6 فوبیای غذایی عجیب که وجود دارند!
22 مهر 1402 ساعت: 13:7ترس عمومی از غذاها با نام «سیبوفوبیا» (cibophobia) شناخته می‌شود. فوبیای غذایی در گروه اختلالات تغذیه‌ای قرار نمی‌گیرد بلکه نوعی اختلال اضطرابی است. به‌طور کلی، چنین ترس‌هایی پس از یک تجربه غیرمنتظره و آزاردهنده در مصرف بعضی از مواد غذایی شکل می‌گیرند؛ مثلا اگر فردی یک غذای فاسد را بخورد، شدیدا مریض شود و با حملات هراس هم مواجه شود، امکان دارد که در ادامه دچار فوبیای غذایی شود.

افراد مبتلا به سیبوفوبیا معمولا شدیدا به جزئیات ترکیبات غذایی توجه دارند، به‌طرز غیرعادی نسبت به تاریخ انقضای مواد غذایی حساس هستند و از مصرف خوراکی‌ها و غذاهای مشکوک به فساد شدیدا دوری می‌کنند. در ادامه با چند مورد از فوبیاهای غذایی عجیب آشنا می‌شویم که واقعا وجود دارند.

 

1. فوبیا از سبزیجات 

فوبیا از سبزیجات که با نام «لاکانوفوبیا» (lachanophobia) هم شناخته می‌شود، واقعا وجود دارد. این فوبیا می‌تواند شدیدا به سلامت انسان‌ها آسیب برساند زیرا انواع سبزیجات حاوی مقادیر مهم و زیادی از مواد مغذی و املاح مهم هستند. البته همه کسانی که از خوردن سبزیجات خودداری می‌کنند، مبتلا به این نوع از فوبیا نیستند. تشخیص این فوبیا به نظر متخصصان بستگی دارد.

 

2. فوبیا از شکلات

فوبیا از شکلات در میان کسانی دیده می‌شود که به‌طرزی غیرعادی از کاکائو می‌ترسند. بعضی از علاقه‌مندان به شکلات شاید تصور کنند که هیچ کس در دنیا نمی‌تواند از شکلات متنفر باشد اما واقعیت این است که فوبیا از شکلات را نمی‌توان انکار کرد و بعضی افراد به‌دلیل همین فوبیا از شکلات دوری می‌کنند.

 

3. فوبیا از سیر

کسانی که با فوبیا از سیر درگیر هستند، آنچنان از سیر دوری می‌کنند که انگار با طاعون مواجه شده‌اند! اگر فوبیای این افراد از سیر واقعی باشد، واقعا در صورت مواجهه با پیاز، پیازچه و موسیر هم به حملات هراس (پانیک) دچار می‌شوند و استشمام بوی این مواد غذایی یا دیدن آنها هم باعث اضطراب آنها می‌شود. 

 

4. فوبیا از کره بادام زمینی 

طرفداران کره بادام زمینی حتما با یکی از اتفاقات بعد از مصرف کره بادام زمین آشنا هستند: پخش شدن کره بادام زمینی و چسبیدن مقداری از آن به سقف دهان! جالب است بدانید که افراد درگیر با فوبیا از کره بادام زمینی شدیدا از این حالت می‌ترسند و به همین دلیل هم به‌طور کلی از مصرف کره بادام زمینی خودداری می‌کنند. 

 

5. فوبیا از میوه‌ها 

همان‌طور که بعضی افراد از سبزیجات می‌ترسند، بعضی افراد هم نسبت به میوه‌ها فوبیا دارند. افراد درگیر با این فوبیا تا حدی از میوه‌ها هراس دارند که از راه رفتن در غرفه‌های فروش میوه هم فرار می‌کنند و حتی نمی‌خواهند با بوی مواد غذایی و نوشیدنی‌های برپایه میوه‌های مختلف تماس داشته باشند. یک حالت دیگر از فوبیای عجیب این افراد هم این است که اگر کسی را در حال استفاده از آب‌نبات‌های میوه‌های ببینند، قطعا نمی‌توانند چنین صحنه‌ای را تحمل کنند. 

 

6. فوبیا از ماهی 

همه ما می‌دانیم که ماهی‌ها سرشار از امگا- 3 هستند که اهمیت زیادی برای سلامتی قلبی دارد، اما بعضی افراد به‌طور کلی از خوردن همه غذاهای دریایی و موجودات آبزی می‌ترسند، تا حدی که می‌توان گفت به فوبیا از ماهی و غذاهای دریایی مبتلا هستند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: eatthis

بهترین راهنمای صبحانه برای کنترل هوس‌های غذایی و کاهش وزن 

5 غذایی که شب‌ها ما را بیدار نگه می‌دارند!​​​
ناسالم‌ترین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های کربوهیدراتی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو