قبل از استفاده از اسیدهای هیدروکسی بخوانید!
26 مهر 1402 ساعت: 17:7وقتی که درباره ترکیبات تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت از پوست صحبت می‌کنیم، معمولا کمتر ترکیبی از نظر شهرت می‌تواند با اسیدهای هیدروکسی رقابت کند. اسیدهای هیدروکسی به دو گروه آلفاهیدروکسی و بتاهیدروکسی تقسیم می‌شوند، درحالی که هر دو گروه می‌توانند از جنبه‌های مختلفی برای پوست مفید باشند. اما آیا اسیدهای هیدروکسی برای همه افراد مناسب هستند؟ آیا قبل از خرید و استفاده از اسیدهای هیدروکسی باید به نکات خاصی توجه داشته باشیم؟ 

اسیدهای هیدروکسی برای همه افراد مناسب نیستند


درحالی که استفاده از بعضی محصولات حاوی اسیدهای آلفاهیدروکسی با غلظت پایین در دوران بارداری و البته تحت نظر پزشک مشکل‌ساز نیست، اما اسیدهای بتاهیدروکسی قطعا نباید در دوران بارداری استفاده شوند. به‌علاوه، قبل از افزودن هرگونه محصول حاوی اسیدهای هیدروکسی به روتین مراقبت از پوست حتما بهتر است که نکات مربوط به این ترکیبات را بخوانید.

 

اسیدهای هیدروکسی می‌توانند عملکرد روتین مراقبت از پوست را تقویت کنند


اسیدهای هیدروکسی درواقع نوعی لایه‌بردارهای شیمیایی هستند که سلول‌های پوستی مرده را از بافت پوست جدا می‌کنند و باعث می‌شوند که پوست شما شفاف‌تر، لطیف‌تر و روشن‌تر به نظر برسد. اثربخشی این اسیدها در مقایسه با اسکراب‌های فیزیکی واقعا بسیار بیشتر است. ضمن این‌که استفاده صحیح و مناسب از اسیدهای هیدروکسی می‌تواند میزان نفوذ دیگر محصولات مراقبت از پوست به لایه‌های عمیق‌تر پوستی را افزایش بدهد. بنابراین کسانی که به‌درستی و هوشمندانه از اسیدهای هیدروکسی کمک می‌گیرند، اثربخشی روتین پوستی خودشان را بیشتر می‌کنند. 

 

کارکرد اسیدهای آلفاهیدروکسی و اسیدهای بتاهیدروکسی با همدیگر تفاوت دارد 


همه اسیدهای هیدروکسی می‌توانند به رفع نشانه‌های پیری پوست مثل خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها و اختلال در بافت و قوام پوست کمک کنند. اما این‌که دقیقا کدام یک از این ترکیبات واقعا دارای اثربخشی بهتری برای پوست هر فرد هستند، به نوع پوست و شرایط هر فرد بستگی دارد. 

 

افراد دارای پوست چرب معمولا می‌توانند از اسیدهای بتاهیدروکسی استفاده کنند زیرا این ترکیبات به درون پوست نفوذ می‌کنند و نقش مثبتی در رفع انسداد روزنه‌های پوستی دارند. اما افراد دارای پوست خشک و حساس باید از اسیدهای آلفاهیدروکسی استفاده کنند تا پوست آنها تحت فشار قرار نگیرد. 

 

گاهی اوقات هم بعضی افراد می‌توانند از محصولاتی استفاده کنند که حاوی هر دو نوع آلفاهیدروکسی‌ها و بتاهیدروکسی‌ها هستند، اما برای استفاده از این محصولات بهتر است که با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید. 


افزایش استفاده از اسیدهای هیدروکسی همیشه به نتایج بهتری نمی‌رسد 

 

قبل از این‌که هرروز و با شیوه‌های خودسرانه از محصولات حاوی اسیدهای هیدروکسی استفاده کنید، حتما باید بدانید که این ترکیبات مثل رتینول باید بسیار کم استفاده شوند و شروع استفاده از آنها نیز باید با احتیاط باشد. 

 

استفاده بی‌رویه و نادرست از اسیدهای هیدروکسی، تکثیر و تقسیم سلولی را شدیدا افزایش می دهد و باعث می‌شود که پوست شما بیش‌ازحد نازک، حساس و همچنین در برابر نور خورشید آسیب‌پذیر شود. 


معمولا استفاده از محصولات برپایه اسیدهای هیدروکسی باید با 1 بار در هفته شروع شود و به‌مرور زمان نهایتا به 2 بار در هفته برسد. در ضمن، غلظت اسیدهای آلفاهیدروکسی در محصولات انتخاب‌شده باید کمتر از 10 درصد و همچنین غلظت اسیدهای بتاهیدروکسی در این محصولات باید بین 1 تا 2 درصد باشد. محصولاتی که غلظت بیشتری دارند، قطعا برای شروع مناسب نیستند و استفاده از آنها باید با مشورت متخصصان پوست‌ومو انجام بگیرد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: dermstore

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو