ایران در زمینه فناوری‌های نوین تولیدمثل و خدمات درمان ناباروری همطراز کشورهای تراز اول دنیا قرار دارد
18 بهمن 1402 ساعت: 18:11مناسبت باشکوه دهه‌ی فجر فرصتی مغتنم برای مرور دستاوردها و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین و موفق‌ترین نهادهای مولود انقلاب اسلامی است.
به گزارش سلامت به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی-ابن‌سینا، دکتر علی صادقی‌تبار مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر جهاد دانشگاهی- ابن‌سینا به همین مناسبت با اشاره به روند شکل‌گیری فناوری‌های نوین تولید مثلی در ایران پس از انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جهاد دانشگاهی، و با شکل‌گیری پژوهشگاه‌های رویان و ابن‌سینا، جهاد دانشگاهی با درک ضرورت و اهمیت توسعه‌ی روش‌های درمان ناباروری، در این زمینه به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری بلند مدت پرداخت که نتیجه‌ی آن جایگاه ممتاز ایران در این حوزه در منطقه و جهان است.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره توانمندی‌های این مرکز بیان کرد: مجموعه ابن‌سینا از ابتدا با هدف ارائه خدمات جامع و کامل تشخیص و درمان ناباروری شکل گرفت تا بتواند همه خدمات فوق تخصصی در این زمینه را به همه‌ی مراجعان، با هر اتیولوژی، ارائه کند. به همین دلیل، همه‌ی زوجین نابارور با هر علت ناباروری می‌توانند از خدمات پیشرفته‌ی این مرکز استفاده کنند و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا پس از دو دهه فعالیت موفق، امروز قادر به ارائه کامل‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی به زوج‌های نابارور است.

دکتر صادقی‌تبار با اشاره به دسته‌بندی روش‌های درمان ناباروری، توضیح داد: به‌طور کلی می‌توان خدمات درمان ناباروری را در چهار گروه دسته‌بندی کرد. نخست، درمان‌های دارویی برای افزایش توان باروری زوج‌ها. دوم، روش تلقیح داخل رحمی اسپرم یا آی یو آی (IUI) که در این روش نمونه اسپرم پس از شستشو و آماده‌سازی به‌طور مستقیم به داخل رحم خانم انتقال داده می‌شود. سوم، روش پیشرفته‌‌ی آی وی اف (IVF) یا میکرواینجکشن (ICSI) که در این روش، پس از تجویز داروهای تحریک تخمک‌گذاری به خانم، طی عمل پانکچر تخمدان یا تخمک‌گیری، تخمک‌ها از تخمدان خانم برداشته و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم مرد تلقیح می‌شوند. سپس، جنین‌های حاصل به رحم خانم انتقال داده می‌شوند. همه‌ی این خدمات با بالاترین کیفیت و با هدف تولد نوزاد سالم در مرکز ابن‌سینا به مراجعان ارائه می‌شود.

وی افزود: دسته‌ی چهارم شامل روش‌های درمان های جایگزین یا اهدا است که حدود دو دهه‌ی پیش قانون و آیین‌نامه مرتبط با آن تصویب شد و اکنون خدمات درمان های جایگزین یا اهدا به صورت نظام‌مند در مراکز مجاز ارائه می‌شوند. در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا نیز این خدمات با در نظر گرفتن تمام ملاحظات پزشکی، حقوقی و اخلاقی و با دقت و کیفیت بالا به متقاضیان ارائه می‌شود. مراجعان محترم می‌توانند آسوده‌خاطر باشند که تمام ارزیابی‌های مربوط به سلامت جسمی و روانی، چه برای اهداکنندگان و چه برای دریافت‌کنندگان در این مرکز انجام می‌شود و مشاوران زبده در زمینه‌های حقوقی، روانپزشکی و اخلاقی خدمات مشاوره‌ای لازم را به زوج‌ها ارائه می‌کنند.

دکتر صادقی‌تبار درباره دیگر خدمات این مرکز گفت: یکی دیگر از خدمات ارزشمند این مرکز که حاصل دانش و پژوهش محققان و متخصصان توانمند کشورمان است، خدمات تشخیص و غربالگری ژنتیکی جنین است. کلینیک ژنتیک مرکز ابن‌سینا در حال حاضر با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌ی ژنتیکی PGD و NGS قادر است خدماتی همچون غربالگری و تشخیص اختلالات و بیماری‌های ژنتیکی جنین پیش از لانه‌گزینی را به مراجعان ارائه کند. در واقع این امکان وجود دارد که با این تکنیک‌ها جنین‌های شکل گرفته در آزمایشگاه، پیش از انتقال، از نظر اختلالات و بیماری‌های ژنتیکی بررسی شوند و جنین‌های سالم برای انتقال انتخاب شوند. همچنین، از این تکنیک‌ها می‌توان برای تعیین جنسیت جنین و انتقال جنین با جنسیت دلخواه والدین استفاده کرد. علاوه بر این، با استفاده از این تکنیک‌های پیشرفته ژنتیکی می‌توان اختلالات ژنتیکی منجر به سقط را در جنین شناسایی و با انتقال جنین‌های سالم، از بروز سقط مکرر جلوگیری کرد.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در پایان یادآور شد: خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی  در همه عرصه‌ها شاهد جهش‌ها و پیشرفت‌های چشمگیر بوده‌ایم که یکی از برجسته‌ترین حوزه‌های پیشرفت، حوزه فناوری‌های نوین تولید مثلی بوده است. به همت پژوهشگران و متخصصان کشورمان، امروزه ایران در حوزه فناوری‌های تولید مثلی و درمان ناباروری همطراز کشورهای پیشرفته جهان است و نه تنها زوج‌های عزیز کشورمان نیاز به مراجعه به کشورهای پیشرفته برای بهره‌مندی از این خدمات ندارند، بلکه مراکز ایران هر ساله میزبان زوج‌های نابارور از سراسر جهان برای استفاده از خدمات پیشرفته‌ی ناباروری در میهن عزیزمان هستند.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو