در سال گذشته گفت: از مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه ابن‌سینا می‌توان به تولد اولین گوساله گاومیش با نام «یاقوت» با فناوری تولید آزمایشگاهی جنین دام‌های سنگین مزرعه‌ای اشاره کرد. در این طرح، حدود ۴۰ راس گاومیش ایتالیایی خریداری شد. به روش سونوگرافیک تخمک‌های آنها استحصال و در شرایط آزمایشگاهی تلقیح شد و به گیرنده انتقال داده شد. در سال گذشته، یاقوت که نخستین گوساله حاصل از این فناوری در کشور است، متولد شد که نویدبخش افزایش سرعت تکثیر گاومیش‌های با نژاد برتر است.

وی افزود: تکثیر و پرورش گاومیش‌های دارای نژاد ممتاز در مساله امنیت غذایی کشور حائز اهمیت است. چرا که شیر گاومیش به خاطر کیفیت و میزان پروتئین و چربی، در صنایع غذایی مانند بستنی سازی و تولید پنیر پیتزا کاربرد گسترده دارد همچنین با توجه به مقاومت بالای این دام و کم هزینه بودن جیره غذایی آن نسبت به جیره غذایی گاو، پرورش این دام در خودکفایی صنایع دامی و غذایی کشور جایگاهی ویژه دارد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن‌سینا با اشاره به دیگر دستاورد پژوهشی این پژوهشگاه بیان کرد: دسترسی به دانش فنی زخم پوش پودری آلترازیل از دیگر دستاوردهای پژوهشی این مجموعه است. این زخم پوش پرمصرف در انحصار یک شرکت آمریکایی قرار دارد که در سال های گذشته بسیار کمیاب شد و قیمت آن به شدت افزایش پیدا کرد. محققان این پژوهشگاه با بررسی و آنالیز این محصول موفق به تولید آزمایشگاهی این محصول شده‌اند و پس از بررسی‌های فیزیکی، شیمیایی و زیستی آن مشخص شد که نمونه‌ی تولیدی کاملاً مشابه نمونه خارجی است و این مرکز در حال گذراندن مراحل اخذ مجوزهای مربوطه به منظور تولید این نوع زخم‌پوش است.

دکتر قهرمان‌زاده در پایان به حضور پژوهشگران پژوهشگاه ابن‌سینا در جمع پژوهشگران برگزیده کشور اشاره کرد و گفت: همچنین در سال گذشته، دکتر محمود جدی تهرانی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه پژوهشی هیبریدومای پژوهشگاه ابن‌سینا از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برتر برگزیده شدند که نشان‌دهنده جایگاه ممتاز محققان این مجموعه در عرصه‌ی پژوهش و فناوری کشور است.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد
  • ایران در زمینه فناوری‌های نوین تولیدمثل و خدمات درمان ناباروری همطراز کشورهای تراز اول دنیا قرار دارد
  • سخنرانی پرفسور گابی موعاد متخصص جراحی های رباتیک و بنیان گذار مرکز اندومتریوز و جراحی پیشرفته لگن CEAPS در دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز پژوهشگاه ابن‌سینا
  • برگزاری دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز از سوی پژوهشگاه ابن‌سینای جهاد دانشگاهی
  • کنفرانس علمی یکروزه «جایگاه مامایی در ارجاع زوج‌های نابارور»
  • برگزاری پنل ویژه مباحث روز اندومتریوز در دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز

  • طراحی و اجرا توسط: هیاهو