از ژل دست تاریخ گذشته می‌توان استفاده کرد؟
28 اسفند 1398 ساعت: 21:12این روزها با کمبود الکل و ژل دست و دیگر مواد ضدعفونی‌کننده روبرو شده‌ایم. در این شرایط این سئوال مطرح می‌شود که اگر تاریخ ژل دست ضدعفونی‌کننده‌ گذشته باشد آیا هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد یا خیر؟
این روزها با کمبود الکل و ژل دست و دیگر مواد ضدعفونی‌کننده روبرو شده‌ایم. موادی که شاید تا دیروز در گوشه‌ای از ساک داروی‌مان افتاده بود و مصرفی نداشت حالا جزو وسایل ضروری در خانه و کیف‌مان شده است. در این شرایط این سئوال مطرح می‌شود که اگر تاریخ ژل دست ضدعفونی‌کننده‌ گذشته باشد آیا هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد یا خیر؟

در پاسخ باید گفت سازمان غذا و داروی آمریکا معمولا تاریخ انقضای محصولات را ۲ تا ۳ سال زودتر روی بسته‌بندی قید می‌کند. در واقع تاریخ قید شده به عنوان انقضا، تاریخی است که در آن محصول بالاترین حد تاثیرگذاری خود را دارد و پس از آن به تدریج از تاثیر آن کم خواهد شد.

ژل دست‌های ضدعفونی‌کننده حاوی مقادیری الکل شامل اتیل الکل و ایزوپروپیل الکل هستند و حتی اگر تاریخ مصرف آنها بگذرد باز هم اثرات ضدعفونی‌کنندگی دارند. در عین حال حتی اگر ژل‌های ضدعفونی‌کننده بی‌تاثیر شده باشند باز هم مصرف‌شان خطری برای فرد نخواهند داشت.

با این وجود یک ژل دست موثر باید حاوی ۶۰ درصد الکل باشد و از آنجا که الکل در معرض هوا گازی تبخیرشونده است ژل‌های ضدعفونی‌کننده دست نیز پس از مدتی بدون الکل‌شده و در برابر اجرام بیماری‌زا بی‌تاثیر می‌شوند.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: www.healthline.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو