برترین خوراکی‌های سالم در سال 2024
8 بهمن 1402 ساعت: 11:11بعضی افراد تصور می‌کنند که همزمان با شروع هر سال جدید باید یک برنامه تغذیه‌ای پیچیده و خاص را شروع کنند و محدودیت‌های شدیدی را برای رژیم غذایی خودشان در نظر بگیرند. اما واقعیت این است که هیچ‌کدام از این کارها برای افراد عادی ضرورت ندارد. بیشتر متخصصان تغذیه با این موضوع موافق هستند که بزرگ‌ترین تغییرات در راستای ارتقای سلامت ما از افزودن مواد غذایی سالم به رژیم غذایی نشات می‌گیرند، نه از حذف مواد غذایی. 

به همین بهانه، در این مطلب می‌خواهیم برترین خوراکی‌های سالم در سال 2024 را به شما معرفی کنیم. این مواد غذایی عبارتند از: 

 

1. انواع لوبیا 

افزودن یک یا دو وعده مصرفی از انواع لوبیا به رژیم غذایی روزانه می‌تواند مقادیر مناسبی از مواد مغذی مهم مانند آهن، منیزیم و فولات را به رژیم غذایی اضافه کند. وجود پروتئین و فیبر زیاد در انواع لوبیا هم باعث می‌شود که این منبع گیاهی به گزینه مهمی برای همه افراد تبدیل شود. هر نصف لیوان از لوبیا سیاه حدود 7.5 گرم پروتئین و 7.5 گرم فیبر دارد. مصرف منظم لوبیا با کنترل گلوکز و کاهش کلسترول نیز مرتبط است. 

 

2. جو دوسر

جو دوسر به‌عنوان یکی از برترین خوراکی‌های سالم در سال 2024 شناخته می‌شود. جو دوسر حاوی آهن و منیزیم است، درحالی که مقادیر زیادی از فیبر محلول هم دارد. همین فیبر محلول می‌تواند به کاهش کلسترول کمک کند، سطح قند خون را تثبیت کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش بدهد. 

 

3. مغزهای خام 

انواع مغزهای خام مانند گردو، بادام، بادام زمینی و پسته سرشار از فیبر باکیفیت و پروتئین‌های گیاهی هستند. هر 28 گرم از بادام حدود 6 گرم پروتئین و 3.5 گرم فیبر دارد، درحالی که منبع خوبی هم برای دریافت منیزیم، مس و ریبوفلاوین است. بعضی افراد تصور می‌کنند که مصرف مغزهای خام قطعا با افزایش وزن همراه می‌شود، درحالی که چنین تصوری صحت ندارد. مشکل اضافه‌وزن با مصرف مغزهای خام فقط در صورتی امکان‌پذیر است که حجم مصرفی استاندارد را رعایت نکنید یا از مغزهای شور و چرب استفاده کنید. 

 

4. کلم کیل

مصرف روزانه کلم کیل و دیگر سبزی‌های برگدار می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش بدهد. این کلم همچنین دارای مواد مغذی مهمی مانند، لوتئین، فولات، بتاکاروتن و فیلوکینون است. توجه داشته باشید که فیلوکینون به‌عنوان نوعی ماده محافظ برای عصب‌ها شناخته می‌شود و خطر ابتلا به زوال عقل ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. پس عجیب نیست که کلم کیل به‌عنوان یکی از برترین خوراکی‌های سالم در سال 2024 انتخاب شده است. 

 

5. سبزی شاهی 

سبزی شاهی حاوی ترکیبات گیاهی مهم و متعددی مانند فنتیلایزوتیوسیانات است که خواص ضدسرطانی دارد. شما می‌توانید این سبزی خوردن باکیفیت و مهم را به انواع غذاهای پختنی، ساندویچ‌ها، سالادها و سوپ‌ها اضافه کنید. 

 

6. ماست 

ماست ساده (مخصوصا انواع کم‌شیرین و سرشار از پروتئین) حاوی باکتری‌های مفید برای روده است. مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که مصرف ماست‌های سرشار از باکتری‌های مفید با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و سرطان کولون ارتباط دارد، درحالی که خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را نیز کاهش می‌دهد. مصرف منظم ماست‌های ساده و باکیفیت به کنترل وزن و ارتقای سلامت قلب، استخوان‌ها و گوارش نیز کمک می‌کند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: eatthis

چرا مصرف روزانه ترکیب آب و آبلیمو مفید است؟ 

برای کاهش مصرف شکر، دارچین استفاده کنید!​​​
3 عادت نادرست برای متابولیسم بدن​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو