انتظار چه عوارض جانبی از واکسن کووید19 سال ۲۰۰۳ باید داشته باشید؟
7 آبان 1402 ساعت: 08:8هر واکسنی می‌تواند عوارض جانبی خفیفی ایجاد کند و معمولاً چند روز پس از تزریق این عوارض از بین می‌رود. 
عوارض جانبی رایج واکسن به‌روز شده کووید مشابه عوارضی است که افراد با نسخه‌های قبلی داشتند و عبارتند از:

درد بازو

درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق

خستگی

سردرد

درد عضلانی

احساس تحت فشار بودن

خستگی

حالت تهوع

لرز

تب

از آنجایی که واکسن کووید به عضله بازو تزریق می‌شود، احساس کمی درد غیرعادی نیست. با این حال، بی‌حرکت نگه داشتن در طول تزریق و سپس برای چند ساعت آینده استفاده نکردن از آن دست می‌تواند در به حداقل رساندن ناراحتی کمک کند.

اما برخی افراد ممکن است احساس کلی ناراحتی، قرمزی و تورم در بازوی خود در جایی که سوزن وارد شده است یا درد عضلانی زیادی پس از تزریق واکسن کووید داشته باشند. عوارض جانبی مانند تب، لرز، سردرد یا تورم قابل توجه غدد لنفاوی اطراف بازو (مانند زیر بغل) کمتر شایع است.

اگر عوارض جانبی داشته باشید، به احتمال زیاد خفیف خواهد بود. مدت زمان ماندگاری عوارض جانبی واکسن کووید ممکن است متفاوت باشد و از چند ساعت تا چند روز طول بکشد و برخی افراد اصلاً عوارض جانبی ندارند.

اگر موارد زیر را داشتید باید فوراً با پزشک تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت پزشکی باشید:

قرمزی یا حساسیت در محل تزریق واکسن که بعد از 24 ساعت بدتر می‌شود

عوارض جانبی داشته باشد که پس از چند روز بهتر نشده است

فکر می‌کنید که ممکن است علائم یک واکنش آلرژیک شدید را داشته باشید

چرا برخی افراد عوارض جانبی ندارند؟

سیستم ایمنی هر فرد به طور متفاوتی به واکسن‌های مختلف واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند بر داشتن یا نداشتن عوارض جانبی تاثیر بگذارد. برخی از افرادی که به واکسن‌ها واکنش نشان می‌دهند ممکن است سیستم ایمنی واکنش‌پذیرتری داشته باشند، احتمالاً به این دلیل که عوامل ژنتیکی و محیطی وجود دارد. 

شواهدی مبنی بر پاسخ‌های ایمنی بالاتر در افراد با عوارض جانبی بیشتر وجود دارد، اما این رابطه بسیار قوی نیست. افرادی که عوارض جانبی کمی نسبت به واکسن کووید19 را تجربه می‌کنند، معمولاً پاسخ‌های ایمنی عالی دارند.

اگر دفعه قبل عوارض جانبی نداشتید، آیا در تزریق جدید عوارض جانبی خواهید داشت؟

پاسخ‌های ایمنی فردی و تفاوت‌ها در فرمولاسیون جدیدترین واکسن کووید می‌تواند توضیح دهد که چرا برخی از افراد ممکن است این بار دچار عوارض جانبی شوند، حتی اگر زمانی که قبلاً واکسینه شده‌اند، عوارض جانبی نداشته‌اند. از آنجایی که فرمولاسیون واکسن کووید از برندی به برند دیگر کمی متفاوت است، ممکن است تفاوت‌های جزئی در عوارض جانبی وجود داشته باشد.

برای جلوگیری از عوارض جانبی توصیه می‌شود شب قبل به خوبی بخوابید و اگر می‌توانید صبح واکسن بزنید، زیرا مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است اینگونه پاسخ ایمنی تقویت شود و احتمالاً منجر به عوارض جانبی کمتری می‌شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو