چرا مردان راحت‌تر از زنان وزن کم می‌کنند؟
29 مهر 1402 ساعت: 09:7زمانی که مردان قصد کاهش وزن داشته ‌باشند، با شانس بهتری نسبت به زنان مواجه هستند. در واقع، تفاوت‌های بیولوژیکی می‌تواند بر روند کاهش وزن مردان و زنان تاثیر بگذارد. همچنین، نقش هورمون‌ها را نیز در این زمینه نمی‌توان نادیده گرفت.

کاهش وزن سریع‌تر مردان نسبت به زنان به‌دلیل منظم ‌بودن آنها در رعایت رژیم غذایی نیست بلکه این تفاوت بیشتر به وضعیت بیولوژیک آنها مربوط است. از طرفی، مردان به‌طور طبیعی توده عضلانی بیشتری نسبت به زنان دارند. به‌دلیل تاثیر هورمون تستوسترون، توزیع عضلات در بدن نیز به‌طور متوسط در مردان 40 تا 45 درصد است در حالی‌که این وضعیت در زنان حدود 30 تا 35 درصد است. از طرفی، استروژن تجمع چربی‌ها را در بدن زنان تشدید می‌کند و در نتیجه منجر به افزایش بافت چربی در بدن آنها خواهد بود. اما تاثیر عضلات با کاهش وزن از آنجاست که عضلات منجر به سوخت‌وساز کالری بیشتری نسبت به چربی‌ها می‌شود. این مسئله نه‌تنها بر کاهش وزن تاثیر دارد بلکه در وزن یکسان، مردان می‌توانند غذای بیشتری نسبت به زنان بخورند زیرا مصرف انرژی بیشتری نیز دارند. اما چه عواملی تاثیر بیشتری بر کاهش وزن می گذارد؟!

 

تغذیه صحیح

رعایت اصول تغذیه متنوع و متعادل برای کنترل وزن آقایان بسیار مهم است. به‌طور کلی، مردان تمایل کمتری به مصرف سبزیجات دارند اما این خوراکی‌ها برای کنترل وزن بسیار مفید است و احساس سیری را افزایش می‌دهد. مصرف خوراکی‌های سرشار از پروتئین مانند تخم‌مرغ، سینه مرغ و حبوبات به‌دلیل احساس سیری سریع و کاهش تمایل به ریزه‌خوری اهمیت دارد. از نظر تغذیه توصیه می‌شود مصرف منابع قندهای سریع مانند نان سفید و شیرینی‌جات کاهش یابد و بیشتر از غلات کامل، میوه‌ها و مغزها استفاده شود. 

 

انتخاب نوشیدنی‌های کم‌‌کالری

مردان تمایل بیشتری نسبت به نوشیدنی‌های گازدار و شیرین دارند اما این نوشیدنی‌ها کالری بالایی دارند. راهکار موثر برای کنترل وزن، پرهیز از این نوشیدنی‌ها و مصرف آب و دمنوش‌های گیاهی است. 

 

گنجاندن ورزش در برنامه روزانه

ورزش نه‌تنها در کاهش وزن موثر است بلکه احساس نشاط درونی و اعتماد به نفس را نیز تقویت می‌کند. حتی به‌رغم مشغله‌های مختلف زندگی، می‌توان در فواصل کوتاهی به انجام چند حرکت ورزشی پرداخت یا اینکه به‌جای اتومبیل با دوچرخه به محل کار رفت. 

 

صرفنظر از عادت های غذایی ناسالم 

نهادینه‌شدن عادت های غذایی ناسالم در زندگی به‌تدریج زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مختلف می‌شود. تمایل به خوراکی‌های شیرین و چرب، بی‌تحرکی و استعمال دخانیات عادت هایی هستند که در مردان بیشتر دیده می‌شود و بهتر است برای حفظ سلامت و کنترل وزن از این عادت ها صرفنظر شود. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: weightwatchers.com

اگر یک هفته ناشتا آب و آبلیمو بنوشیم! 

خوراکی‌هایی که از جوانی پوست مان محافظت می‌کنند!​​​
چرا گوشت بلدرچین را در رژیم غذایی مان بگنجانیم؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو