دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی بیان داشت؛
هوش مصنوعی و تشخیص دیابت با آنالیز صدا
80 درصد تشخیص‌های پزشکی با کمک آزمایشگاه صورت می‌گیرد


15 بهمن 1402 ساعت: 14:11دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی با تاکید بر این مهم که حدود 80 درصد تشخیص‌های پزشکی با کمک آزمایشگاه صورت می‌گیرد گفت: باور انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی براین است که به آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در وزارت بهداشت، آن چنان که شایسته است پرداخته نشده و بهای لازم به آن‌ها داده نشده است. 
به گزارش سلامت به نقل از انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، پروفسور امیرحسن زرنانی دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی و بیست و یکمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران با اشاره به برگزاری این رویداد در روزهای 11 الی 14 اردیبهشت ماه سال 1403 در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران، اظهار داشت: پاندمی کرونا نشان داد که چگونه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در یک مدت کوتاه با تغییر ساختار و مدیریت، خود را با نیازهای بهداشتی کشور سازگار کرده و نقشی بی‌بدیلی در کنترل پاندمی ایفا کردند. این تجربه پربها، نقش محوری آزمایشگاه‌های پزشکی را در بهداشت عمومی جامعه به خوبی نشان داد که بر همین اساس در این کنگره با برگزاری 25 پانل و حدود 40 کارگاه آموزشی در کنار سخنرانی‌های تخصصی اساتید داخلی و خارجی به نقش محوری آزمایشگاه در بهداشت کشور و نیز نقش داده‌های بزرگ در استقرار آزمایشگاه‌های هوشمند نسل جدید پرداخته خواهد شد.

وی با تاکید بر این مهم که حدود 80 درصد تشخیص‌های پزشکی با کمک آزمایشگاه صورت می‌گیرد گفت: آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی یکی از ارکان بی بدیل نظام سلامت هر جامعه‌ای است، تصور کنید که آزمایشگاه پزشکی را از مثلث بهداشتی کشور حذف کنیم. سلامت با چالش جدی مواجه خواهد شد. بنابراین ارزش و اعتبار آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در نظام سلامت کشور بر کسی پوشیده نیست و این امر مسئولیت متولیان بهداشتی کشور را در ارتقای جایگاه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی دو چندان می‌کند.

دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت گفت: باور انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی بر این است که به آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در وزارت بهداشت، آن چنان که شایسته است پرداخته نشده و بهای لازم به آن‌ها داده نشده است، لذا در این کنگره بر آن هستیم که با برگزاری نشست‌های مختلف، این جایگاه بی‌بدیل آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را در بهداشت کشور بازنمایی کنیم، و همچنین در این کنگره از طریق دعوت از دانش آموزان و شناساندن حوزه‌های مختلف علوم آزمایشگاهی به آن‌ها، سعی خواهد شد که رشته علوم آزمایشگاهی به دانش آموزان سال آخر دبیرستان به صورت علمی معرفی گردد.

زرنانی به پیشرفت‌های علمی روز دنیا در حوزه پزشکی اشاره کرد و افزود: هوش مصنوعی یکی از مولفه‌هایی است که در آینده نزدیک جایگاه و نقش آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را متحول خواهد نمود. در حال حاضر تشخیص‌های پاتولوژی و نیز رادیولوژی بیش از هر رشته دیگری در پزشکی توسط هوش مصنوعی متحول شده و به زودی این تغییر شامل آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی نیز خواهد شد. تشخیص دیابت با آنالیز صدا تنها یکی از مثال‌هایی است که آینده آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را به خوبی تبیین می‌کند. از این رو هوش مصنوعی و آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی هوشمند از اهداف اصلی و از ویژگی‌های بارز گنگره بیست و یکم خواهد بود. 

وی در ادامه بیان داشت : ارایه خدمات موثر سلامت محور آزمایشگاهیان در گرو افزایش دانش و آگاهی است. رکود علمی مهم‌ترین معضلی است که ارایه خدمات به روز را تهدید می‌کند. علوم آزمایشگاهی یکی از حوزه‌های علمی است که با تغییرات بسیار سریع در حال تحول است به طوری که هر چند سال یکبار دانسته‌های قبلی با یافته‌های جدید جایگزین می‌شود. این تغییرات سریع لزوم به روز‌ رسانی اطلاعات را امری لازم می‌نماید.

زرنانی گفت: حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی تاثیر شگرفی در ایجاد انگیزه‌های علمی دارند و حتی در صورتی که انگیزه‌های علمی به واسطه مباحث علمی در کنگره‌ها برانگیخته شوند تا زمانی که انگیزه‌های اجتماعی و اقتصادی مانع شوند، انگیزش علمی به تنهایی نمی‌تواند راهگشا باشد.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو