مردهای سیگاری در خطر ابتلا به سرطان پروستات
4 بهمن 1402 ساعت: 14:11رئیس کمیته نورویورولوژی ایران گفت: مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر می‌تواند درصد ابتلا به سرطان‌های پروستات و مثانه را تا حدود زیادی افزایش دهد.
به گزارش سلامت، مهری مهراد که به مناسبت روز پدر پویش سلامتی آقایان را با ویزیت رایگان در بیمارستان جم و کلینیک مهراد به راه انداخته گفت: هدف این کمپین این است که آقایان بیشتر به‌سلامتی خود اهمیت بدهند چرا که سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ‌ومیر در آقایان به شمار می‌رود.  

او بر این باور است که  بسیاری از آقایان به خاطر مشغله زیاد کمتر به‌سلامت خود توجه می‌کنند و گاهی یک آزمایش خون ساده را انجام نمی‌دهند و این نشان می‌دهد اصولاً خانواده و همسر و فرزندانشان در اولویت زندگی آنها قرار دارد. شرایط کاری حتی گاهی به آنها  این فرصت را نمی‌دهد که  گاهی یک ازمایش ساده psl به عنوان غربالگری پروستات انجام دهند. این در حالی است که مراجعه به پزشک متخصص و  چک کردن و غربالگری می‌تواند از بسیاری از عوارض این بیماری جلوگیری کند چرا که این بیماری  اگر در  مراحل اولیه آن انجام نشود می‌تواند به عوارض بسیار خطرناکی ختم شود.

مهراد توضیح داد که به راه افتادن کمپین‌ها و گاهی ویزیت رایگان  می‌تواند یک آلارمی را برای این بیماران روشن کند تا آنها به‌سلامتی خود بیشتر توجه داشته باشند. هر چند که  این کمپین برای روز مادر هم اجرا شد

این فوق تخصص اورولوژی زندگی شلوغ و ماشینی شدنان در شهرها را یکی از دلایل عدم توجه سلامتی در مردان عنوان کرده و خاطرنشان کرد: انقدرمشغله های کار زیاد می‌شود که فرد باآنکه می‌داند که باید چه کند آن را فراموش می‌کند و یکی از مهم‌ترین کارهای را هم که اصولاً از لیست برنامه‌هایش حذف می‌کند چکاپ ها است. این در حالی است که مردان بعد از 35 سالگی باید هرسال یک‌بار آزمایش پروستات را انجام دهند تا در صورت شروع علائم جلوی روند افزایشی ان گرفته شود.  

به اعتقاد او تغذیه و لایف استایل در زندگی بسیار اهمیت دارد و و این در کنار زندگی شهری در کلان شهرها و بالا رفتن آلودگی هوا  و استرس و اضطراب که جزء گریزناپذیر زندگی شهری است سبب می‌شود همه مستعد یک زندگی با سرعت بالا باشند که خود این زندگی سریع و اضطراب و فشارهای ناشی از این زندگی ماشینی فشارهای روانی و جسمی را افزایش داده و زمینه‌ساز بروز سرطان‌های مختلف در افراد می‌شود. البته ژنتیک هم در این زمینه بی تاثیر نیست اما  چکاب می‌تواند از بروز بسیاری ازاین سرطان‌ها جلوگیری کند و این موضوع هم برای بانوان و هم آقایان اهمیت دارد و فرقی هم نمی‌کند چرا که غربالگری هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان لازم و ضروری است و هر فردی باید آن را انجام دهد چراکه هزینه‌هایی که بیماری می‌تواند به خانواده‌ها تحمیل کند بسیار بیشتر و وسیع‌تر از هزینه‌های چکاب‌های سالیانه است.

مهراد تاکید کرد: مسئله شایعی که این روزها باعث می‌شود که سرطان‌های زیادی را افراد شاهد باشیم ابتلا به hpv  است یک مسئله‌ای که در خانم‌ها و آقایان می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود.

او با تاکید بر اینکه خطر ابتلا به سرطان در مردها چهار برابر بیشتر از خانم‌ها است شایع‌ترین آنها در مردان را سرطان پروستات و بعد از آن سرطان مثانه دانسته و خاطرنشان کرد:  از بین کسانی که سیگار می‌کشند مواد مخدر مصرف می‌کنند و حتی افرادی که با مواد شیمیایی مانند رنگ های ساختمانی و حتی رنگ مو سروکار دارند ریسک فاکتور سرطان مثانه بالا می‌رود و چکاب های سالیانه می‌تواند خطر آن را در افراد تا حدود زیادی کاهش دهد. اما باید گفت مردها به دلیل مشغله زیادی که دارند کمتر برای چکاب به پزشک مراجعه می‌کنند  اما  خانم‌ها به خاطر اعلام و فرهنگ‌سازی در مورد سرطان سینه بحث چکاب را جدی‌تر از مردان دنبال می کنند هر چند که  درواقع کمپین‌های سلامتی مردان در همه دنیا کمتر از کمپین‌های سلامتی بانوان فعالیت دارند.  

او فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی را دو اصل مهم در آگاه سازی مردم برای چکاب های سالیانه عنوان کرده و افزود: به دلیل شرم از بیان مشکل‌ها در ناحیه مثانه و پروستات برخی از مردان وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند که به مرحله حاد رسیده باشند و این نیاز به آموزش و فرهنگ‌سازی دارد که مراجعات برای این مشکلات باید هر سال و به‌صورت منظم باشد چراکه اگر این بیماری‌ها زود تشخیص داده شوند درمان راحت‌تری هم خواهند داشت و فرد عمر طبیعی خواهد داشت اما اگر این بیماری پیشرفت کرده و در بدن بیمار گسترش پیدا کند کاری نمی‌توان برای ان انجام داد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس https://MehradODC.com مراجعه کنند.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو