چقدر باید به التهاب اهمیت داد؟
2 آبان 1402 ساعت: 07:8هر کسی که تا به حال مچ پایش پیچ خورده، توسط زنبور گزیده شده یا بر سرماخوردگی غلبه کرده باشد، دچار التهاب شده است. تورم و حساسیتی که ممکن است در یک ناحیه ملتهب تجربه شود، نشانه آن است که ارتش کوچکی از سلول‌های ایمنی به محل حادثه هجوم آورده‌اند تا پاتوژن‌های ناخواسته را از بین ببرند یا جراحات را التیام بخشند.
اما گاهی اوقات، یک پاسخ التهابی پس از بهبودی بدن فروکش نمی‌کند. حمله مداوم سلول‌های ایمنی می‌تواند به بافت‌ها و خون آسیب برساند که تقریباً در هر قسمت از بدن جریان دارد. با گذشت زمان می‌تواند منجر به بیماری‌هایی از جمله زوال عقل، سرطان، بیماری قلبی، دیابت نوع 2، بیماری‌های پوستی و غیره شود.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری التهابی روده یا آرتریت روماتوئید، با التهاب مزمنی زندگی می‌کنند که به ترتیب به دستگاه گوارش و سیستم عصبی آنها آسیب می‌رساند. التهاب مزمن می‌تواند منجر به بیماری آترواسکلروتیک (سخت شدن یا ضخیم شدن شریان‌ها) شود که می‌تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و سرطان را افزایش دهد.

هنگامی که پزشک فردی را برای یک بیماری التهابی تحت نظر دارد یا مشکوک به التهاب مزمن مضر می‌باشد، چند آزمایش وجود دارد که می‌توانند از آنها استفاده کند. اینها شامل آزمایش سرعت رسوب گلبول‌های قرمز است که سرعت ته‌نشین شدن گلبول‌های قرمز خون را در لوله آزمایش اندازه‌گیری می‌کند و آزمایش پروتئین واکنشی سی که پروتئین تولید شده در کبد را در صورت وجود التهاب بررسی می‌کند.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات خطر التهاب مزمن در فرد ذاتی است. برخی از ژن‌ها می‌توانند با روشن کردن سیستم ایمنی یا خاموش کردن برخی فرآیندهای ضدالتهابی، پاسخ التهابی را هدایت کنند.

محیطی که فرد در آن زندگی می‌کند نیز می‌تواند پاسخ التهابی او را افزایش دهد. استنشاق دود از هر نوعی می‌تواند باعث التهاب شود. خواب آشفته، گوشه‌گیری و استرس مزمن نیز خطر ابتلا به التهاب مزمن را در فرد افزایش می دهد.

آیا امکان پیشگیری از التهاب مزمن وجود دارد؟

برخی از رایج‌ترین داروهای ضد‌التهابی می‌توانند بیماران را مستعد ابتلا به عفونت کنند. اگر فردی بتواند رژیم غذایی و رفتاری را انتخاب کند تا بتواند از مصرف چنین دارویی اجتناب کند، باید برای این کار تلاش کند.

زمانی که یک جهش ژنتیکی یا سطوح بالای قرار گرفتن در معرض محیطی خاص برای پاسخ التهابی علت باشد، بعید است که رژیم غذایی تفاوت معناداری ایجاد کند. اما هدف‌گذاری برای رژیم غذایی و سبک زندگی که سیستم ایمنی را حفظ می‌کند فقط می‌تواند مفید باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو