کروناویروس و بیماری فشارخون بالا
21 اردیبهشت 1399 ساعت: 15:2اگر مبتلا به فشارخون بالا هستید، ایده خوبی است که که در هنگام شیوع ویروس کرونا از خود محافظت بیشتری کنید. 


مطالعات جدید نشان می‌دهد که افراد‌ی که مبتلا به فشارخون بالا هستند احتمال بیشتری دارد که علایم بدتری از مبتلا شدن به این بیماری را تجربه کنند و یا ازعفونت بمیرند.

خطرات فشارخون بالا


داده‌های اطلاعاتی چین و ایتالیا نشان می‌دهد که کسانی که مبتلا به فشارخون بالا هستند خطر بیشتری از مبتلا شده به نوع شدیدتر بیماری کرونا دارند.

در چین حدود 25 تا 50 درصد افرادی که به بیمارستان مراجعه کردند، مبتلا فشارخون بالا بودند. در ایتالیا در حدود 99 درصد از افرادی که از این ویروس فوت کرده‌اند مبتلا به فشارخون بالا بوده ویا دارای بیماری‌های زمینه‌ای چون دیابت، ویا ناراحتی ریه و یا سرطان بوده‌اند.

 بنابراین افراد دارای فشارخون بالا بیشتر احتمال دارد تا دراثر این ویروس فوت کنند.

چه ارتباطی بین فشارخون بالا و مبتلا شدن به نوع سخت کووید 19برقرار است؟

سیستم ایمنی ضعیف تریکی از دلایل مهم مبتلا شدن این افراد به نوع شدید بیماری کروناست.

بیماری طولانی‌مدت و ضعیف شدن سیستم ایمنی و پیری وافزایش سن بدن را ضعیف‌تر کرده و در نتیجه بدن قادربه مبارزه با بیماری نیست. نتایج نشان می‌دهد که تقریبا دوسوم افراد بالای 60 سال فشارخون بالا دارند.

احتمال دیگر این است که خطر بالاتر مبتلا شدن به نوع شدیدتر بیماری کرونا تنها به بالا بودن فشارخون مربوط نمی‌شود، بلکه به علت برخی از داروهایی از جمله مهارکننده‌های ACE و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوستانسین وغیره است که در رابطه با بیماری فشارخون استفاده می‌شود. 

البته هنوز تحقیقات کامل درارتباط با این قضیه صورت نگرفته است.

این تئوری مبنی براین واقعیت است که مهارکننده‌‌های ACE و ARB سطح آنزیمی به نام گیرنده ACE2 را در افراد بالامی‌برند و در نتیجه همان طور که می‌دانیم کووید 19 برای آغاز فعالیت لازم است تا خود را به گیرنده ACE2 متصل کند.

تا زمان اجرای تحقیقات بیشترانجمن قلب و عروق آمریکا توصیه می‌کند که داروهای فشارخون بالای خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

در صورتی که از انجام این کارسرباز بزنید، خطر حمله قلبی و سکته را در شما بیشتر می‌کند.

چگونه ویروس کووید 19 بر افراد مبتلا به فشارخون بالا تاثیر می‌گذارد؟

در حالی که ذات‌الریه شایع‌ترین علامت این بیماری است، اما این بیماری می‌تواند به سیستم قلبی و عروقی نیز آسیب برساند و ایجاد لخته خونی و التهاب شدید در رگ‌ها را سبب شود. درست به همین علت است که افراد مبتلا به فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی و نارسایی قلبی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

مترجم: مهندس بهناز حکیمانه
 منبع WEBMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو