اندومتریوز را می‌توان با درمان‌های دارویی و جراحی کنترل کرد
7 بهمن 1402 ساعت: 12:11اندومتریوز یکی از بیماری‌های شایع زنان است که دردهای شدید قاعدگی، دردهای مزمن لگنی و ناباروری از جمله علائم و عوارض اصلی آن است.
به گزارش سلامت به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، دکتر عاطفه گرگین، جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته، عضو تیم تخصصی کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره این بیماری گفت: اندومتریوز یعنی رشد بافت جدار داخلی رحم که آندومتر نامیده می‌شود، در دیگر نقاط لگن. شیوع این بیماری حدود ۱۰ درصد برآورد می‌شود و می‌تواند بر اساس محل و شدت درگیری، طیف گسترده‌ای از علائم، از دردهای شدید و خونریزی‌ها غیرعادی قاعدگی گرفته تا اختلالات گوارشی را در پی داشته باشد. یکی از عوارض مهم این بیماری ناباروری است و حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به اندومتریوز با مشکلات باروری مواجه می‌شوند.

دکتر گرگین درباره درمان اندومتریوز توضیح داد: تصمیم‌گیری درباره نوع درمان به عوامل مختلفی، از جمله محل و شدت بیماری و شرایط بیمار بستگی دارد، اما به‌طور کلی دو دسته درمان‌های دارویی و درمان‌های جراحی برای این بیماری انجام می‌شود. یادآوری این نکته ضروری است که انتخاب نوع درمان کاملاً به شرایط بیمار و میزان شدت و پیشرفت بیماری بستگی دارد.

این متخصص زنان درباره درمان‌های دارویی اندومتریوز بیان کرد: در قدم اول و در موارد خفیف بیماری، داروهای مسکن، مانند ایبوپروفن، مفنامیک اسید و دیکلوفناک برای تسکین درد تجویز می‌شود. در قدم بعدی، تجویز قرص‌های خوراکی ضدبارداری می‌تواند به کاهش درد و کنترل پیشرفت بیماری کمک کند.

وی افزود: همچنین، می‌توان از ترکیبات پروژسترونی یا ترکیبات هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) برای سرکوب فعالیت تخمدان‌ها و کاهش درد و علائم بیماری استفاده کرد. علاوه بر این، می‌توان از آی‌ یو‌ دی هورمونی یا میرنا که هورمون پروژسترون را در لگن آزاد می‌کند، برای کنترل علائم و عوارض بیماری استفاده کنیم.

این فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته درباره درمان جراحی اندومتریوز گفت: در مواردی که لازم است جراحی برای برداشتن کیست و ضایعات اندومتریوز انجام شود، این جراحی حتماً باید به روش لاپاراسکوپی و توسط جراحانی که برای انجام جراحی اندومتریوز آموزش دیده‌اند، انجام شود. جراحانی که به‌طور تخصصی برای انجام جراحی لاپاراسکوپی اندومتریوز آموزش دیده و مهارت کسب کرده‌اند، می‌توانند طی یک جراحی تمام ضایعات عمقی اندومتریوز را بردارند.

وی در ادامه افزود: اگر جراحی لاپاراسکوپی اندومتریوز به‌طور ناقص انجام شود، یعنی تمام ضایعات عمقی اندومتریوز برداشته نشود یا فقط به برداشتن کیست اندومتریوز اکتفا شود و ضایعات دیگر نقاط شناسایی و از بین برده نشوند، خطر عود بیماری افزایش می‌یابد و بیمار در آینده ناگزیر از انجام جراحی‌های مکرر خواهد بود.

دکتر گرگین درباره احتمال عود بیماری پس از جراحی بیان کرد: از آنجا که بیماری اندومتریوز زمینه ژنتیکی دارد و ژن‌های گوناگون در بروز آن نقش دارند، تا زمانی که تخمدان‌ها فعالیت دارند، یعنی تا زمان یائسگی، احتمال عود و پیشرفت این بیماری وجود دارد. اما اگر جراحی به‌طور کامل و دقیق و توسط جراحان مجرب اندومتریوز انجام شود، احتمال عود به‌طور چشمگیر کاهش پیدا می‌کند، اگرچه به صفر نمی‌رسد.

عضو تیم تخصصی کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در پایان یادآور شد: بسیار مهم است که جراحی به‌طور کامل و توسط جراحان مجرب انجام شود و تمام ضایعات عمقی برداشته شود. در صورت انجام دقیق و کامل جراحی لاپاراسکوپی و انجام دقیق و منظم پیگیری‌های پس از عمل، احتمال عود بیماری به ۵ درصد در سال می‌رسد. بنابراین، بیمار نیز پس از عمل باید در ویزیت‌های دوره‌ای فالوآپ یا پیگیری پس از عمل حاضر شود و دستورات دارویی پزشک را به دقت رعایت کند تا احتمال عود و پیشرفت بیماری کاهش یابد.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد
  • از زمان بلوغ دختران باید به علائم اندومتریوز توجه شود
  • برگزاری جشنواره فیلم‌های لاپاراسکوپی‌ زنان و اندومتریوز در دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز
  • برگزاری دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز از سوی پژوهشگاه ابن‌سینای جهاد دانشگاهی
  • نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز
  • سخنرانی پرفسور گابی موعاد متخصص جراحی های رباتیک و بنیان گذار مرکز اندومتریوز و جراحی پیشرفته لگن CEAPS در دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم‌تهاجمی زنان و اندومتریوز پژوهشگاه ابن‌سینا

  • طراحی و اجرا توسط: هیاهو