گیاهخواری می‌تواند پاندمی‌های آینده را متوقف کند؟!
21 اردیبهشت 1399 ساعت: 22:2جورج مونبیو (فعال محیط زیست و نویسنده) یکی از متخصصان بسیاری است که در راستای ترغیب کردن مردم به گیاهخواری با هدف پیشگیری از وقوع پاندمی‌های آینده مانند بحران کروناویروس فعالیت می‌کند. 10 فعال محیط زیست و دانشمند اخیرا در نامه‌ای سرگشاده در روزنامه ایندیپندنت هشدار داده‌اند که کشاورزی و دامداری صنعتی و همچنین تجارت حیوانات وحشی، بستر مناسبی را برای رشد و انتقال بیماری‌های مختلف به دنیای انسان‌ها فراهم می‌کند. 

در بخشی از این نامه آمده است: «در سراسر جهان، حیوانات با شرایط وحشتناکی در دامداری‌های صنعتی و بازارهای حیوانات وحشی نگهداری می‌شوند. این شرایط بستر مناسبی فراهم می‌کند تا ویروس‌ها بین گونه‌های حیوانی مختلف و انسان‌ها در گردش باشند». 

 

پایان دادن به سوء استفاده از حیوانات 


در بخشی از این نامه سرگشاده با هدف ترغیب مردم به گیاهخواری و توقف فعالیت دامداری‌های صنعتی آمده است: «پایان دادن به بهره‌کشی از حیوانات، یکی از بزرگ‌ترین اقداماتی است که بشریت می‌تواند برای محافظت از خودش در مقابل پاندمی‌های آینده انجام دهد». این نامه توسط چندین تن از دانشمندان مشهور ازجمله پروفسور اندرو نایت (مدیر Centre for Animal Welfare) و دکتر جاش کالیمور (پزشک و فعال محیط زیست) امضا شده است. این نامه با هماهنگی و همکاری بنیاد نیکوکاری گیاهخواری Viva منتشر شده است که در حال حاضر کمپین‌های مختلفی را برای آگاه کردن مردم درباره پیوند بین سوء استفاده از حیوانات و بیماری‌های انسانی راه‌اندازی کرده است. 

 

کروناویروس و حیوانات 


تاکنون حدود 4 میلیون نفر در سراسر جهان به کروناویروس مبتلا شده‌اند که رقم قابل توجهی است. تحقیقات علمی نشان‌دهنده آن هستند که حدود 3 بیماری از هر 4 بیماری عفونی جدید یا نوظهور از حیوانات می‌آیند و عمده این مساله به دامداری صنعتی و تجارت حیوانات وحشی برمی‌گردد. 


کروناویروس هم مانند سارس، آنفلوآنزای مرغی، آنفلوآنزای خوکی، ابولا و ایدز در حیوانات ریشه دارد. نکته مهم‌تر این است که در مجموع 56 بیماری مشترک بین انسان و حیوان مسئول حدودا 2.5 میلیارد مورد بیماری در انسان‌هاست و سالانه باعث 2.7 میلیون مرگ‌ومیر می‌شود. فعالان محیط زیست و دانشمندان هشدار داده‌اند که اگر دامداری صنعتی و بازارهای حیوانات وحشی به فعالیت‌شان ادامه دهند، انسان‌ها همیشه در معرض خطر مواجهه با پاندمی‌ها یا بیماری‌های فراگیر خواهند بود. جولیت گلاتلی (بنیان‌گذار Viva) می‌گوید: «هرچه بیشتر به بهره‌کشی و سوء استفاده از حیوانات برای مصرف بی‌رویه خودمان ادامه دهیم، بیشتر هم در آینده با خطر پاندمی‌های خطرناک مانند کووید-19 مواجه خواهیم شد. 


اگر ما به فراهم کردن بستر مناسب برای شکل‌گیری و رشد این بیماری‌های مشترک ادامه دهیم، نهایتا کارهایی مانند کنترل‌های سختیگرانه‌تر در فرودگاه‌ها، ممنوعیت جابه‌جایی غیرقانونی حیوانات و محدود کردن تماس بین انسان‌ها و حیوانات نمی‌توانند به‌خوبی از ما محافظت کنند. بنابراین منطقی‌ترین و بهترین راه محافظت از بشریت، گیاهخواری و کور کردن سرچشمه بیماری است». 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: The Ecologist

چرا گیاهخواران هم چاق می شوند! 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو