راه‌هایی برای کمک به خود در هنگام تشدید بیماری التهابی روده
13 آبان 1402 ساعت: 16:8بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دو نوع اصلی بیماری التهابی روده هستند. کولیت اولسراتیو روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در حالی که بیماری کرون می‌تواند هر بخشی از دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد را تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط قابل مدیریت هستند اما درمان نمی‌شوند. اگر بیماری شما در حال شعله‌ور شدن هست، مهم است که از خودتان مراقبت کنید و افرادی برای حمایت داشته باشید. 

با افرادی که به آنها اعتماد دارید در مورد آنچه که می‌گذرانید صحبت کنید


در این صورت نه تنها احساس بهتری در شما ایجاد می‌شود، بلکه به آنها نیز اجازه می‌دهید تا درک درستی پیدا کنند، به این معنی که آنها می‌توانند به مناسب‌ترین روش کمک و حمایت کنند.


نزد پزشک خود بروید


اگر علائم یک عود بد را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید یا اگر علائمی مانند موارد زیر را تجربه کردید مستقیماً به اورژانس مراجعه کنید:


• خونریزی از رکتوم


• گرفتگی شدید معده


• اسهال مزمن، که می‌تواند شما را به شدت کم آب کند


• تب


مهم است که یک متخصص پزشکی شما را بررسی کند و هرگونه آزمایشی را انجام دهد تا ببیند بدن شما چگونه واکنش نشان می‌دهد و آیا شعله‌ور شدن شدید است یا خیر. 


از کار مرخصی بگیرید


کار کردن در حال حاضر به شما کمک نمی‌کند. بدن شما برای استراحت و ریکاوری به زمان نیاز دارد. تنها کاری که در حال حاضر باید انجام دهید این است که روی خودتان تمرکز کنید و بهتر شوید و هرگونه فشار اضافی به احتمال زیاد علائم شما را بدتر می‌کند.


استرس را از زندگی خود حذف کنید


شواهد نشان می‌دهد که استرس می‌تواند بر روده شما تاثیر منفی بگذارد و بنابراین مهم است که در طول شعله‌ور تا حد امکان بدون استرس بمانید. 


مواردی که باعث استرس شما می‌شود مانند رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های تلویزیونی یا دوستانی که درک نمی‌کنند را از زندگی خود حذف کنید. البته این بدان معنا نیست که آنها را برای همیشه حذف کنید، اما مهم است که اگر می‌خواهید بهتر شوید، همین الان سطح استرس خود را محدود کنید.


اطراف خود را با مواردی پر کنید که به شما احساس بهتری می‌دهد


راحت‌ترین لباس خواب، یک بطری آب گرم برای معده‌تان، مقداری چای نعناع فلفلی برای نفخ شکم و تسکین درد تهیه کنید. حمام کنید یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را ببینید و فقط استراحت کنید. تلفن خود را خاموش نگه دارید، روی بهبودی خود تمرکز کنید و به یاد داشته باشید که راحتی شما در حال حاضر کلید اصلی است.


مطمئن شوید که از خودتان مراقبت می‌کنید


هر فرد مبتلا به بیماری التهابی روده متفاوت است. برخی از افراد از خوردن میوه‌ها و سبزیجات لذت می‌برند در حالی که برخی دیگر اصلا نمی‌توانند آنها را قبول کنند. اما در حالی که بیماری شما در حال شعله‌ور شدن هست، مهم است که بدن خود را تغذیه کنید، به اندازه کافی بخورید و بنوشید و از خود مراقبت کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: healthline

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو