سندروم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟
10 بهمن 1402 ساعت: 16:11سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) به مرگ ناگهانی و غیرقابل توضیح یک نوزاد کوچکتر از یک سال گفته می‌شود. اکثر مرگ و میرهای SIDS با خواب مرتبط بوده و به همین دلیل گاهی اوقات به آن "مرگ گهواره‌ای" نیز می‌گویند.
آیا می توان از SIDS پیشگیری کرد؟
ناتوانی در پاسخ‌دهی به این سوال چیزی است که SIDS را بسیار ترسناک می‌کند. SIDS علت اصلی مرگ در میان نوزادان 1 ماهه تا 1 ساله بوده و علیرغم سال‌ها تحقیق، غیرقابل پیش بینی باقی مانده است.

با این حال می‌توان خطر SIDS تا حد زیادی کاهش داد. برای این کار باید به نکاتی توجه داشت که مهمترین آن‌ به شرح زیر است: نوزادان کمتر از 1 سال باید به پشت خوابیده و هرگز روی شکم یا پهلوها به خواب نروند. خوابیدن روی شکم یا پهلو خطر SIDS را افزایش می‌دهد.

●چه کسی در معرض خطر سندروم مرگ ناگهانی است؟
اکثر مرگ و میرهای SIDS در نوزادان بین 1 تا 4 ماه اتفاق افتاده و احتمال آن در معرض هوای سرد افزایش می‌یابد.

●نوزادان ممکن است در معرض خطر SIDS باشند اگر:

○مادر در دوران بارداری و بعد از تولد نوزاد سیگار ، نوشیدنی الکی یا مواد مصرف کرده باشد. 

○مادر مراقبت‌های دوران بارداری ضعیفی داشته باشد.

○نوزاد نارس یا با وزن کم به دنیا آمده باشد.

○سابقه خانوادگی SIDS وجود داشته‌باشد. 

○مادر هنگام زایمان کمتر از 20 سال داشته‌باشد. 

○پس از تولد در معرض دود سیگار و غیره قرار گیرند.

○دمای بدنشان بیش از حد گرم شود‌.

○روی یک سطح نرم بخوابند. 

○با پتوها و بالش های بسیار نرم بخوابند.

○در تخت والدین بخوابند.

پزشکان اکثر مشکلات سلامتی را بر اساس علائمی که ایجاد می‌کنند، تشخیص می‌دهند اما SIDS پس از رد سایر علل احتمالی مرگ تشخیص داده می‌شود. این بررسی کمک کرده تا مرگ‌های بر اثر SIDS را از مرگ‌های ناشی از تصادفات، تجاوز وسوء استفاده و هر شرایطی مانند بیماری قلبی که قبلا مشخص نبود را تشخیص دهند.

●چرا خوابیدن بر روی معده خطرناک است؟
احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در نوزادانی که دمر می‌خوابند، بیشتر از نوزادانی که به پشت می‌خوابند، تخمین زده می‌شود. همچنین نوزادان نباید به پهلو خوابانده شوند زیرا کودک می‌تواند در طول خواب به راحتی از پهلو به سمت شکم غلت بزند.

●نگرانی‌های رایج
برخی از والدین ممکن است نگران "سندرم سر صاف یا پلاژیوسفالی موضعی باشند. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که نوزادان به دلیل زیاد طاق باز خوابیدن، یک نقطه صاف در پشت سر آن‌ها ایجاد شده اما با تغییر موقعیت کودک در گهواره و گذاشتن آن‌ها به روی شکم تحت نظارت بیشتر و در زمان بیداری نوزادان ، به راحتی قابل درمان است.

●ایمنی خواب چیست؟
از زمان توصیه AAP، میزان SIDS به شدت کاهش یافته اما با این حال این موضوع عامل اصلی مرگ و میر در نوزادان تازه متولد است. کمپین Safe Sleep به والدین و پرستاران کودک یادآوری می‌کند که نوزادان را باید به پشت خوابانده و محیطی امن برای خواب فراهم کنند.

در اینجا نحوه کمک والدین به کاهش خطر SIDS و سایر مرگ‌های مرتبط با خواب آورده شده است:

○مراقبت‌های اولیه و منظم دوران بارداری را دریافت کنید.

○کودک خود را هنگام خواب روی یک تشک صاف و سفت قرار داده و هرگز روی بالش، تشک آبی، پشم گوسفند، کاناپه، صندلی یا سایر سطوح نرم قرار ندهید.
○روی تشک را با یک ملحفه و بدون پتو بپوشانید. ○اجسام نرم را از محل خواب نوزاد دور نگه دارید.

○از پد ضربه گیر در گهواره استفاده نکنید زیرا خطر خفگی را افزایش می‌دهد. 

○اشتراک اتاق با نوزاد را بدون خوابیدن در یک تخت تمرین کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند بهتر است تا یک سالگی کودک یا حداقل تا 6 ماهگی که خطر ابتلا به SIDS در بالاترین حد خود قرار دارد، نوزادان در اتاق والدین خود اما روی یک سطح جداگانه، مانند یک تختخواب یا گهواره در کنار تخت بخوابند.

○کودک در صورت امکان از شیر مادر تغذیه کند، تغذیه انحصاری با شیر مادر یا تغذیه با شیر دوشیده شده بسیار محافظت کننده بوده و تحقیقات نشان داده که تغذیه از پستان خطر SIDS را کاهش می‌دهد.
○از مصرف الکل یا مواد مخدر در دوران بارداری و پس از زایمان خودداری کنید.

○اجازه ندهید کودک روی وسیله‌ای مانند صندلی ماشین، بالش شیردهی یا صندلی مخصوص کودک که به طور خاص برای خواب نوزاد طراحی نشده‌است، بخوابد. 

○از محصولات یا دستگاه‌هایی مانند موقعیت‌دهنده‌های خواب مثل گوه‌ها یا سطح شیب‌دار و یا مانیتورهایی که می‌توانند ضربان قلب و الگوی تنفس کودک را تشخیص داده و ادعا دارند که خطر مرگ ناگهانی را کاهش می‌دهند، استفاده نکنید زیرا هیچ محصول شناخته شده‌ای واقعا نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

○از پتوهای سنگین، تخت خواب یا قنداق بر روی کودک یا اطراف او استفاده نکنید.

مترجم: نگین خالقی 
منبع: KidsHealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو