چه مدت پس از ابتلا به کووید19 می‌توانید واکسن جدید را دریافت کنید؟
8 آبان 1402 ساعت: 18:8مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به همه افراد ۶ ماهه و بالاتر توصیه می‌کند که یک واکسن به روز کووید۱۹ دریافت کنند تا در برابر اثرات و پیامدهای بالقوه شدید کووید۱۹ در فصول پاییز و زمستان محافظت شوند.

آیا می‌توان در زمانی که مبتلا به کووید هستید واکسن را دریافت کرد؟


اگر عفونت کووید19 فعال دارید، نباید واکسن به روز شده را دریافت کنید. دریافت این واکسن در زمانی که مبتلا به کووید هستید برای شما مضر نیست، اما دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهد، به ویژه کسانی که در محل واکسیناسیون هستند.


 علاوه بر این ممکن است از مزایای کامل آن بهره‌مند نشوید. درعوض توصیه می‌شود که از دریافت واکسن تا زمانی که به طور کامل از بیماری حاد بهبود می‌یابید و بدون علامت شوید، خودداری کنید.


چقدر بعد از یک عفونت فعال کووید می‌توانید واکسن جدید را دریافت کنید؟


اگر اخیراً به کووید19 مبتلا شده‌اید، می‌توانید واکسن به‌ روز شده را از زمانی که دوره قرنطینه شدنتان به پایان رسیده است دریافت کنید: بین 5 تا 10 روز پس از شروع علائم. با این حال طبق توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در صورت تمایل می‌توانید سه ماه صبر کنید. به این دلیل است که احتمال ابتلای مجدد به کووید در آینده نزدیک کم است و ایجاد فاصله بین بیماری و تزریق واکسن ممکن است پاسخ واکسن را بهبود بخشد.


یکی از این مطالعه‌ها که اخیراً انجام شد نشان داد که پاسخ‌های آنتی‌بادی پس از مواجهه اولیه با عفونت حداقل تا 400 روز پس از آخرین مواجهه با آنتی‌ژن به بلوغ ادامه می‌دهند. به دلیل این مصونیت طبیعی موقت، 8 تا 10 هفته پس از بهبودی از عفونت کووید19 قبل از دریافت واکسن به ‌روز شده صبر کنید.


توجه به این نکته مهم است که ایمنی طبیعی به مرور زمان از بین می‌رود. پس از این اتفاق، واکسینه شدن با واکسن به‌روز شده، پاسخ بدن شما به کووید را بسیار قوی‌تر می‌کند. بعلاوه، ایمنی طبیعی به تنهایی از شما در برابر انواع جدیدتر که واکسن برای انجام آن طراحی شده است، محافظت نمی‌کند.


آیا می‌توانید زودتر واکسینه شوید؟


می‌توانید واکسن خود را تا 3 ماه پس از بهبودی از عفونت کووید19 به تعویق بیندازید، اما افراد خاصی هستند که باید زودتر واکسن را دریافت کنند.


• کسانی که در معرض خطر بیماری شدید هستند (از جمله افراد مسن، کسانی که دارای نقص ایمنی هستند، دارای ناتوانی‌های خاصی هستند، دارای بیماری‌های زمینه ای هستند، یا سایر بیماری‌هایی که آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد).


• کسانی که تماس نزدیک دارند یا اعضای خانواده آنها در معرض خطر بالای بیماری شدید هستند.


• افرادی که در منطقه‌ای با تعداد فزاینده بستری شدن در بیمارستان برای کووید19 زندگی می‌کنند


اگر هنوز در مورد زمان واکسینه شدن پس از عفونت فعال کووید19 سوالی دارید، بهتر است وضعیت خاص خود را با پزشک در میان بگذارید و از سوال کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو