دکتر نسرین امیری، فوق‏تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در گفت‌وگو با سلامت
کودکان با اعتماد به نفس پایین چه نشانه‌هایی دارند؟
15 اردیبهشت 1399 ساعت: 12:2بسیاری از کودکانی که بزرگ‌تر از سن‌شان رفتار می‌کنند به دلیل پایین بودن اعتماد به نفس‌شان به صورت واکنشی عمل می‌کنند بنابراین فکر نکنید اگر کودکی گنده‌گویی می‌کند اعتماد به نفس بالایی دارد. 

بسیاری از کودکانی که بزرگ‌تر از سن‌شان رفتار می‌کنند به دلیل پایین بودن اعتماد به نفس‌شان به صورت واکنشی عمل می‌کنند بنابراین فکر نکنید اگر کودکی گنده‌گویی می‌کند اعتماد به نفس بالایی دارد. اتفاقا برعکس. نمود اعتماد به نفس پایین این کودکان به صورت پرتوقعی و اعتماد به نفس بالا تظاهر پیدا می‌کند.

 

گروه دیگر کودکانی هستند که هیچ حقی برای خود قائل نیستند و خود را پایین‌تر از سایر دوستان‌شان می‌دانند. مثلا در حالی که می‌توانند در جمع دوستان‌شان بازی گروهی بکنند، به اندازه خودشان حرف بزنند، در فعالیتی مشارکت کنند، حق انتخاب لباس و کفش دارند و... اما اینکار را نمی‌کنند و دائم حق‌شان را به دیگران می‌دهند و خود را کنار می‌کشند. 

 

از سوی دیگر بیشتر کودکانی که همه چیز را بیش از حد برای خود می‌خواهند و بسیار پرتوقع هستند نیز از کاهش اعتماد به نفس رنج می‌برند و رفتار آنها به هیچ‌وجه نشانه اعتماد به نفس بالای آنها نیست. این گروه از کودکان نیاز دارند که خود را به وسیله‌ای مثل اسباب‌بازی‏، موبایل، لباس، مسافرت‌های مختلف و...  وصل کنند تا اعتماد به نفس‌شان افزایش پیدا کند.

 

گاهی هم کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند فکر می‌کنند اگر والدین‌شان را با هر بهانه‌ای بالا ببرند خودشان هم بالا خواهند رفت. به همین دلیل دائم به والدین‌شان اصرار می‌کنند که ماشین مدل بالا بخرند، خانه‌شان را به منطقه خاصی از شهر ببرند، از حاشیه شهر به مرکز شهر بروند یا از شهرستان به تهران بیایند یا حتی به خارج از کشور مهاجرت کنند و... به عبارتی سعی دارند به هر شکلی ساختار خانواده را تغییر دهند و اسمش را ترقی و پیشرفت خانواده می‌گذارند در صورتی که هرگز چنین نیست. کودکی که اعتماد به نفس خوبی دارد هم با خودش راحت است هم با اطرافیانش و از آنچه که دارد لذت می‌برد. در عین حال نه به دیگران زور می‌گوید نه به خودش.


عوامل موثر در کاهش اعتماد به نفس کودکان​​​
نادیده گرفتن کودک به عزت نفس او آسیب می‌رساند​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو