تاثیر روزه داری متناوب بر فلور روده‌ای
22 اردیبهشت 1399 ساعت: 21:2نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد وضعیت میکروبیوم‌های روده‌ای (فلور روده) در افرادی که به‌طور مداوم 25 روز را روزه می‌گیرند، در مقایسه با کسانی که تغذیه همیشگی شان را دارند، متفاوت است.

مواد غذایی که می‌خوریم بر ترکیبات باکتری‌‌های مفید و در نتیجه سلامت بدن تاثیر می‌گذارند. البته ریتم غذا خوردن و فاصله بین وعده‌های غذا نیز بر سیکل زندگی باکتری‌های روده اثر خواهد داشت. بررسی‌های علمی نیز فواید روزه‌داری بر سلامت را تایید می‌کند از آن جمله می توان به مقابله با اضافه وزن و چاقی، سندرم متابولیک، بیماری‌های قلبی عروقی و التهابات اشاره کرد. اما فاصله‌گذاری در وعده‌های غذا چطور بر فلور روده‌ای تاثیر می‌گذارد؟!

 

مطالعه‌ای که در این زمینه توسط محققان چین انجام شد و اخیرا در نشریه Nutrition به چاپ رسید، تاثیر روزه‌داری بر سلامت باکتری‌های روده را کاملا تایید می‌کند. در این مطالعه وضعیت 30 مرد سالم در سنین کمتر از 30 سال در قالب دو گروه، بررسی شد. از 15 نفر خواسته شد تا روزه‌داری متناوب به مدت 16 ساعت در روز داشته باشند و گروه دیگر نیز سبک تغذیه همیشگی شان را داشتند. پس از 25 روز، نمونه مدفوع آنها با گروه دیگر مقایسه و بررسی شد. محققان دریافتند ارتباطی بین روزه‌داری متناوب و فراوانی و ترکیب میکروبیوم‌های روده وجود دارد. به‌طور مثال، روزه‌داری متناوب دارای چنین تاثیرهایی است:

 

  • افزایش باکتری‌های پری وتلا9( Prevotella-9): این باکتری‌ها تحت‌ تاثیر تخمیر فیبرها، اسیدهای چرب با زنجیره‌ی کوتاه مانند بوتیرات تشکیل می‌دهند که التهابات را کم می کند. 
  • نسبت بسیار بالاتر باکتری ها: در نمونه گروهی که تغذیه همیشگی شان را داشتند، تعداد فیرمیکوت‌ها بیشتر بود. فیرمیکوت‌ها گروهی از باکتری‌ها هستند که با تشدید چاقی، بیشتر می شوند. 
  • کاهش تعداد اکتینوباکتری‌ها: گروهی از باکتری‌ها که بیشتر در بدن افراد چاق وجود دارند. 

 

روزه‌داری متوالی فراوانی میکروبیوم‌ها را افزایش می‌دهد. زمانی که این باکتری‌ها زیاد باشند، میزان نیاز به دریافت کربوهیدرات ها و همچنین ید، ویتامینE و منیزیوم کمتر خواهد بود. ویتامین D نیز با وجود فیرمیکوت‌ها ارتباط دارد. علاوه‌ براین، روزه‌داری متوالی روند کاهش وزن را تسهیل می‌کند که برای سلامت بدن مفید است زیرا التهاب ها و استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد. در کل، اضافه وزن یکی از عوامل بروز التهاب و استرس اکسیداتیو محسوب می‌شود. همچنین، روزه‌داری بر ریتم بیولوژیک بدن نیز تاثیر می‌گذارد و از ابتلا به کبد چرب پیشگیری می‌کند. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: lanutrition.fr

عادت های غذایی غلط و اختلال در عملکرد گوارش روزه داران​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو