چگونه تحریک پوستی ناشی از زدن ماسک‌ را تسکین دهیم؟
22 اردیبهشت 1399 ساعت: 12:2زدن ماسک می‌تواند باعث ساییدگی، کبودی یا تحریک‌پذیری پوست شود، خصوصا اگر ماسک‌ها خیلی طولانی روی صورت بمانند.

درحال حاضر تعداد قابل توجهی از مردم جهان برای خروج از خانه باید از ماسک‌های صورت استفاده کنند، درحالی که پزشکان، پرستاران و کارکنان حوزه سلامت و بهداشت مجبورند ساعات بسیار طولانی‌ای را با این ماسک‌ها پشت سر بگذارند. 


دکتر هارولد لنسر، متخصص پوست می‌گوید که این گام مهم و ضروری در کاهش سرعت گسترش کووید-19 می‌تواند باعث ساییدگی، کبودی یا تحریک‌پذیری پوست شود، خصوصا اگر ماسک‌ها خیلی طولانی روی صورت بمانند. کسانی که به‌دلیل پوشیدن ماسک دچار جوش‌های پوستی شده‌اند، باید بدانند که ماسک‌ها بستر کاملی را برای شکل‌گیری آکنه فراهم می‌سازند. 

 

به‌گفته دکتر کلیر اوبراین، متخصص پوست، ماسک‌ها روزنه‌های پوستی را مسدود می‌کنند و حرارت و رطوبت محیط زیر ماسک هم باعث رشد بهتر باکتری‌ها می‌شود. از طرف دیگر، تماس مداوم ماسک با پوست باعث ترشح بیشتر چربی پوست می‌گردد. 

 

خوش‌بختانه دکتر اوبراین و دکتر لنسر به ما توضیح خواهند داد که چگونه از پوست در دوران شیوع کرونا و در مقابل آسیب‌های احتمالی ناشی از پوشیدن ماسک‌ها محافظت کنیم. 

 

1. هر بار که ماسک را برمی‌دارید، صورت را بشویید

 

جوش‌ها زمانی می‌توانند شکل بگیرند که باکتری از دست‌ها به صورت منتقل شود. همین قاعده درباره ماسک‌ها نیز صدق می‌کند. به همین دلیل است که باید صورت را پس از برداشتن ماسک بشویید، خصوصا اگر پوست شما مستعد آکنه باشد. 

 

در طول روز هم تا حد امکان سعی کنید پوست را تمیز و پاکیزه نگه دارید. اگرچه شاید پوست شما ظاهرا کثیف به نظر نرسد، اما پوشیدن ماسک قطعا تحریک‌پذیری پوست را بیشتر می‌کند و میزان ترشح چربی پوست را هم افزایش می‌دهد. با توجه به این‌که شاید شستن صورت در همه اوقات روز ممکن نباشد (خصوصا در محل کار)، شما می‌توانید از دستمال مرطوب پاک‌کننده آرایش برای این کار کمک بگیرید. 

 

2. پوست را موقع خشک کردن فشار ندهید 

 

پس از شستن پوست با استفاده از شوینده‌های آنتی‌باکتریال مخصوص صورت، اجازه دهید تا پوست صورت در تماس با هوا خشک شود یا این‌که یک حوله کاملا تمیز را بردارید و به‌آرامی روی صورت بگذارید. فشار دادن پوست صورت می‌تواند احتمال تحریک‌پذیری پوست را خصوصا در افراد دارای پوست حساس افزایش دهد. 

 

3. تا حداکثر امکان از آرایش کردن پرهیز کنید 

 

برای این‌که احتمال تحریک‌پذیری پوست کاهش یابد، پوست باید تا حداکثر امکان تمیز باشد و در حالت طبیعی خودش قرار بگیرد. این یعنی وقتی می‌خواهید از ماسک استفاده کنید، نباید ذراتی از مواد آرایشی روی پوست صورت باقی مانده باشند. 

 

4. ماسک‌ها را تعویض کنید یا بشویید 

 

اگر ماسک شما قابلیت شستشو دارد، باید هر روز آن را بشویید. اگر هم ماسک یک‌بار مصرف دارید، نباید از ماسک روز قبل برای روز بعد استفاده کنید. در ضمن، هر یک ساعت برای 1 تا 2 دقیقه ماسک را از روی صورت بردارید تا حرارت و رطوبت پوست زیر ماسک به حالت تعادل با دیگر قسمت‌های پوست صورت برسد. 

 

5. لایه‌برداری آرام و با دقت را فراموش نکنید 

 

به‌طور کلی، کارهایی مانند پاک‌سازی، تونینگ پوست و لایه‌برداری به جلوگیری از شکل‌گیری جوش‌ها و تحریکات پوستی مختلف کمک می‌کنند، بنابراین لایه‌برداری آرام، منظم و با دقت لایه رویی پوست با استفاده از محصولات حاوی اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک می‌تواند به پاکیزه نگه داشتن روزنه‌های پوستی کمک کند. اگر با مشکل جوش یا آکنه مواجه شدید، باید از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید یا سولفور استفاده کنید. 

 

6. از کرم‌ها و پمادهای ترمیم‌کننده کمک بگیرید 

 

پس از پاک‌سازی و شستشوی پوست حتما از مرطوب‌کننده سبُک استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌های حاوی اسید هیالورونیک از این نظر کارکرد خوبی برای صورت دارند. گاهی اوقات هم پمادهای آنتی‌باکتریال می‌توانند از این نظر مفید باشند. 

 

نکته‌ای را هم باید در مورد پزشکان، پرستاران و کارکنان حوزه و سلامت بهداشت اضافه کرد که دائما ماسک N95 روی صورت دارند و بیشتر از همه با مشکلات پوستی ناشی از پوشیدن ماسک‌ها مواجه هستند. این افراد با درماتیت تماسی آلرژیک مواجه می‌شوند و باید بیشتر به پوست خودشان توجه کنند چراکه متاسفانه آنان نمی‌توانند ماسک را به‌راحتی در هر ساعت از روی صورت بردارند. درحال حاضر برای این گروه از افراد جامعه هیچ راهی جز پاک‌سازی منظم پوست، خشک کردن پوست و استفاده چندین و چند باره از مرطوب‌کننده‌ها در طول روز وجود ندارد. 

 

ترجمه: راضیه فیضی 

منبع: Pop Sugar

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو